Чудову і пишно квітучу гортензію не назвеш невибагливої. Тільки при певному догляді воно буде радувати око і в сезон цвітіння, і до, і після. Одне з перших місць в агротехніці культури займає підживлення. Причому склад добрива, внесеного під кущ гортензії влітку, восени і навесні повинен відрізнятися.
Різновиди гортензії
У садах нашого клімату широко поширені кілька видів. Відрізняються вони розмірами куща, формою листя і квітів.
- Гортензія деревоподібна. У культурі її кущі можуть досягати 3 м. Пишні суцвіття утворюються на пагонах нинішнього року. Спочатку вони зелені. У міру розпускання бутонів стають білими або кремовими.
- Метельчатая гортензія. Крупний чагарник, здатний досягати висоти 4 м. Найчастіше в садах любителів можна зустріти саме цей різновид. Бутони утворюються на молодих пагонах в кінці червня, але розкриваються вони тільки до початку серпня. Суцвіття великі, пірамідальної форми. Квіти мають зелене забарвлення, потім стають білими з розовінкой.
цвітіння гортензії
- Крупнолистная гортензія. Цей різновид вирощують в саду і в кімнаті. Цвіте рослина на торішніх пагонах. Суцвіття у вигляді напівкулі. Їх забарвлення залежить від сорту і кислотності грунту. Якщо грунт кислий, квітки будуть блакитними або фіолетовими, а в разі лужного варіанту – рожевими.
Увага! У природі існують гортензії, які зовсім не схожі на вищеописані. Вони являють собою маленькі дерева або величезні, до 30 м завдовжки ліани.
Догляд за чагарниками в саду не представляє складнощів, однак деякі пункти слід обов’язково виконувати. Одним з важливих умов нормального росту і розвитку рослини є правильна сезонна підгодівля гортензії.
Правила внесення добрив
Без регулярного підживлення добривами чагарник виглядає погано: листя бліднуть, суцвіття дрібнішають, а пелюстки тьмяніють. Крім цього слабкий кущ є відмінною мішенню для хвороб і шкідників.
Щоб подібного лиха не сталося, підгодівля гортензії повинна стати регулярною процедурою. Перший раз її здійснюють під час посадки культури. В яму додають перегній, торф і комплекс мінералів.
У наступні роки особливо важливо удобрювати грунт навесні. Якщо в цей період правильно підгодувати чагарник, протягом усього сезону його листя будуть яскравими, а суцвіття пишними.
За весняний період добрива вносять 2 рази:
- на початку сокоруху;
- в період формування бутонів.
Перша підгодівля гортензії повинна забезпечити активне зростання листя. У цей період буде ефективна суміш сечовини і сульфату калію. Розчин готують з розрахунку по 1 ст.л. інгредієнтів на 10 л води. Для одного великого куща буде достатньо 5 л. З органіки в цей час підійде гнойова жижа. Її розчином у воді (1:10) поливають рослини.
Порада. Крім основної підгодівлі в весняний період бажано кілька разів полити і обприскати кущі слабким розчином марганцівки.
Після того як розпустилися листочки, на пагонах починають формуватися бутони. В цей час рослини потрібно фосфор і калій, тому з добрив використовують суперфосфат або інші схожі комплекси мінералів.
Літня і осіння підживлення
За літо підгодівля гортензії також проводиться кілька разів. З початком цвітіння процедуру проводять раз в 2 тижні. У червні і липні грунт під рослиною поливають настоями трав і мінеральними комплексами. Починаючи з серпня з добрив необхідно виключити азот. Це потрібно по 2-м причин:
- В цей час рослина вже починає готуватися до зими, тому посилений ріст листя і стебел йому не потрібен.
- Азот сприяє збільшенню кількості листя і розміру суцвіть. Це може спричинити за собою поляганіе пагонів.
Порада. Гортензія «любить» нестандартні підгодівлі. Наприклад, влітку її можна поливати розведеними у воді кефіром, сироваткою, закиснув хлібом.
Восени все підгодівлі спрямовані на підготовку рослини до зими. Йому в цей період потрібно фосфор і калій. Азот виключається. З початком заморозків грунт під гортензією мульчують перегноєм, торфом або компостом. Ці органічні добрива, крім основної функції, взимку послужать укриттям коренів.
Внесення добрив – дуже важлива процедура для всіх рослин і гортензія не виняток. Дотримуючись усіх правил можна досягти вражаючих результатів і весь сезон насолоджуватися видом красиво квітучого куща.