Як правильно вкривати виноград на зиму: способи укриття

Вирощування винограду стає досить популярним заняттям, адже поласувати ягодами люблять майже всі. Один з важливих пунктів в процесі вирощування – як прикрити виноград на зиму, щоб не втратити кущ. Незалежно від того, на півдні, півночі або в середній смузі вирощується культура, укриття їй необхідно.

Укриття винограду

Укриття виноградного куща на зиму

Виноград – не з тих культур, які спокійно реагують на перепади температури, особливо різкі. Ця культура боїться морозу, він діє на неї згубно, тому важливо восени обов’язково провести процедуру укриття.

Терміни укриття

Досвідчені виноградарі знають, що існує кілька способів:

  • Засипка землею.
  • Траншейне укриття.
  • Повітряно-листкове укриття.

Початківцям ж потрібно розібратися у всіх нюансах, щоб застосувати знання на практиці. Найбільше температурних стрибків бояться зовсім молоді кущі. Саме тому важливо не просто укрити, а зробити це у відповідності з усіма правилами.

Якщо ви сподіваєтеся дізнатися точну дату, коли укрити виноград на зиму, то вас чекає розчарування: немає такої дати. Терміни відносні і залежать вони від того, яка в цьому році осінь – тепла, холодна і так далі. Максимальна температура, яку може витримати виноград без укриття, -15 за Цельсієм. При зниженні від цієї позначки очі різко гинуть, за 4 дні ви можете втратити більше половини всієї зростаючої на ділянці лози, а якщо мороз більше 20 градусів, то все, вкривати вже не треба – ваш виноград замерз. Це все говорилося про наземної частини рослини.

Щодо коренів, то тут все сумніше: їх треба закривати до настання 6 градусів нижче позначки 0 за шкалою. Залежно від конкретного сорту, цифри змінюються, тому ці дані приблизні.

Утоплення виноградного куща

Утоплення винограду на зиму

Виноградарі досвідчені знають, що в тих районах, де не буває холодніше -16 градусів, можна не закривати виноградні кущі. Так що, спираючись на конкретні метеорологічні дані вашої місцевості, ви зможете точно знати, вкривати виноград чи ні і як це зробити правильно. Але є один нюанс: ми не можемо знати напевно, яка зима настане, відхилення від норми трапляються досить часто, особливо останнім часом, тому все ж виноград слід закрити, підібравши відповідний спосіб.

Підготовка кущів

Незалежно від того, який саме спосіб ви виберете, кущі потрібно підготувати до процесу укриття. Які процедури потрібно виконати:

  • частини рослини зняти зі шпалери;
  • зробити осінню обрізку, видаливши всі залишки рослинності і обрізки гілок;
  • обробити необхідними препаратами;
  • рясно полити водою;
  • при наявності на ділянці гризунів потрібно закласти знизу для них приманки.

Першими потребують укриття гібриди, молоді саджанці і ті сорти, які нестійкі до заморозків.

Способи укриття

Вище вже говорилося про те, що є кілька способів того, як укрити виноград на зиму. Тепер докладніше про кожен.

Підгортання проводять з саджанцями, що поселилися у вас недавно, раніше ніж через рік назад. Можна застосувати цей спосіб і в південних районах країни для дорослих кущів, в цьому випадку укриття піддають тільки головку. Метод не вимагає особливих зусиль і впорається з ним навіть новачок: насипати на корінь гірку до 25 см заввишки, мінімум 10 см. Цей спосіб годиться лише для кореневої системи, нирки ж залишаються уразливими і при морозах велика ймовірність їх загибелі.

Полуукритіе винограду

Полуукритіе винограду на зиму

Полуукритіе допоможе захистити найближчі до землі крони куща, тобто головку, рукава і підстава пагонів. Все інше потрібно замотати в спеціально призначений для цих цілей покривний матеріал. Даному методу підходить використання соломи, тканини або агроволокна, стягують матеріал укриття за допомогою шпагату. Це свого роду костюм для рослини, що одягається восени до весни. Середня товщина наряду – 4 см, цей метод підійде для комбінованих сортів. Але є не найнадійнішим способом, так як неукритих частина може постраждати.

Повний укриття з усіх видів саме трудомістке. Треба, щоб не було листя на рослині, а лоза була знята з шпалер. Після обрізки кущ приминають до землі. Головне правило при виборі матеріалу для укриття: тканина повинна бути натуральною. Тут підійдуть старі ковдри, рушники, одяг і так далі. Зверху все це потрібно накрити плівковим утеплювачем, але обов’язково стежте за тим, щоб плівка не стосувалася нирок: вони можуть спочатку заборонили, а при попаданні на них сонця – згоріти.

Отриману після цих маніпуляцій конструкцію потрібно притиснути до землі, тут на виручку прийдуть залізні дуги-скоби, а зверху все це присипати землею. Шар грунту буде залежати від місцевості, це коливання від 10 до 30 см. Що може бути утеплювачем: солома, дуже щільний папір, висушена трава, лушпиння соняшнику і все в такому дусі. Якщо ви вирощуєте стійкі до заморозків сорти, їх можна просто накрити чимось типу руберойду.

Повний укриття восени дасть 100% гарантію збереження куща. Якщо зима видалася теплою, то доведеться трохи попрацювати з організацією вентиляції. Якщо цього не зробити, то рослина може подпреть або ж нирки від тепла почнуть розкриватися дуже невчасно.

У зворотному ж випадку (якщо ви вирішили, що зима буде теплою, а вона виявилася суворою) доведеться надати екстрену допомогу куща: пригнути скобами частини рослини до грунту і засипати землею. Це можна зробити восени, коли сильні морози, або вже взимку – без різниці.

Укриття винограду на зиму

Укриття винограду на зиму

Спосіб того, як укрити виноград, кожен виноградар вибирає самостійно. Від оптимального вибору і правильного процесу укриття залежить збереження кущів. Не варто робити вибір тільки за трудомісткістю, якщо ви плануєте і далі займатися вирощуванням. Дуже часто відбуваються такі помилки:

  • неправильно підбирають тип укриття;
  • ігнорують важливі процедури перед укриттям;
  • беруть землю для укриття, що знаходиться в безпосередній близькості до коріння або інших частин рослини;
  • не приховують коріння;
  • накидають на плівку занадто багато землі.

Якщо виникають труднощі з вибором або з проведенням процедури, не соромтеся радитися з уже досвідченими в цьому питанні виноградарями – вони не відмовлять у допомозі.