В курнику рідко панують чистота і порядок. Значну частину часу в приміщенні з птахами брудно і незатишно від посліду, пір’я, залишків корму. Це створює сприятливі умови для розвитку грибкових, вірусних недуг і появи паразитів. Піклуючись про здоров’я вихованців, господарі проводять дезінфекцію пташника. Як зробити це своїми руками – дізнаєтеся зі статті.
Види процедури
Дезінфекція курника – це не рядова прибирання сміття, харчових залишків і пуху. Знезараження приміщення проводять для захисту птахів від паразитів, знищення токсинів і збудників хвороб, в лікувальних і профілактичних цілях. Процедуру виконують мінімум раз на рік. Хоча досвідчені фермери радять регулярно знезаражувати курник кожні 2 міс. Золота середина – з перервою в 4-6 міс.
Увага! Якщо кури почали масово хворіти, пташник потрібно дезінфікувати позапланово.
Залежно від стану птахів, умов їх утримання та часу проведення обробки виділяють такі види дезінфекції курника:
- профілактична – проводиться, поки тварини здорові, або в умовах зміни поголів’я;
- поточна – потрібно проводити при перших ознаках захворювань або їх збудників: появі цвілі, порі поголів’я;
- заключна – фінальна обробка після лабораторного дослідження інфекції (актуальна для курників на птахофабриках).
Порада. Профілактичну дезінфекцію виконують в щадному для курей режимі, без агресивних хімзасобів. Під час поточної обробки потрібен більш серйозний підхід. Птицю на час таких робіт виводять з курника.
Методи проведення дезінфекції
Методика процедури бактерицидної очищення курника відрізняється в залежності від цілей, які переслідують птахівники. Боротися з шкідливими мікроорганізмами можна такими способами:
- Очищення вручну. За допомогою ганчірки, віника, наждачного паперу і інших засобів механічно видаляють цвіль зі стін, бруд з підстилки, сідала, годівниці, поїлки та інших частин курника.
- Фізичний вплив. Знезараження за допомогою спецобладнання (УФ-ламп, кварцова лампа, парогенератор) або навіть просте кип’ятіння поїлок або годівниць.
- Хімічна обробка. Процедура поширення в курнику антибіотиків, антисептиків та інших протимікробних препаратів. Може здійснюватися за допомогою генератора холодної пари або вологої обробки (змочування, обприскування, розпилення).
- Біологічний. Суть методу – у знищенні бактерій, бліх і вошей за допомогою їх екосистемних ворогів. Використовується рідко.
Увага! В умовах епідемії дезінфекцію виконують відразу декількома способами.
Чим знезаражувати домашній курник
У приватних господарствах зазвичай використовують метод вологої хімічної очистки домашнього курятника. Хоча ті, хто придбав установку для холодного туману, рекомендують її через простоту і ефективності роботи. Список засобів для дезінфекції курника великий. Багато можна використовувати навіть в присутності птиці:
- Йодні шашки. Діюча речовина є відмінним антисептиком. Одночасно йод благотворно впливає на здоров’я курячої дихальної системи і перешкоджає поширенню збудників грипу. В окремих випадках рекомендовану дозу збільшують, але тоді тварин все ж таки доведеться вивести на свіже повітря.
- Негашене вапно. 10-20% розчин активно використовують для профілактичного знезараження. Вапно не може вбити спори грибка і досить швидко вивітрюється. Тому для досягнення хороших результатів потрібно обробити курятник кілька разів.
Порада. З фабричних препаратів низькою токсичністю володіє Вироцид. У присутності мешканців курника їм можна обробляти все приміщення або тільки повітря в приміщенні.
Вважаються щадними, але все ж вимагають відсутності курей такі способи обробки:
- Сірчані шашки. Досить радикальний спосіб очищення пташника. Дим ефективний, але їдкий. Курник після нього доведеться провітрювати близько 1 тижня.
- Аміачні димові шашки. Мають високі бактерицидні властивості, в тому числі борються з легеневими вірусами курей. Однак мають різким запахом.
Інструкція по знезараженню пташника
Правильно побудована робота по генеральній дезінфекції курника відніме у вас небагато часу і сил:
- Почніть з прибирання. Винесіть підстилку і все обладнання. Якщо роль підстилки виконує грунт, зніміть його верхній шар. Позбавляйтеся від неї, а також від посліду.
- Вимийте всі поверхні водою з додаванням хлору або соди.
- Металеві конструкції прокалите газовим пальником.
- Бетон, цегла та інші пористі матеріали курника промажьте пензликом з сумішшю вапна.
- Приготуйте дезінфікуючий розчин для розпилення. Строго дотримуйтеся дозування.
- Починайте розпорошення зверху вниз. Правильно витрачайте розчин. Середнє значення для хімічних засобів – 3 л / кв. м (при 2-метровому стелі).
- Вимийте і прокип’ятіть поїлки і годівниці.
На завершення залиште приміщення провітрюватися. Яким буде час вичікування – залежить від використаних коштів. Поверніть все обладнання, застеліть підстилку. Мінімум ви витратите на роботи 2 дня. Якщо ви проводили очистку після масового захворювання поголів’я, то перед запуском нових курей обов’язково слід взяти і перевірити в лабораторії проби з різних поверхонь всередині пташника.