Малина є однією з найулюбленіших садових ягід. Серед її переваг виділяється невибагливість у догляді. Завдяки цьому вона стала жити чи не на кожній садовій ділянці. Для того щоб отримувати смачні ягоди, необхідно для початку посадити здоровий і міцний саджанець. Про те, як його вибрати і зберегти до посадки, а також про деякі інші нюанси піде мова в статті.
Доречі, якщо ви зацікавленні в збільшенні врожаю картоплі, перегляньте статтю про полив картоплі – практичні поради допоможуть отримати гарний врожай.
Для того щоб виростити малину, необов’язково починати з такого складного етапу, як посів насіння. Є набагато більш простий і дієвий спосіб – придбання, а також подальший догляд за саджанцями. Існує кілька різновидів саджанців:
- Вкорінені живці, також їх називають зеленими паростками. Виглядають вони як стебла зеленого кольору з невеликою кількістю корінців. Середня довжина – від 1 до 15 см. Відрізняються дуже коротким «терміном придатності» – подібні саджанці малини потрібно посадити протягом щонайбільше однієї доби. Є найпростішою різновидністю розсади. Можна в основному їх зустріти на базарах або попросити у сусідів/знайомих.
- касетна розсада. Касети являють собою подовжені неглибокі ємності прямокутної форми з квадратними осередками. У кожній секції зростає по одному живцю. Самі саджанці вирощуються за допомогою вкорінення живців. Іноді вони можуть бути вирощені за допомогою клонування коріння. У таких саджанцях практично виключається ймовірність наявності паразитів або хвороб. Одна з переваг подібного виду саджанців – це те, що якийсь час вони можуть продовжувати рости в касетах. Є одними з найдорожчих видів саджанців.
- Розсада першого року. Являє собою невеликі саджанці довжиною від 30 до 40 см. Вважаються найзручнішим і прийнятним варіантом. Найчастіше можна зустріти в відповідних магазинах. Мають повноцінне, добре розвинене стебло і міцну кореневу систему. Найчастіше готуються ще восени. Мають прийнятну ціну.
- дворічні саджанці. Зазвичай представляють собою минулорічні однорічні саджанці. Мають вже досить міцну і потужну кореневу систему. Деякі саджанці навіть можуть давати плоди в перший же рік посадки. Мають більш високу в порівнянні з однорічними саджанцями вартість.
Як вибрати саджанець
Сучасний асортимент пропонує безліч різновидів і сортів не тільки малини, а й тисячі інших культур.
І заплутатися в цьому асортименті дуже легко.
Однак існує кілька факторів, орієнтуючись на які можна підібрати найкращий сорт малини.
В першу чергу потрібно визначитися з тим, для чого ви будете вирощувати малину. Наприклад, для їжі, як очевидно, підійдуть солодкі і великі плоди. І вибирати сорт потрібно відповідний. Для варення можна брати сорти зі злегка кислими і не дуже великими ягодами. Якщо ж ви плануєте займатися продажем, то свій вибір потрібно зупинити на різновидах, чиї плоди можуть довго лежати, а також відносно легко переносити переїзди.
А також потрібно враховувати і такий фактор, як можливість регулярного догляду. Наприклад, якщо ви не живете на ділянці, і у вас немає можливості щодня стежити за тим, чи добре підв’язані кущі, то краще зупинити свій вибір на прямостоячих саджанцях. Якщо ж у вас є така можливість, то можна придбати саджанці з гнучкими стеблами.
Важливим є і регіон зростання. Для холодної місцевості потрібно брати морозостійкі зразки. Потрібно з’ясувати і найменування сортів, які ростуть у вашому регіоні. Або хоча б знайти назви різновидів, які добре приживаються в місцевому кліматі і на місцевому ґрунті.
Однією з переваг малини буде і хороша стійкість до хвороб. Наявність хвороб вимагає постійного догляду і вкладення коштів, до яких деякі початківці садівники можуть виявитися не готові.
А також важливим є і час посадки. Для посадки восени найкраще вибирати певні сорти, більш стійкі до холодів. Вони відрізняються від тих, які рекомендується садити навесні.
Вибір саджанців є найбільшим саме восени. Причина цього досить банальна – більшість саджанців заготовлюються саме в цей період. Навесні зазвичай продаються осінні зразки. Доцільніше купувати і садити паростки восени.
Вдало обраний саджанець може подарувати низку багаторічних хороших урожаїв. А також таку малину можна буде пересаджувати без втрати врожаю.
Як зберегти до посадки
Якщо сорт вже обраний, саджанці замовлені або вже куплені, то тепер потрібно перейти до наступного кроку – подбати про те, щоб саджанець благополучно дожив до того моменту, коли буде посаджений. Існує кілька простих, але дієвих рекомендацій.
Якщо паросток загорнутий в пакет, то в першу чергу необхідно його зняти. Далі потрібно обернути його вологою ганчіркою. Покваптесь помістити такий паросток в грунт якомога швидше.
Ще один спосіб зберегти паросток в «свіжому» стані – помістити в грунтову бовтанку. Для цього відро потрібно наповнити наполовину землею і залити такою ж кількістю води. Не потрібно опускати весь паросток повністю. Досить буде помістити у відро коріння.
Зберегти саджанці життєздатними допоможе і ліквідація мертвих або пошкоджених корінців. Їх потрібно зрізати.
Варто також зазначити, що найкраще саджанці зберігаються саме в контейнері, тоді як в папері, пакеті або ж просто на повітрі вони живуть недовго.