Мінітехніка – вірний помічник у невеликих приватних господарствах. З її допомогою легко рихлити, прополювати, боронувати грунт. Завдяки змінному устаткуванню не знадобиться купувати цілий автопарк. Наприклад, виконувати перераховані роботи можна при наявності універсального навісного механізму – грунтофрези. Про те, як спорудити її своїми руками піде мова в статті.
Що являє собою механізм
Основа конструкції – інженерний блок з барабаном і навареними на нього загнутими лопатями. Під час руху трактора ножі занурюються в землю на оброблюваній ділянці, піднімають її і перевертають. По суті це те ж саме, що роблять плугом або лопатою.
Правильно виготовлена своїми руками почвофреза дозволяє навіть в складних умовах виконувати наступні роботи:
- рихлити ґрунт;
- перемішувати грунт будь-якої щільності і складу;
- знищувати бур’яни.
За допомогою міні-тракторів з грунтофрезою обробляють цілину, давно занедбані поля, ділянки під посадку городніх і садових культур, клумби та газони. Придатна техніка і для малих і для великих ділянок.
Почвофреза – окремий знімний механізм, що складається з наступних деталей:
- рама з опорними башмаками (лижами);
- ножі для роботи у вигляді вигнутих пластин;
- вал, редуктор і кожух.
Ножі кріпляться до валу грунтофрези і приводяться в рух через передавальний шарнірно-телескопічний вал. Редуктор зменшує швидкість обертання і в цей же час посилює потужність ножів. Опорні черевики або лижі регулюють глибину обробки, не дозволяючи ножів занадто заглиблюватися в землю. Кожух, який встановлюють на рамі, захищає механізм від попадання пилу, грудочок грунту і сміття.
Увага! Всього одним проходом почвофреза здатна замінити роботу плуга (лопати), культиватора і борони.
Почвофреза, зібрана своїми руками, може захоплювати грунт на ширину від 80 до 140 см. Цього цілком достатньо для обробки городу.
Переваги та різновиди конструкції
Фермери і городники-любителі відзначають кілька переваг наявності грунтофрези в господарстві:
- Подібний пристрій спрощує роботу на важких грунтах.
- За допомогою грунтофрези вирівнюють нерівності на ділянках.
- Ножі подрібнюють коріння бур’янів, що не дозволяє їм заново проростати.
- Розсипані по поверхні добрива почвофреза переміщує в грунт.
- За допомогою пристрою легко обробити ділянку, розташовану на схилі.
Існує 2 різновиди багатофункціональної конструкції, призначеної для обробки земельних ділянок. Основний критерій поділу – форма ножа:
- Грунтофреза з шаблевидними ножами.
- Почвофреза, іменована як «гусячі лапки».
Перший вид вважається найпоширенішим для ґрунтових робіт. Ножі виготовляють з високоякісної сталі. Форма лез дозволяє виконувати різноманітні завдання. Якщо на шляху трапляється камінь, він буде піднято на поверхню грунту, а ножі продовжать роботу. Механізм швидко розбирається і збирається.
«Гусячі лапки» використовують для усунення бур’янів, розорювання цілини. Недоліком є низька міцність конструкції.
Збирання
Знімні насадки для мототрактора обходяться споживачеві в кругленьку суму, тому деякі городники замислюються про їх виготовлення своїми руками. Для складання грунтофрези знадобляться:
- болгарка;
- зварювальний апарат;
- дриль;
- кріпильні елементи (болти, гайки).
Перше – виконують проект з точним прорахунком. Потім підшукують відповідні для грунтофрези матеріали і займаються виготовленням окремих елементів конструкції. Далі збирають обертається вал і кріплять до несучого каркасу.
Детально робота по збірці виглядає так:
- З швелерів або труби 4 см в діаметрі виготовляють опорну раму. Для цього знадобиться 4 відрізка, які зварюють між собою. Ширину підбирають в залежності від потужності двигуна.
- Вал, яким може бути звичайна труба 5 см в діаметрі, кріплять до основної рами. Роблять це за допомогою втулок і підшипників опорного типу.
- З металевих пластин в 1,2 см завтовшки виготовляють ножі для грунтофрези. Їх кількість залежить від ширини вала. Використовуючи болти і гайки, ріжучі одиниці кріплять до валу.
Розташування коліс продумують заздалегідь. З їх допомогою регулюється глибина занурення ножів вала. Ланцюг для редуктора краще придбати в магазині.
Увага! Виготовити грунтофрези може тільки людина, що володіє навичками поводження з перерахованими вище інструментами.
На завершення процесу деталі, які будуть піддаватися тертю під час роботи, змазують солідолом.
Варіації для роботи на невеликій ділянці
Виготовити конструкцію для обробки грунту своїми руками можна на основі електро- або бензопили. Одним з важливих переваг конструкції є той факт, що саму пилу переробляти не доведеться. Після розбирання конструкції протягом декількох хвилин інструмент використовують за прямим призначенням. Для зварювання рами саморобної фрези використовують сталеву трубу 24 мм діаметром і товщиною стінки 4 мм. Силову установку кріплять хомутами.
Порада. Ланцюг і зірочки першого ступеня можна взяти від старого велосипеда. Другий ступінь має бути більш потужною. Тут краще використовувати мотоциклетний деталь.
Сама фреза – товстостінна труба 30 мм діаметром. До неї приварюють 6 зубців під кутом 30 °. По краях вваривают піввісь в підшипниках № 202. Натяг ланцюга і положення осі забезпечують спеціальними гвинтами. Всі ланцюгові передачі закривають захисними кожухами.
Увага! Якщо використовують електропилку, необхідно заземлення, тобто забезпечення надійного контакту між корпусом і рамою грунтофрези.
Самостійне виготовлення грунтофрези цілком реально. Якщо перед тим, як взятися за роботу добре вивчити матеріал по темі, правильно розрахувати схему і підібрати необхідні матеріали, в результаті можна отримати надійного помічника, який перетворить складні земельні роботи в задоволення.