Останнім часом цей скромний квітка стала дуже популярним в ландшафтному дизайні. Виведено кілька садових видів конвалій, що виділяються своїми розмірами і забарвленням. Для вирощування на дачній ділянці або будинку в горщику, необов’язково мати культурний сорт, рослина можна викопати пізньої осені в лісі або спробувати посадити насіння. Повозитися, звичайно, доведеться, але білосніжна краса весняних конвалій (на фото) коштує витрачених зусиль.
Систематика конвалії і знаходження в природі
Конвалія, як не дивно, відбувається з сімейства спаржевих. В ботанічної класифікації представлений єдиним видом – конвалія травнева, але виділяють також і географічні підвиди:
- далекосхідний (Кейске);
- гірський;
- закавказький.
Значущих відмінностей в морфології між ними немає, єдине, що ці підвиди територіально відокремлені від основного. У дикій природі конвалія поширений по всій європейкою частині РФ, на Далекому Сході і Забайкаллі. Ореол популяції охоплює Малу Азію і Північну Америку. Рослина віднесено до охоронних видів, так як йде активне скорочення його чисельності.
Конвалія травнева
Латинська назва конвалії звучить як «лілія долин», що добре відбиває улюблені місця розселення. Зустріти конвалієва зарості можна в лісах на просіках і галявинах, в низинах недалеко від води. Конвалія дуже пізнаваний по яскраво-зеленим довгастим листям і квітконоси з білими ароматними дзвіночками. У середній смузі цвітіння настає в травні і триває близько двадцяти днів. В кожному регіоні це відбувається в різний час.
Конвалія – рослина нижнього ярусу, він любить розсіяне світло і легку півтінь. Його стебла досягають висоти близько 30 см. Після цвітіння утворюються плоди – круглі ягоди, в яких знаходяться насіння.
Увага! Всі частини конвалії отруйні, так як у великій кількості містять конваллятоксін.
Заготівля матеріалу і штучна вигонка конвалій
Найпростіше отримати нові рослини з кореневищ з квітковими нирками. Відрізнити їх від листових легко по заокругленим верхівках. Восени (не пізніше жовтня) кореневища викопують, зв’язують в пучки по кілька штук і поміщають вертикально в промитий річковий пісок.
Порада. Замість піску для зберігання можна використовувати вологий мох-сфагнум.
Ємності залишають зимувати в прохолодному місці: льох, відсік для овочів в холодильнику (не більше + 2 ° С). Тільки при ранній вигонке (грудень, початок січня) конвалії проморожують за три тижні до посадки (-3 … -5 ° С). Відтавання проводять поступове, імітуючи тим самим весняну відлигу. Для цього готують ванну (+ 30 ° С), воду в якій змінюють кілька разів.
корінь конвалії
Кращим місяцем для вигонки конвалій є останній календарний місяць зими. До цього часу кореневища вже прокидаються і готові до посадки в живильний грунт. Паростки в контейнерах розміщують щільно один до одного, поливають рясно і, накривши прозорим пактом, ставлять у тепле світле місце. Від прямих сонячних променів теплички притеняют. Коли з’явиться перший зелений листок, укриття знімають і температуру змісту знижують.
Увага! Полив здійснюють тільки підігрітою до + 25 ° С водою.
Пізня вигонка проводяться в березні. Зазвичай такі рослини дають рясне цвітіння. Щоб квітконоси не загубилися серед листя, неразвернувшихся листя видаляють манікюрними ножицями.
За конваліями в горщику необхідно доглядати: поливати, обприскувати, мульчувати верхній шар торфом. Цвітіння настає менш ніж через місяць. З появою перших бутонів Конвалія забезпечують температуру повітря не більше + 18 ° С. Насінням розмножувати конвалія травнева не доцільно.
Конвалії на дачній ділянці
Лісова квітка любить добре зволожені поживні грунту. Місце краще вибрати в тіні великих дерев або чагарників. Так як рослина має повзучої кореневою системою, то по території саду буде розростатися без сторонньої допомоги. Для обмеження росту використовують пластикові бордюри зі спеціалізованих магазинів.
Місце під посадку конвалії готують заздалегідь. Вносять добрива:
- Листяний перегній або торф (10 кг на 1 кв. М).
- Мінеральні добавки (суперфосфат 100 г і калійну сіль 40 г. на 1 кв. М).
Роблять посадочні канавки або лунки, глибина яких залежить від розміру кореневищ. Паростки накривають шаром грунту 1-2 см. Між рослинами закладають близько 10 см.
Конвалії добре відчувають себе в тіні дерев
Посаджені восени, конвалії порадують квітами вже в першу весну. Деякі вважають за краще висаджувати кореневища «під зиму». Конвалії відмінно переносять найлютіші морози – до -40 ° С і не потребують укриття.
Увага! Для сортових конвалій можливі деякі особливості в догляді.
Конвалії дуже люблять органічну підгодівлю, їх можна вносити відразу після вкорінення. Мінеральні речовини потрібні рослинам тільки через рік. На одному місці травневі конвалії можуть рости і цвісти більше 10 років.
Перший час посадку доведеться прополювати і рихлити, розрослася поляна конвалій в цьому не має потреби.
Конвалії в ландшафтом дизайні
Є багато цікавих сортів конвалії, які прикрасять собою весняну клумбу. Отримано рослини не тільки з традиційними білими квітами, а й з рожевими, махровими дзвіночками. Відмінності є в забарвленні листа, розмірах суцвіть. Найвідоміші сорти:
- Aurea (жовте листя);
- Flore Pleno (білі махрові квіти);
- Грандіфлора (білі квіти, великий широкий лист);
- Зелений Гобелен (жовто-зелене листя);
- Rosea (ніжно-рожеві квітки, рясно сорт).
Конвалії в ландшафтному дизайні
Навіть після завершення цвітіння, конвалії не втрачають своєї привабливості. Тому прикрасити пишними зеленими кущиками можна садові доріжки, порожні місця біля альтанок і лавок у дворі. Поєднують конвалії з такими ж Тіньолюбні і вологолюбними рослинами, наприклад, з незабудками, хостами, Веронікою. Головне, щоб коренева система «сусідів» не була дуже великою і глибокою.
На дачній ділянці можна створити власний куточок незайманої природи. Розсадите конвалії між хвойними або листяними деревами. До композиції можна додати папороті, невисокі декоративні чагарники.
Ніжні конвалії на садовій ділянці або в горщиках на віконці не залишать байдужими навіть найдосвідченіших квітникарів.