Як виростити піщану вишню Бессея

вишня бессея посадка і доглядЛюбителів рідкісних і незвичайних плодових зацікавить вишня сорту Бессея. Цей невисокий чагарник (на фото) часто вирощують як декоративний – завдяки рясному білому цвітінню і яскравим ягодам. Незважаючи на своє південне походження, культура відмінно зимує у відкритому грунті. Доглядати за бессея набагато простіше ніж за звичайної вишнею. Культура не має складності при посадці і розмноженні, а плодоносити починає вже на другий рік.

Історія походження і опис сорту Бессея

Сорт був виведений на основі підвиду американської піщаної вишні, вперше описаним ученим-натуралістом Ч. Бессі. У його честь і назвали цей цікавий чагарник. Незважаючи на те що культура позначається як «вишня», насправді є родичкою сливи. Бессея легко схрещується зі сливою, абрикосом, персиками. Спроби використовувати її в якості підщепи для справжніх вишень, успіхом не увінчалися.

Увага! У ботаніці вишня – є підродів сливи.

Сучасні селекціонери продовжують займатися цим цікавим і дуже перспективним видом. Вже отримані форми з жовтими і темно-бурими ягодами. Чагарник мікровішні Бессея виростає приблизно до 1.5 м. Гілки можуть бути:

  • прямостоячими;
  • пагонами;
  • полустелящіміся.

вишня бессея посадка і доглядягоди Бесс

Листя подовжені, світло-зелені влітку і червоні восени. Цвітіння пізніший, ніж у вишні і доводиться на кінець травня. За тривалістю – 18-21 день. Рясне плодоношення відбувається на пагонах 2-5 років. Середня вага ягід не більше 2.6 г, у гібридних форм до 3-5 м Експериментальні підвиди здатні давати по 10 кг плодів з одного куща. Дозрілі вишні не обсипаються, а залишаються «подвяливаются» на гілках.

Розмноження і посадка піщаної вишні Бессі

Молодий кущик вишні можна отримати:

  • з насіння;
  • з держака;
  • з пригнути до землі гілки нижнього ярусу (отводка).

Перший спосіб самий тривалий і трудомісткий. Для того щоб виростити вишню з кісточки, проводять стратифікацію матеріалу. Процедура імітує природні умови і дозволяє отримати високу схожість. Насіння вишні розкладають на зволожений субстрат:

  • мох;
  • подрібнений торф;
  • опилки деревні;
  • керамзитовий пісок, річковий пісок.

Порада. Щоб запобігти розвитку цвілі – субстрат збризкують слабким розчином марганцю.

  1. Насіння розкладають на поверхні для набухання. Рівень влагоемкости грунту – не менше 70-80%. Температура повітря + 10 … + 15 ° С. Час утримання 2-2.5 місяці.
  2. Для наклевиванія насіння температуру знижують до + 6 ° С, а вологість до 70%. Час утримання 1.5-2 місяці.

вишня бессея посадка і доглядцвітіння Бесс

Коли проклюнеться третя частина насіння, всю партію поміщають в температуру +1 ° С і містять там до посіву. За кілька днів перед посадкою у відкритий грунт або в горщики, насіння витримують при 18 ° С.

Набагато простіше виростити Бесс з держака. Для цього будуть потрібні молоді пагони з листочками. Довжина гілочок 7-15 см. Живці ставлять в ємність з живильним грунтом, зверху накривають пакетом. Коріння з’являться через 2 тижні. На зиму живці можна залишати у відкритому грунті, замульчувати або прикопавши землею. Деякі заносять молодняк в прохолодне місце, попередньо обернувши коріння вологим мохом і плівкою.

Піщана вишня не утворює кореневої порослі навколо своїх кущів, тому нижні гілки штучно пригинають до землі і фіксують. Присипані землею відведення, дають початок новим рослинам.

Догляд за біс: підгодівля добривами, полив

Для чагарнику мікровішні Бессі підбирають ділянку з піщаної, добре аеріруемой грунтом. Культура вимоглива до складу грунту, може виростати на суглинках, але при наявності хорошого дренажного шару. Рівень кислотності не вище 7.0 ph.

Вишня-піщанка однаково добре переносить низькі температури (до -50 ° С) і тривалу посуху. Рослина не загине в сильну спеку, але врожайність знизить. Тому влітку Бессея потребує поливу. Процедуру проводять якщо грунт просох на кілька шарів вглиб.

Увага! Часті поливи пресують грунт, виштовхуючи з неї кисень.

Стандартних поливів у відкритому грунті роблять не більше чотирьох. Перший – після цвітіння, другий – під час формування зав’язі, третій – після збору врожаю. Останній «передзимовий» полив припадає на другу декаду жовтня.

вишня бессея посадка і доглядВишня бессея добре переносить зимові морози

Для повноцінного росту і розвитку вносять кілька підгодівлі за сезон:

  1. Ранньою весною – калій і азот.
  2. Під час активної вегетації – органіку (коров’ячий гній, деревна зола).
  3. Після збирання плодів – комплексне хв. добриво і перепрілий органіка.

Порада. Щоб плоди чагарникової вишні залишалися чистими і не підгнивали, навколо споруджують опори. Це стосується всіх сланких і полустелющейся форм.

Добрива вносять в пристовбурні кола. Корисно проводити позакореневе підживлення, обприскуючи крону розчином поживних речовин.

Шкідники і хвороби Бесс

Велику небезпеку для кісточкових культур у відкритому грунті представляють грибкові захворювання:

  1. Кокомікоз. На листі виявляються коричневі плями з рожевим нальотом. Після відмирання листа послаблюється вся рослина, зимівлю такі кущі не переносять і пропадають. З появою перших ознак, посадку обробляють розчином залізного купоросу. Процедур проводять дві з інтервалом в два тижні. Все опале листя знищують.
  2. Моніліоз. Спори грибка проникають всередину квітки і зберігаються до формування плодів. Що достигають ягоди покриваються опіковими плямами – це друга стадія розвитку. Уражені плоди не осипаються, а зберігаються на гілках, стаючи вогнищами інфекції. Для боротьби використовують бордоською рідиною або фунгіциди.
  3. Клястероспоріоз. Ягоди і листя уражається бурими «дірчастими» плямами. Збудник – спори грибка Clasterosporium carpophilum Aderh, Coryneum beyerinckii Oud. Уражені рослини обприскують бордоською рідиною (30%) або фунгіцидами: Ембрелія, Сигнум. Ці ж речовини підходять для профілактики.

вишня бессея посадка і доглядОбрізка крони вишні стане хорошою профілактикою хвороб

Щоб посадка плодової культури не страждала від хвороб, дотримуються санітарну чистоту ділянки, перекопують грунт, виробляють своєчасний догляд за кроною.

Порада. Пагони старше семи років видаляють. Рекомендовано не залишати і занадто довгі гілки більше 50 см.

Цікаво, що комахи практично не вражають піщанку. Пов’язано це з сильним ароматом квіток.

Вишня сорту Бессея Самоплодность, але для того щоб отримати плоди кращих смакових якостей, висаджують запилювачі іншої форми. З стиглих ягід варять компоти, джеми, вживають в свіжому вигляді. До того ж, як видно на фото, чагарникова мініатюрна вишня – відмінна прикраса садової ділянки.

Вишня бессея: відео