Як заморозити і засушити ароматну м’яту на зиму

як сушити м'ятуМ’ята – найцінніше цілюща рослина з неперевершеним ароматом. Її використовують як стимулюючий засіб, помічника в лікуванні хвороб шлунка, ароматної прянощі в напої та їжу. Щоб м’ята радувала вас і взимку, траву слід правильно заготовити. Для збереження корисних речовин і вітамінів рослина краще заморозити, але можна цю пахучу культуру і сушити.

Правила збору м’яти для зимової заготовки

Щоб заготовити м’яту, слід дотримуватися основних правил збору:

  1. Рослина краще зрізати, а не рвати. Для збору підходять як цілісні кущики, так і окремі листки. Тверда основа стебла не годиться для зберігання і використання, тому при зборі цільного рослини відріжте 2/3 від його верхівки. Крім того, зрізане таким чином рослина до осені може знову обрости порослю.
  2. Відправляйтеся за травою в червні і липні.
  3. Небажано заготовлювати культуру в дощовий або туманний день. Волога, що накопичується на кущику в великих або ледь помітних краплях роси, робить листя бурими, здатна викликати гниття м’яти під час зберігання. як сушити м'ятуМ’яту можна зберегти і в сушеному, і замороженому вигляді
  4. Заготовлювати потрібно тільки цілком розквітло рослина. В іншому випадку ви не отримаєте повний спектр цілющих властивостей. Суцвіття м’яти мають рожевий або світло-бузковий забарвлення.
  5. Зрізані зразки під час роботи складайте в тінь. Сонце випарує із зелені корисні ефірні масла.

Порада. Звичайно, не варто заготовлювати м’яту поруч з дорогами або тваринницькими фермами. Також ви повинні бути впевнені, що місцевість не оброблена хімікатами або добривами. В іншому випадку замість корисного кошти можна отримати шкідливе.

Для зібраної м’яти можна організувати короткострокове місце зберігання в холодильнику. Листочки або пагони загорніть в сухі паперові серветки і помістіть в закривається контейнер або поліетиленовий пакет. Такий спосіб дозволить зберегти аромат і смакові якості м’яти приблизно на 1 місяць. Потім частини рослини потемніють, обмякнут і втратять лікарські властивості. Для більш тривалого зберігання є інші варіанти.

Як заморозити м’яту на зиму

Щоб довгострокова заморозка пройшла успішно, в першу чергу після зрізання або покупки м’яти помістіть її в воду на кілька хвилин. Для цих цілей можна використовувати велику неглибоку ємність. Після цього промийте зелень під проточною водою, обтрусіть і викладіть в один шар на сухий рушник. Зверху нічим не накривайте. Періодично ворушити траву. Для просушування рослинам знадобиться приблизно півгодини.

Порада. На довший термін залишати промиту м’яту можна – зів’яне і стане не придатною для заморозки.

Далі дійте так:

  1. Відсортуйте. Для заморозки підходять чисті елементи, без пошкоджень і плям. В першу чергу – стебло з верхівками, великі сформувалися листя. Дрібні листочки і закінчення молодих гілочок відкладіть на час в сторону. як сушити м'ятуВидаліть всі пошкоджені листочки
  2. Розкладіть відсортовані частини в банки або пластикові контейнери невеликого розміру. Звичайні пакети краще не використовувати – вони не захистять тендітні мерзлі листя від ломки.
  3. Помістіть ємності в морозильний відсік.

Порада. Відкладені молоді частини рослин слід заморожувати окремо. Вони відрізняються більш тонким і ніжним ароматом і смаком, тому мають дещо інше призначення в кулінарії.

Інші способи тривалої заморозки мало відрізняються від описаного за алгоритмом дій:

  • цілісні рослини можна заморожувати і в пакетах: стебло витримає навантаження, якщо не м’яти і не ламати його перед відправкою в морозильник;
  • можна дрібно порубати рослина перед заморожуванням;
  • ще один варіант – кашка з перемеленої в блендері м’яти, відмінний інгредієнт для випічки;
  • для коктейлів можна зробити заморожені ніжні м’ятні листочки в кубиках льоду. Для цього використовують стандартну заморозку води в силіконових контейнерах.

Порада. Обов’язково підпишіть вміст заморозки, щоб взимку не плутатися в білястих упаковках.

Як правильно засушити м’яту на зиму

М’ята якісно просушується тільки в підвішеному стані. Зазвичай для цих цілей використовують балкон, горище або веранду. В процесі важливо дотримуватися таких умов:

  • після збору замочіть траву у воді кімнатної температури на 10-15 хв., а потім ретельно вимийте під водою проточною;
  • відсортуйте і приберіть зіпсовані екземпляри;
  • виберіть сухе і добре провітрюється. Місце для просушки не повинно потрапляти під прямі сонячні промені;
  • розділіть стебла на пучки рівного розміру і перев’яжіть кожен з них;
  • підвісьте м’яту листям донизу.

Порада. Навіть при дотриманні технології просушування в пучках може з’явитися прілість. Періодично оглядайте м’яту, при виявленні характерних ознак видаляйте гілки.

Щоб висушити листя окремо від стебла, скористайтеся іншим способом:

як сушити м'ятусушена м’ята

  • розмістіть листочки рівномірно на чистому шматку матерії або папері;
  • відправте в темне місце;
  • час від часу перемішуйте м’ятні листя, щоб запобігти дебати.

Висушити м’яту можна і по експрес-методу, в духовці. Частини рослини також рівномірним шаром слід розподілити по листу, покритому папером. Цей спосіб має істотний мінус – випарується характерний аромат. Тільки природна сушка збереже всі корисні і смачні риси м’ятного букета.

Як зберегти м’яту: відео