Коли підходить час збирати урожай, і, здавалося б, тяжкий сезон по догляду і збирання закінчено, найголовніше попереду – довести справу до кінця, зберегти врожай на зиму якомога довше без втрат. Адже не дарма ж ви працювали на грядках, удобрювали коренеплоди, видаляли бур’яни, підсапували. Добре, якщо є льох для зберігання врожаю, але не варто впадати у відчай, якщо таких умов немає. У цій статті ви дізнаєтеся, як можна зберегти буряк в домашніх умовах, в квартирі. А також поради з підготовки до зберігання, як уберегти врожай в погребі. На фото наведені приклади зберігання буряків.
Вибираємо сорт для тривалого зберігання
Щоб буряк не згнила в перший же місяць зберігання потрібно вибрати лежкий сорт. Найбільш часто закладають в льоху сорт Циліндра. Плоди у цього сорту виглядають дуже добре, здаються міцними і мають гарні смакові якості. Але Циліндра не призначена для тривалого зберігання, не витрачайте даремно час. Її шкірка дуже тонка, схильна до пошкоджень.
До довгої лежанні підходять сорти: Ліберо, Салатная, Детройт, пізньозимовий, одноростковою, Бордо-237, Болтарді і ін.
Збирання врожаю буряка
Смачними взимку будуть сорти з коренеплодами середніми за розміром. У них не так сильно відчуваються волокна. Але і занадто маленькі бурячок вибирати не потрібно. Їх можна скласти в холодильник і вжити першими.
Підготовка буряка до зберігання
Відтягувати з прибиранням буряка не варто, так як вона не морозостійка, і при перших заморозках може зіпсуватися. Плоди легко можна пошкодити при викопуванні, тому будьте обережні.
Важливо! Будь-яке маленьке пошкодження, подряпина можуть призвести до зараження інфекцією, грибком і до появи гнилі в недалекому майбутньому. Будьте гранично обережні при обробці коренеплодів.
Основні етапи підготовки:
- Просушування. При теплій і сухій погоді досить розкласти буряк уздовж грядки і залишити на 3-4 години. Довше не можна, тому що піде волога, коренеплід почне в’янути. Якщо ж сира погода, сушити потрібно в приміщенні близько 3-5 днів, уклавши буряк в один шар. Мити можна!
- Очищення плоду тієї землі. Категорично не можна обстукувати коренеплоди, зрізати бруд ножем. Тільки обережно, руками. Обсохла земля буде легко зніматися.
- Видалення бадилля. Бадилля потрібно не виламувати, а зрізати, залишаючи хвостик до 2 см. Акуратно, не пошкоджуючи плід потрібно зняти бічні корінці.
- Обробити корінь. Якщо корінець не довгий, його можна зберегти. Якщо дуже розгалужений і довгий, то зрізати, щоб залишився кінчик 6-7 см.
Бадилля буряка потрібно обережно зрізати
- Сортування врожаю. Потрібно відібрати найміцніші, не пошкоджені плоди.
- Остання просушка. Дайте час буряках ще полежати в приміщенні близько тижня, щоб остаточно просохнути.
- Буряк готова до закладки в сховище.
Правила зберігання буряків в погребі
Якщо правильно обробити буряк після збору, добре просушити її, то проблем зі зберіганням виникнути не повинно. Є кілька правил, яких потрібно дотримуватися. Температура в погребі не повинна бути вище + 3 ° C. Якщо вище, то бадилля почне проростати, буряк зів’яне, буде псуватися. Також потрібно стежити і за вологістю, щоб на плодах не виступав конденсат, необхідна вентиляція. Ємності з буряком бажано ставити на рівні не нижче 8-10 см від підлоги. Зберігати буряк можна:
- насипом в окремому відсіку;
- відкритої в дерев’яних ящиках;
- на стелажах;
- разом з картоплею в ящиках або мішках;
- в закритому ящику з піском.
Для зберігання буряків в погребі підійде дерев’яний ящик
Варіант зберігання з піском дуже поширений. Іноді досить просто пересипати коренеплоди сухим піском. Пісок прибирає зайву вологу, запобігає розмноженню грибків.
Порада. Гарна циркуляція повітря – обов’язкова вимога для зберігання будь-яких овочів. Вона сприяє охолодженню буряків і запобігає виступання конденсату.
Особливості зберігання буряків в домашніх умовах
У квартирі можна зберегти врожай на 3-4 місяці. Для цього оптимальним способом буде зберігання буряків в піску. Можна використовувати поліетиленовий пакет в якості тари, або ящик без щілин. Тримати буряк потрібно в темному прохолодному місці, бажано на балконі, але не допускати її промерзання. Якщо немає балкона, можна навіть під ліжком. Періодично оглядайте пісок, щоб він був сухим.
Ще один спосіб зберігання – в холодильнику. Для цього потрібно кожен плід обернути пергаментним або звичайним папером і скласти все в пакет. Також для обгортання підійде фольга. Можна буряк заморозити, але тоді буде втрачено смакові і вітамінні властивості.
У холодильнику можна зберегти свіжу буряк до 4-х місяців
Якщо буряк просто покласти в холодильник, без обгортання, то в такому вигляді вона зберегтися на місяць, не більше.
Якщо у вас склалися довірчі відносини з сусідами, можете сміливо зберігати коренеплоди на сходовому майданчику. Там відмінна циркуляція повітря і достатня для правильного зберігання температура.
Дотримуючись цих нехитрі правила, ви збережете на зиму цілий комплекс вітамінів. Різні страви з буряка прикрасять будь-який святковий і щоденний стіл. Головне первинна обробка та відбір хороших плодів. Дотримуйтесь температурний режим і вологість, і періодично оглядайте плоди, щоб своєчасно видалити зіпсовані. Таким чином, ваш урожай буряка збережеться до самої весни.