Теплі дні змушують нас проводити дозвілля на свіжому повітрі. Варто подбати про дітей і влаштувати відмінне ігрове простір в саду. Будиночок на дереві – відмінний спосіб зробити вуличні ігри привабливими. Будівництво дитячої хатини не дуже складне і доставить масу задоволення самому будівельнику. Переваги гарантуються за умови, що будівля вийде безпечним, надійним. Як побудувати будиночок для дітей на дереві своїми руками, докладно розповімо нижче.
Що знадобиться?
Важливо знати, як зробити дитячий будиночок, щоб конструкція гарантувала безпечне дитячу гру. Потрібно підготувати креслення, дизайн будиночка заздалегідь, приготувати необхідні матеріали. Любителі майструвати своїми руками впораються з завданням, отримуючи задоволення від праці.
Можна значно скоротити витрати на покупку необхідних будівельних елементів конструкції, використовуючи піддони, підручні матеріали, що залишилися від будівництва, ремонту дачі.
знадобляться:
- дриль,
- лобзик,
- пила,
- аксесуари – шурупи, молоток, совок, сходи, захисні окуляри;
- дерев’яні балки, бруси, дошки, профнастил, плити OSB.
Дошки вибирають міцні, просочені – вони прослужать кілька років. Використання натурального будівельного матеріалу забезпечить безпеку, довговічність, конструкція гармонійно впишеться в навколишнє середовище.
Цікавий варіант – будівництво будиночка з піддонів. Піддони коштують дешево, вони продаються у великих магазинах, на складах. Колишні у вживанні піддони вимагають ретельного очищення, шліфування, просочення.
Вибір правильного дерева
Надзвичайно важливо зробити правильний вибір дерева для підстави будиночка, на якому будується конструкція. Якщо дерево велике, розлоге, можна розмістити конструкцію між гілками на будь-якій висоті.
Яке дерево підійде?
Дерево має відповідати таким вимогам:
- здоровий стовбур, без гнилі, захворювань, порожнин, паразитів, які негативно позначаються на довговічності конструкції;
- необхідна довговічність, стійкість до мінливих погодних умов;
- надійною опорою послужить доросле дерево, повністю сформоване, з широкими, розгалуженими гілками, глибоким корінням, товстим стовбуром, що забезпечує високу стійкість.
Найбільш підходящі в якості фундаменту будиночків дерева наступні:
- дуб – міцна деревина, славиться розлогими горизонтальними гілками;
- бук – міцний, міцний;
- волоський горіх – володар міцної деревини;
- яблуня;
- ялина;
- тополя з розгалуженим гілками;
- липа;
- клен.
Не можна вибирати гнучкі дерева, наприклад, вербу.
Вибору відповідного виду дерева недостатньо – для будівництва будиночка площею 9 м² (3 × 3 м) потрібно діаметр стовбура мінімум 30 сантиметрів.
Як розрахувати діаметр стовбура дерева, що росте? Розрахунок діаметра здійснюється за формулою, шляхом ділення окружності стовбура на число Пі (3,14).
Приклад розрахунку. Для монтажу будиночка площею 9 кв.м потрібно дерево з окружністю стовбура мінімум 95 см:
90 / 3,14 = 30 сантиметрів
Якщо основні гілки дерева розташовані в формі літери «V» – підлогу слід розташувати трохи вище стику основних гілок крони.
Будиночок повинен мати досить міцну основу, щоб зробити гру цілком безпечною. В процесі будівництва важливо не пошкодити дерево, хоча іноді конструкція вимагає підрізування деяких гілок. Професійна обрізка не зашкодить дереву, не зупинить подальший розвиток. Не рекомендується розміщувати будиночок занадто високо. Потрібно забезпечити вільний підйом-спуск без ризику падіння.
Якщо підходящого дерева немає
Якщо діти просять побудувати будинок, а в саду відсутній відповідний дерево з належною формою, вантажопідйомністю, можна побудувати будиночок на пні, колоді. Конструкція після побудови прийме форму хатини Баби Яги, неодмінно привертає вимогливих малюків.
Потрібно придбати тверду дерев’яну балку, здоровий пень дерева, який закопують в землю на глибину, достатню для стійкості. Слід залити в землю бетонну суміш, що забезпечує повну безпеку конструкції.
З чого побудувати будинок?
Перед початком робіт необхідно підготувати необхідні матеріали:
- товсті дошки, можливо піддони;
- дерев’яні опори для підтримки будиночка, кріплення до землі;
- опори потрібно забетонувати в землі – знадобляться цемент, пісок;
- незалежно від того, розташується будиночок повністю на стовбурі дерева або, частково спираючись на стовбур, знадобляться додаткові кронштейни;
- кріпильні елементи: гвинти, болти, кілочки;
- можливо знадобляться мотузки при будівництві сходів, поручнів;
- каркас роблять з будь-якого дерева, зазвичай використовують дошки з сосни (найдешевші), бука, дуба;
- просочення допоможе зробити деревину стійкою до вологи, морозу.
Будівництво будиночка
Складання плану, схеми
Збірка конструкції вимагає точності, розрахунків міцності. Не варто розміщувати будиночок високо, сильний вітер стане серйозною перешкодою, коли гілки почнуть розгойдуватися, розхитуючи конструкцію.
Хороший план – запорука успіху. Спочатку потрібно зробити креслення будиночка з урахуванням простору для зростаючого дерева, розташування гілок. Це має на увазі необхідність залишати вільний простір в деяких місцях, щоб побудований об’єкт не руйнувався під тиском зростаючого рослини. Важливо ознайомитися з характеристиками породи дерева. Потрібно залишити отвори ширше на 5-8 см для подальшого зростання стовбура дерева.
Виконуючи дизайн дитячого будиночка планують його розміри. Зручно, якщо підлога має розмір мінімум 2,5 × 2,5 метра. Такі пропорції гарантують веселощі, розміщення деякої меблів, іграшок, залишаючи простір дітям, не надто обтяжуючи дерево. На етапі проектування вибирають розташування двері, де не ростуть гілки, що обмежують вхід. Необхідно розташувати вікна з сонячної сторони, забезпечуючи природне освітлення інтер’єру будиночка.
Позначення статі, вибір способу монтажу
Спочатку потрібно поставити опори, побудувати підлогову платформу будиночка.
Існує 3 способи монтажу підлоги платформи:
- Перший спосіб – монтаж опорних балок на стовбурі дерева. Метод використовують часто, хоча наносять пошкодження дереву.
- Другий спосіб – плаваюча підвісна платформа. Будиночок монтують в підвісному вигляді на ланцюгах, мотузках, підвішених на високих, міцних гілках. Монтаж підвісної платформи можна зробити на високому дереві з сильними гілками, будиночок повинен бути легким.
- Третій спосіб – найбільш екологічний – опори закопують, бетонують в землю, не прикріплюються до стовбура дерева. Для опори використовують дерев’яний брус з розмірами поперечного перерізу понад 10 сантиметрів. Необхідно вибирати надійні кронштейни. Брус закопують на глибину 8-10 сантиметрів, засипають гравієм, бетонують бруси в землі, зміцнюючи конструкцію. Зазвичай використовуються 4 опори, в разі великого будиночка буде потрібно 5-6 брусів.
Будівництво будинку
Для будівництва платформи статі використовують товсті дошки, для стін – тонкі дошки, плити OSB.
монтаж підлоги
Підлогову платформу потрібно додатково посилити балками, закріпленими збоку. Кількість балок і відстань адаптують до розмірів будиночка, передбачуваним навантаженням. Щоб зробити верхній шар підлоги можна використовувати:
- традиційні дерев’яні дошки;
- дошку OSB.
Плита OSB більш довговічна, стійка до несприятливих погодних умов.
Приступаємо до установки двох дуже міцних балок, що підтримують конструкцію між гілками. Пол монтується на їх основі.
Завершуємо структурний каркас будиночка, прикріпивши елементи шурупами або, використовуючи готові металеві з’єднувачі для кріплення елементів конструкції.
Зміцніть конструкцію двома опорами з кожного боку, забезпечуючи безпеку.
Дошки майбутньої підлоги викладають 2 способами:
- паралельно між гілками – дерево сильно травмується вкручувати шурупами;
- на дерев’яному каркасі, до якого прикріплюють дошки – гілки майже не травмуються, що не усохнуть.
Дошки можна укладати без опори довжиною прольотів більше 1,5 метра. Для міцності знизу потрібно покласти балки в перпендикулярному напрямку.
Коли рама і кронштейни повністю змонтовані – варто обрізати кінці стовпів, які виступають над рівнем підлоги, щоб вони не заважали.
Схема опори будиночка.
установка стін
Коли підлогу будиночка готовий – починають створювати бічні конструкції. Для будівництва бічних стін будиночка краще використовувати по краях дерев’яні балки, середину можна заповнити будь-яким матеріалом, часто використовують:
- плити OSB, що характеризуються винятковою міцністю, стійкістю до несприятливих погодних умов;
- дерев’яні дошки;
- фанерні плити;
- сайдинг;
- в легкому літньому варіанті стіни виконують з полотна, маскувальною сітки.
При будівництві бічних стін будиночка потрібно залишати отвори вікон, дверей. Висота будинку повинна відповідати зросту дитини плюс 20-30 сантиметрів, адже діти швидко ростуть. Дитячий будиночок повинен гарантувати безпеку, комфорт.
Окремі елементи з’єднують саморізами, фахівці особливо рекомендують шурупи CSA, єршоні цвяхи CNA. Не можна економити на кріпильних елементах, потрібно забезпечити максимальну міцність, надійність, стійкість конструкції.
дах
Конструкція даху кріпиться безпосередньо до бічних стінок. Дахи роблять плоскі і двосхилі. Двосхилі краще підходять для зимових умов, коли випадає сніг. Товстий шар снігу може перевантажити конструкцію.
В якості покрівлі використовують:
- дошки,
- профнастил,
- бітумні плити.
Дах можна виготовити з листового металу, дощок і покрити смолистої папером. Цікаві акценти – солом’яний дах, покрівля з дерев’яного ДСП. Створення такої покрівлі вимагає професійної майстерності, значно збільшує вартість будівництва будиночка.
Забезпечити 100% водонепроникність допоможе прикріплена до рами товста поліетиленова водонепроникна плівка, до якої кріплять дошки даху. Можна обробити дошки даху смолою, захищаючи їх від вологи, руйнування.
Вхід, сходи
Оскільки споруда розташована на певній висоті над землею, необхідно забезпечити безпеку, комфорт при сходженні і спуску.
- Приставні сходи. У найпростішому варіанті використовують просту драбину, рішення становить загрозу падіння, особливо для маленьких дітей. Хвилина неуваги і сходи можуть нахилитися, похитнутися. Бажано прикріпити сходи до дерева.
- Дерев’яні сходи в будиночок, зроблений своїми руками. Деякі люди будують сходи самостійно з поперечних перекладин і двох однакових дощок розмірами поперечного перерізу 5 × 10 сантиметрів. Планки кріплять до дерев’яних кілочків, додатково закріплюють цвяхами. Важливо пристосувати вантажопідйомність сходи до ваги людей.
- Мотузкові сходи – цікаве рішення для дітей старшого віку, допоможе дитині розвивати навички лазіння. При будівництві мотузкових сходів варто використовувати спеціальні міцні канати, призначені для альпінізму.
- Спорудження солідної самонесущей дерев’яних сходів на бічній стороні платформи – досить складне завдання. Вибираючи даний варіант, необхідно пам’ятати про безпечний куті нахилу сходів, занадто круті сходи небезпечна. Сходи споруджують з дощок 50 × 10 мм і ступенів 50 × 12 мм. Розмір сходи підбирається під конкретні умови. Належним чином вирізані ступені слід прикріплювати до дощок за допомогою гвинтів і клею через рівні проміжки. Необхідна балюстрада або перила, що підвищують рівень безпеки.
Стабільна сходи з перилами безпеки – найбільш оптимальне рішення для самих маленьких дітей, у яких існують проблеми з координацією рухів.
Просочення і фарбування дерева
Дитячий будиночок на дачі – інвестиція на довгі роки, тому варто подумати про правильну просочення деревини. Перед обробкою дощок відповідним препаратом, слід обробити поверхню шкіркою, видалити сучки, ворс. Деякі фрагменти вимагають легкого шліфування, ретельного очищення від бруду, пилу. Перед просоченням потрібно ретельно очистити поверхню.
Необхідно використовувати спеціальний просочувальний агент, який захищає деревину від несприятливих погодних умов. Важливо наносити просочувальні основи відповідно до напряму текстури деревини. Рекомендується наносити мінімум 2 шари просочення. Просочення грає важливу роль:
- захищає деревину від надмірного поглинання вологи;
- запобігають росту цвілі;
- перешкоджає розмноженню грибків.
Деякі просочення містять барвники, що дозволяють пофарбувати дерево в обраний колір, подібний певного виду деревини. Малюнок текстури залишиться видатним. Якщо просочення не містить барвників, необхідно нанести лак або фарбу.
Безпека конструкції
Найбільші ризики пов’язані з можливістю падіння, їх слід мінімізувати:
- Будиночок встановлюють невисоко. Висота 1,5-2 метра над землею найбільш підходяща. Хоча падіння і з такої висоти травматично.
- Потрібно встановити паркан безпеки або перила навколо платформи. В ідеалі висота перил – 70-90 см, відстань між вертикальними балясинами – 10-15 см.
- Під будиночком не варто розташовувати бетонну площадку, бруківку. Непогано насипати м’який матеріал (пісок, тирса) або зробити зелений газон. Падаючи, дитина приземлиться на досить м’який ґрунт.
Дизайн інтер’єру та ігровий простір
Дизайн будиночка всередині підбирають до інтересів дітей. Можна включити наступні елементи:
- хлопчикам і дівчаткам подобається грати в настільні ігри;
- вдалі ідеї – поставити міні-настільний футбол, ляльковий будиночок;
- на дереві стоїть розмістити баскетбольне кільце;
- в будиночку, під платформою стане в нагоді столик з олівцями, фарбами;
- невелика лавка з м’якими подушками;
- надувне крісло;
- ліжко з легко миється надувним матрацом;
- якщо дитина маленька – під будиночком, можна встановити пісочницю, гірку, невеликі гойдалки;
- дерев’яний ящик для іграшок;
- картини на стінах.
Ідея створення будиночка з піддонів
Процес будівництва будинку з піддонів не сильно відрізняється від представленого вище. Для будівництва «будівлі» стандартних розмірів, площею 2 кв. метра буде потрібно 10-12 піддонів. Половина піддонів використовується повністю, з інших візьмемо тільки верхній шар.
Хатина для дорослих
Затишний будиночок на дереві – мрія багатьох дорослих. Будівництво будиночка на дереві для дітей і дорослих – більш складне завдання. У такій ситуації варто скористатися допомогою професіоналів, які гарантують міцне, стійке, найбільш оптимальне рішення.
У нашій країні будиночки для дорослих на дереві не поширені. У США, Німеччині, Австрії будинки відпочинку на деревах з повним обладнанням стають популярними.
Нижче представлені оригінальні хатини в різних частинах світу.
Канада
Шотландія
США, Дакота
Братислава, готель
Атланта
Еквадор
Фото галерея цікавих ідей
Висновок
Кожен в дитинстві мріяв про затишний, тихому будиночку на високому дереві. Хатину можна підвісити на дереві, але набагато надійніше побудувати будиночок під деревом, встановлений на балках, закріплених в землі. Тоді можна легко влаштувати маленьку ігровий майданчик під будиночком, прикріпити гойдалки, гірку, під платформою повісити гамак. Зробити конструкцію своїми руками досить складно – потрібно правильно закріпити підставу, забезпечити опори, побудувати стіни, дах, сходи. Створення дерев’яного будинку для дітей вимагає багато роботи, часу і зусиль, радість на обличчях близьких напевно винагородить за незручності проектування і будівництва.