Як зробити якісне топорище своїми руками: правила виготовлення

сокиру своїми рукамиСокира – один з інструментів, які необхідно мати в господарстві. Звичайно ж, його можна придбати в магазині, але, при бажанні мати надійну і зручну річ, знаряддя праці краще зробити самостійно. У статті піде мова про те, як змайструвати топорище будинку своїми вмілими руками і правильно насадити металеве полотно.

Як підібрати і заготовити деревину

Топорище – це ручка робочого інструмента. Від того, наскільки з ним буде легко працювати, повністю залежить продуктивність праці. Тому звичайна пряма палиця в цьому випадку ніяк не підійде. Справжнє топорище є вигнутий брус з овальним перетином і прямими ділянками. Хвостова ж частина повинна бути розширеною і відігнутої донизу. Тільки при такому варіанті рука виконує роботу людини зможе надійно утримувати інструмент, при цьому довго не відчуваючи втоми.

Для виготовлення сокирища найкраще підійдуть такі різновиди дерева:

  • клен;
  • береза;
  • дуб;
  • акація;
  • ясен.

рукоять сокири

Заготовлювати деревину потрібно восени. Для теслярських інструментів відмінно підійде береза, а для похідного варіанту частіше використовують клен. Його ударна в’язкість менше, ніж у берези. Ідеальним варіантом вважається дуже міцний і рідко змінює форму ясен. Зробити топорище краще з ділянки дерева, розташованого біля кореня, причому заготівля повинна бути на 15 см ширше і довше майбутнього виробу.

Увага! До того як підготовлені бруси підуть на виготовлення сокирища вони повинні мінімум рік просушитися в сухому, темному місці, наприклад, на горищі. Це потрібно для того, щоб в готовому вигляді ручка не всохла і не почала хитатися в вушку.

Використовувати свіжу деревину можна тільки в разі поломки сокирища як тимчасовий варіант підлягає швидкої заміни.

Як виготовити топорище

Для того щоб зробити топорище знадобиться:

  • дерев’яна заготовка;
  • ніж;
  • ножівка;
  • стамеска;
  • олівець;
  • напилок;
  • молоток.

Сам процес виготовлення проходить в такому порядку:

  1. На картоні малюють шаблон. Топорище готового інструменту прикладають до паперу і обводять олівцем. Вирізують.
  2. З просушеного дерева витісують брусок. Та частина заготовки, на яку буде вдягатися полотно сокири повинна перевищувати розміри металевої вушка на 2-3 мм.
  3. Контури шаблону переносять на дерев’яну заготовку. У передній частині слід залишити запас в 10 мм, а в задній 90 мм.
  4. Поперечно по верхньому і нижньому ділянках дерев’яного бруска проробляють пропили, глибина яких на кілька мм не доходить до задуманих контурів топорища.
  5. За допомогою маленького молотка, ножа і стамеска заготовку доводять до потрібної форми. На місце спила ставлять ніж і акуратно підбивають його молотком. топорище своїми рукамивиготовлення сокири
  6. Примірювальну насадку металевої частини проводять за допомогою ударів киянки. Якщо все підходить, проводять чистову обробку.
  7. Практично готову основу обточують з усіх боків ножем. Напилком згладжують кути і переходи. На закінчення всі шліфують наждачним папером.

Увага! Зробити топорище потрібно так, щоб перетин було овальним. В цьому випадку його можна буде утримувати не особливо напружуючи руку і виробляти дуже точні удари.

Просочення топорища і насадка сокири

Верхню частину готової ручки слід обов’язково просочити водовідштовхувальним складом. Підійде два варіанти:

  • оліфа;
  • лляна олія;
  • лижна смола.

Обраним засобом змащують дерево і залишають до підсихання. Обробку повторюють ще кілька разів до тих пір, поки жир не буде вбиратися. Лижна смола здатна проникати в більш глибокі шари заготовки, але її складно знайти в магазинах. Тому частіше користуються двома першими варіантами.

Порада. В засіб для просочення можна додати яскравий барвник. Так готовий інструмент буде складно втратити.

Насадку сокири на ручку виробляють так:

  1. Топорище вертикально затискають в лещатах.
  2. На широкій верхній частині роблять пропил під клин. Товщина клина повинна бути 5-10 см, довжина дорівнює глибині пропилу, а ширина величиною вушка.
    сокиру своїми руками
  3. На дошку догори ногами встановлюють сокиру. Одягають топорище і постукують про дошку регулярно перевертаючи виріб.
  4. Після того як ручка сокири увійшла, в пропив вставляють клин і забивають його киянкою.
  5. Добре оглядають виріб. Якщо помічені якісь недоліки – виправляють.
  6. Видаляють залишки припуску і надають остаточну форму нижньої частини ручки. При виявленні шорсткостей ще раз добре проходять наждачкою.

Перегляд відео та фотоматеріалів допоможе краще розібратися в методиці виготовлення. Зробити топорище своїми руками складніше, ніж купити його в готовому вигляді. Однак при наявності бажання і деяких навичок цілком можна отримати якісне знаряддя праці.

Як зробити топорище: відео