Які шкідники вражають вишню

На кожному садовій ділянці росте вишня, але не у всіх виходить домогтися від цієї рослини хорошою врожайності. Шкідники вишні завдають колосального збитку рослині, знижуючи його здатності до плодоношення, смакові і товарні якості ягід. Знаючи біологічні особливості кожного паразита, ви зможете легко і швидко вилікувати рослину і вберегти його від загибелі.

шкідники вишні

Чорна вишнева попелиця

Вражає тля не тільки вишню, але і черешню. Перше потомство з’являється ранньою весною. Личинки, що вилупилися з яєць, пошкоджують листя, висмоктуючи з неї всі соки. Після цього листя згортаються, всихають і опадають.

У період цвітіння з’являються особини, відроджуються нове потомство. За весь період вегетації самки можуть призвести від 10 до 15 кладок яєць. У фазу масового розмноження паразити, що живуть на листі, переміщаються на квіткові бутони, черешки і зав’язі.

У молодих дерев, уражених попелиць, зменшується приріст пагонів, знижується врожайність і погіршуються смакові якості плодів.

В процесі своєї життєдіяльності комахи виділяють липкий наліт, який служить ідеальним середовищем для розвитку сажистого грибка. Це небезпечна хвороба, яка сприяє порушенню фотосинтезу і зниження імунітету вишні. Таке дерево погано переносить зимівлю і може загинути при суворих зимах.

Як позбутися від попелиці

Боротьба зі шкідниками вишні передбачає проведення цілого ряду процедур. Щоб знизити чисельність вишневої попелиці проводять обробку дерева ранньою весною препаратом ЗОВ. На 20 л води витрачають 0,5 л речовини.

Для знищення личинок в період розпускання бруньок проводять другу обробку перітроідним інсектицидом або ж препаратом, до складу якого входить імідаклоприд (Конфідор або Кофідор максі). Також боротьба з попелиць ведеться за допомогою препарату Актофіт (40 мл на відро води).

Вишнева попелиця

Справитися з цими шкідниками вишні можна за допомогою народних засобів:

  • Крону обробляють розчином на основі мила і тютюну (200 г тютюнового пилу заливають 10 л води і настоюють протягом 48 годин). Перед обробкою в розчин додають 50 г рідкого або господарського мила.
  • Позбутися від цих шкідників вишні допоможе настій на основі бузини. 1 кг подрібненого листя і суцвіть заливають 10 л води, настоюють протягом 3-х діб, потім проціджують і застосовують для зрошення крони. Для досягнення кращого ефекту в робочий розчин можна додати шматочок господарського мила.

Обробка приготованими настоями проводиться тричі через кожні 7 днів. Для знищення паразитів необхідно обприскувати як верхню, так і нижню сторону листя.

З метою профілактики влітку рекомендується вирізати кореневу поросль, вчасно видаляти з ділянки бур’ян і своєчасно проріджувати крону навесні.

Муха вишнівка

Це один з найнебезпечніших паразитів і поширених паразитів вишні, який винищує більшу частину врожаю. Вишнева муха або плодожерка псує близько 80% ягід на черешні та до 40% на вишні. Личинки зимують в грунті в ложнокуколках близько від поверхні грунту.

Народження дорослих мух відбувається в період цвітіння черешні та вишні. Спочатку на світ з’являються самки, потім самці. Ці шкідники живляться соком ще не дозрілих плодів, квітковим нектаром. Період харчування триває близько 10 днів. Після чого самки починають відкладати яйця. Муха прогризає м’якоть і відкладає в неї яйце.

Свою активність комахи проявляють в умовах стабільного тепла при температурі 16-18 ° С. У холодну погоду вони розташовуються на нижньому боці листя.

Вишнева муха

Найбільш схильні до поразки середньостиглі та пізні сорти культури.

З яєць вилуплюються личинки – черв’яки, які в подальшому поїдають м’якоть. Ягоди починають підгнивати, покриватися темними плямами і обсипатися. Після закінчення розвитку личинки виповзають назовні, обсипаються на землю і заляльковуються. За весь сезон вегетації вишнева муха може повторити одне потомство пожирачів плодів.

Як боротися з вишневою мухою

Щоб досягти бажаного ефекту в знищенні цього паразита, необхідно визначити початок масового льоту мух. Для цього на гілках дерев розвішують невеликі пастки з фанери, пофарбованої в жовтий колір. Поверхня пастки покривають клейкою речовиною. Мухи злітаються на цей колір моментально і прилипають до липкою поверхні.

Якщо за три доби на пастці ви виявили 6-7 дорослих комах, необхідно провести обробку дерева хімічним засобом. Зрошення інсектицидами проводиться тільки для середніх і пізніх сортів. З усіх існуючих препаратів добре себе зарекомендували – Арріво, Конфідор, Актеллік і Ф’юрі.

Проводиться триразова обробка дерев. Перше обприскування здійснюється за 2 тижні до цвітіння. Друге – через 2 тижні і третє – за 1 місяць до збору врожаю.

Листовійка

Це метелик невеликого розміру, який веде нічний спосіб життя і менш небезпечний для вишні, на відміну від інших паразитів.

Існує кілька видів цього листовійки: розанна, Кривоус, бояришніковая і ін.

Період розвитку і характер пошкодження вишневого дерева у цих видів різний. Найбільшої шкоди вишневому саду завдають гусениці. Вони пошкоджують практично всі органи дерева – вегетативні бруньки, квіткові бутони, листя, кору і навіть кореневу систему. На завершальній стадії розвитку вони виїдають м’якоть у плодів.

листовійка

Як усунути гусениць листовійки

Існує кілька методів винищення цього паразита, які спрямовані на знищення потомства – гусениць:

  • установка ловчих поясів і пасток;
  • струшування гусениць з дерева;
  • зрізка і утилізація листя, в яких оселилися паразити;
  • залучення на ділянку птахів, які люблять поласувати гусеницями;
  • обробка дерев інсектицидами – Фуфанон, Атом, Детокс або Карбофос (10 мл препарату витрачають на 10 л води).

Трубковерт вишневий

Ці шкідники вишні з’являються ранньою весною і вражають не тільки ягідні, але і фруктові насадження. Дорослі особини виповзають з грунту і пожирають всі частини рослини – вегетативні очі, квітки, зав’язі, листя і ягоди.

Після закінчення періоду цвітіння самка трубковерта виробляє кладку яєць в м’якоть плодів. Личинки, що вилупилися прогризають кісточку і виїдають її вміст. Пошкоджені гусеницями плоди набувають потворну форму і часто обсипаються. Через 2 тижні після інтенсивного харчування вони падають на землю, заривають у грунт і заляльковуються.

трубковерт вишневий

Найбільшої шкоди завдають дорослі особини – жуки, які пожирають квіткові бутони і зав’язі. Після масового нашестя можна втратити більшу частину врожаю вишні.

Як врятувати вишню від трубковерта

Боротьба зі шкідниками вишні проводиться за наступною схемою:

  1. Перша обробка проводиться відразу після того, як дерево відцвіте. Для зрошення крони застосовується препарат Актара з розрахунку – 1,5 г на 10 л води.
  2. Друге обприскування здійснюється через десять днів після першого одним з перітроідних препаратів.

Для зниження популяції і як доповнення до лікування дерева проводять глибоку перекопування грунту, струшують комах на покривало і спалюють.

Пильщик слизовий

Ці шкідники, що нагадують за зовнішнім виглядом слимаків або чорних гусениць, переважно з’являються на молодих листочках. Вони харчуються їх соком. Уражена листова пластина покривається рудими плямами в місцях пошкодження, швидко всихає і обсипається.

На запущеній стадії хворіє вишня починає масово скидати листя. На осінь личинки зариваються в землю, а до весни вже стають дорослими особинами, здатними далі відтворювати потомство.

Вишневий пильщик

Не менш небезпечними для вишневих дерев є інші різновиди пильщика:

  • вишневий;
  • сливовий;
  • бледноногій.

Вони також, як і слизові паразити, знищують молоду зелень на дереві.

Як захистити вишню від пильщика

Щоб знищити цього паразита, необхідно провести кілька заходів:

  • Осіннє перекопування ділянки з метою знищення личинок, що мешкають в землі. При вирощуванні невеликої кількості дерев зібрати паразитів можна вручну.
  • Обробити дерева і пристволову зону будь-яким інсектицидом для ягідних культур – Каліпсо, Актара, Моспілан або Конфідор.
  • Для знищення потомства застосовують біологічні засоби, до складу яких входять токсичні бактерії. Потрапляючи на тіло личинок, бактерії сприяють загибелі молодого потомства.
  • Також можна залучити на території саду комах, які люблять поласувати яйцями і личинками пильщика.
  • При незначному ураженні можна скористатися народним засобом – настоєм деревної золи.

Моль-пістрянка

Метелик невеликого розміру з вузькими крилами, з’являється ранньою весною. Гусениці шкідника мають жовто-зеленим забарвленням, після вилуплення живляться соком листя. Визначити, що на вишні з’явилися ці паразити можна по мінах з нижньої сторони листям пластини. Згодом уражені ділянки всихають, дерево починає зменшувати приріст пагонів, бідно плодоносити і втрачає свою зимостійкість.

Найкраще середовище для інтенсивного розмноження молі пестрянки – це посушливе і спекотне літо.

Моль-пістрянка

Як боротися з міллю-пістрянка

Попередити появу цього шкідника в саду легше, ніж з ним боротися. Для цього необхідно проводити регулярний огляд саду на наявність комах, підтримувати ділянку в чистоті – вчасно видаляти бур’яни, опале листя та плоди.

У разі поразки проводять дворазову обробку крони препаратами Карбофос, Кінмікс або Децис з періодичністю в 10 днів.

Листова Вертун

Це невеликий метелик з темно-сірими крилами, прикрашеними чорними смугами. Розмах крил 10-12 мм. З’являється ранньою весною і здійснює кладку яєць на нирках, квіткових бутонах. З них вилуплюються гусениці веретеноподібної форми яскраво-червоного кольору. Дорослі комахи мають зеленувате тільце з чорною головою.

Після появи на світ личинки починають поїдати все, що трапляється на їхньому шляху – нирки, квітки, зав’язі.

Пізніше паразити починають прогризати ходи в молодих пагонах, випиваючи з них все соки. Якщо не вжити вчасно заходів хворіє вишня може загинути.

листова Вертун

Як врятувати вишню від листової Вертун

У разі пошкодження дерева листової Вертун садівники застосовують системні інсектициди – Карбофос або Децис. Обробка по листу проводиться два рази з інтервалом в 10 днів.

Профілактика полягає в наступному:

  • прибирання опалого листя, плодів і залишків рослинності на ділянці;
  • осіння перекопування грунту;
  • зачистка і побілка стовбурів гашеним вапном.

Птахи

Дрозд, горобець, сорока, ворона – птахи, які особливо люблять поласувати вишневими ягодами. Масовий зліт спостерігається в період дружного дозрівання ягід. Вони прокльовується шкірку і виїдають м’якоть плодів. Пошкоджені ягоди стають непридатними в їжу, т. К. Починають швидко загнивати.

Птахи на вишні

Як відігнати птахів від вишні

Боротися з цими шкідниками можна декількома способами:

  1. Розвісити на дереві стрічки яскравого забарвлення – червоного, синього, золотистого в період масового дозрівання ягід.
  2. Зафіксувати на гілках розрізані навпіл головки цибулі або підв’язати цибульні пір’я. Цей овоч має специфічний аромат, який відлякує шкідників.
  3. Захистити урожай допомагає сітка з білих ниток з отворами в 50-60 мм. Її накидають на крону дерева.

Профілактичні заходи

Щоб вам не довелося боротися з перерахованими вище паразитами вишні, слід дотримуватися простих правил профілактики.

  • Після листопада необхідно очистити грунт в саду від опалого листя, плодів та іншого садового сміття. Все це підлягає спалюванню.
  • З метою знищення молодого потомства, зимующего в грунті, необхідно провести глибоку перекопування в області пристовбурного кола рослин.
  • Одним з головних джерел розвитку паразитів є пошкоджені, всохлі і підгнилі гілки. Тому за місяць до настання заморозків такі пагони підлягають зрізку і утилізації.
  • Всі ранки і тріщинки на стовбурі і скелетних гілках замазують садовим варом. Після листопада вишневий сад обробляють розчином карбаміду 5% концентрації.
  • З настанням весняних днів проводять огляд дерев на предмет пошкодження морозами. Все обмерзлі гілки зрізують. Потім рослину обробляють від хвороб і шкідників. З цією метою застосовують системні фунгіциди або інсектициди, які мають широкий спектр дії. Обприскують крону дерева і грунт в зоні стовбура. Така профілактика добре допомагає не тільки від шкідників, але і попереджає багато хвороб.

Висновок

Незважаючи на те, що у вишні багато шкідників, виростити здоровий сад і отримати від нього хороший урожай зовсім нескладно. Якщо надати рослинам належний догляд, увагу і провести необхідні профілактичні заходи, вам не доведеться витрачати час і фінанси на боротьбу зі шкідниками та хворобами.