Красуня-Якобінія давно і міцно завоювала популярність у досвідчених квітникарів. Вона однаково хороша як в пору цвітіння, так і до (або після) нього. З цієї причини початківці любителі кімнатних квітів все частіше звертають увагу на якобінію, вивчаючи можливості вирощування в домашніх умовах, правила посадки та догляду, адже згідно фото вона може досягати у висоту 2-х метрів! На цих сторінках можна дізнатися більше не тільки про відхід, але і розмноженні. Ласкаво просимо!
Якобінія (юстиція): пара слів про важливе, або звідки прийшла назва
Якобінія (Квітка-креветка, Бразильське перо, Рослина-фламінго) – одна з сімейства акантових, інших же «родичів» налічується близько 50 видів. Родина – північ Бразилії, де в дикому вигляді вічнозелена рослина давно стало чагарником, що радує рясним цвітінням завдяки оптимальній вологості і температурі.
Свою назву квітка отримав за назвою міста, в якому вперше його знайшли – місто Якобінія, штат Байя, Бразилія. А ось своє друге, найбільш поширена назва – юстиція, рослина отримала по імені шотландського квітникаря Джеймса Джестіса (James Justisia), який вніс значний вклад в його популяризацію.
Якобінія – популярна рослина серед квітникарів
У міні-оранжереях квітникарів найчастіше зустрічається Якобінія яскраво-червона і Якобінія Поля. Хоча для вирощування вдома можна вибрати і якобінію малоквіткових. Ця рослина – ампельний напівчагарник, гілки якого звисають вниз і досягають довжини в 45-60 см. Яскрава особливість – маса квіток 2-х відтінків (м’який бордо і насичений оранж), а також цікавий факт: молодші листки на квітці завжди більше попередників. Залишається вибрати юстицію для себе в певному кольорі і зайнятися вирощуванням!
Юстиція на вашому підвіконні: розмноження і посадка
Незважаючи на те що рослина-фламінго невибагливо до умов вирощування, його розмноження – справа тонка, але доступне навіть для початківця квітникаря. Розмножити красуню-якобінію можна за допомогою насіння, придбаних в магазині, або живцюванням.
Перший варіант вимагає дотримання всіх агротехнічних прийомів, підтримки певної температури (оптимально – 23-25ºС), підігріву грунту. У цих умовах паростки з’являться на 25-28 день і зажадають 2-х пікіровок перед висадкою на постійне місце. Такі зусилля не пройдуть даром – ви отримаєте здорові і міцні саджанці у великій кількості.
Але в насінні цієї тропічного квітки ніколи не можна бути впевненими напевно, якщо тільки ви – не господар величезної оранжереї, який працює безпосередньо з виробником. Тому живцювання – метод більш швидкий і менш трудомісткий для того, щоб отримати гарне рослина на своєму підвіконні.
цвітіння якобінії
Щоб отримати молоду юстицію, необхідно:
- нарізати живці довжиною в 5-7 см. Для цього можна брати не тільки верхівки молодих пагонів, а й використовувати весь втечу, нарізаючи його на шматочки по 2-3 вічка. Підсушити протягом 24 годин, можна використовувати будь-який укоренітеля;
- підготувати грунт. Відмінний варіант – суміш торфу і піску, універсальний субстрат для квітучих кімнатних рослин, торф’яні таблетки. Пролити і встановити таблетки / стаканчики з сумішшю на піддон з бортами;
- висадити живці;
- створити герметичну тепличку (без доступу повітря), забезпечити ту територію, де «живе» розсіяний сонячне світло;
- перевір теплицю через 7-10-14 днів, зволожити грунт;
- забезпечити температуру повітря не нижче 23ºС. При необхідності – підігріти дно контейнера зі стаканчиками;
- зняти укриття при появі перших корінців і почати загартовувати молоді паростки, знижуючи температуру до 15-18ºС.
Після того як рослини досягнуть висоти в 10-15 см, загартується і зміцняться, їх можна перевалити в горщики більшого діаметра. І спостерігати за ростом квітки-креветки!
Увага! При перевалці рослин з стаканчиків або посадці саджанців разом з торф’яними таблетками в горщик, його діаметр повинен бути на 2 см більше, ніж попередня ємність. Не можна висаджувати молоді рослини в горщик з великим об’ємом: вода в ньому буде застоюватися, отже, молоді корінці згниють. Величезну ємність можна запропонувати тільки підросла якобінії, висота якої не менше 30 см.
Догляд в домашніх умовах за квіткою-креветкою: 5 важливих правил
Юстиція – квітка невибагливий. Однак неправильний догляд здатний позбавити його цвітіння, вас – спостереження за тим, як розпускається квітка-колос. А це дійсно чарівне видовище!
Для якобінії дуже важливим є правильний режим поливу
Для того щоб цього не сталося, необхідно пам’ятати про наступні моменти. це:
- Температура. Юстиція – тропічна красуня, отже, для неї важлива температура і режим вологості. Оптимальний варіант – 23-25ºС, хоча вона добре переносить і літню спеку в 28-30ºС. Взимку не можна опускати температуру нижче + 16ºС, інакше рослина почне скидати листя і втратить декоративність.
- Вологість і полив. Земляний кому не повинен пересихати ніколи, але і заливати квітка не потрібно. Влітку – обприскування 2 рази в день, взимку – кілька разів на тиждень, якщо поруч опалювальні прилади.
- Грунт і підгодівля. Хороший варіант – універсальний грунт з магазину або ж пухка, поживна земляна суміш, створена своїми руками. Підживлення – хелат заліза, комплексні органічні та мінеральні добрива.
- Освітлення. Влітку – максимум світла за допомогою непрямих променів, взимку – мінімум, до 4-6 годин на добу.
- Любов до незвичайного квітки і бажання виростити справжнє диво!
Увага! Якобінія потребує обрізку щороку. Кращий період – кінець лютого-початок березня. Кожен втечу потрібно вкоротити на 1/2 довжини для компактності, акуратного зовнішнього вигляду і тривалого цвітіння!
Ось і всі секрети! І вигадлива Якобінія-юстиція з чужих країн стає нашою, своєю!