Коли і як правильно зробити підгодівлю ірисів

іриси в садуЖивильні речовини необхідні будь-якій культурі, особливо тієї, від якої ми хочемо пишного тривалого цвітіння. Великі квітки ірисів влітку і їх потужна листова маса, відростають навесні, мають потребу в систематичному живленні. Пропонована стаття містить рекомендації, дотримання яких зробить підгодівлю ірисів корисною і своєчасною.

Терміни підживлення ірисів

При догляді за більшістю сортів ірису встановлені три найбільш доцільних терміну підгодівлі. Першу проводять після повного сходу снігового покриву і часткового висихання грунту. Залежно від регіону це походить від кінця лютого до середини квітня.

Друга підгодівля ірисів доречна в період набору бутонів, коли серед високої листя починають наливатися кулачки майбутніх квіток. Третя – влітку, в період підготовки рослини до зимівлі; зазвичай її проводять на сильно збіднених грунтах.

Рання весна: вносимо азот і мікроелементи

Для активного нарощування листя ірісам навесні потрібні азотні підживлення, а для формування в клітинах хлорофілу – магній і інші мікроелементи. За вологої ще землі можна застосувати:

як посадити ірисипересадка ірисів

  • аміачну або калійну селітру;
  • добре розклався компост;
  • комплексне мінеральне добриво.

Азотні добрива застосовують з розрахунку 1 столова ложка на рослину. Для кращого засвоєння їх необхідно розвести в ледь теплій воді і акуратно пролити розчином грунт навколо кущів. Якщо квіти не були укриті на зиму, гранули допускається розкидати прямо по снігу перед початком його танення. А ось вносити підживлення по сухому грунті категорично не можна: коріння ірисів будуть обпалені.

Компост розкладають тонким шаром під листя. Гній ірісам не рекомендується: це добриво стимулює до розвитку тільки вегетативну частину рослини.

Чекаємо цвітіння: необхідні фосфор і калій

У травні для формування бутонів і наступного цвітіння ірісам потрібно багато енергії. Для прискореного метаболізму квітам необхідні фосфорно-калійні підгодівлі. Існує добриво, в якому присутні обидва названих елемента – Агрофоска. Можна і самостійно змішати «фосфорно-калійний коктейль» з наявних в господарстві речовин.

цвітіння ірисів

Як джерело фосфору годяться простий і подвійний суперфосфат – продукти промислової переробки кісткового борошна. Вони значно гірше, ніж азотні добрива, розчиняються, тому вносити їх краще не з поверхні, а в неглибокі канавки навколо куртин.

Увага! Суперфосфат здатний підсилювати кислотність грунту, тому його застосування більш виправдано на слабокислих супесях. Для кислих грунтів підійде фосфоритне борошно.

Забезпечити іриси калієм прекрасно можуть такі добрива, як:

  • сірчанокислий калій, наполовину складається з необхідного елемента;
  • сильвинит;
  • звичайна пічна зола.

Гранульовані солі (сульфат калію і сильвініт) вносять з розрахунку 1,5 столові ложки на квадратний метр і не забувають поливати грунт після закладення добрива. Золу розсипають навколо рослини в кількості 2-3 ложок і також закладають. При одночасному внесенні фосфорної і калійної підгодівлі доцільно всю суміш поміщати в канавки.

Готуємо рослини до зими

Приблизно через 3 тижні після в’янення останніх квіток виробляють останню підгодівлю ірисів. Основне її правило: ніякого азоту. По-перше, він змусить рослини відновити ріст листя, внаслідок чого кущі не підуть вчасно на спокій і можуть загинути від морозів. По-друге, велику частину азоту осінні дощі розчинять і віднесуть в глибокі шари грунту, а це нерентабельно.

догляд за ірисами

Рання осінь – найкращий час збагатити грунт під ірисами фосфором і калієм, які послужать справі закладки повноцінних квіткових бруньок майбутнього сезону і забезпечать імунітет рослини до холоду. Норми внесення ті ж, що і навесні.

Якщо планується пересаджувати іриси, то в кожну лунку поміщають середнього розміру жменю золи і 15-20 г суперфосфату.

Порада. При осінній підгодівлі додайте до суміші добрив 2-3 г порошкової сірки – це дієва профілактика проти бактеріальних і грибкових інфекцій кореневища.

Іриси відносяться до рослин, які краще недогодувати, ніж переборщити з добривами. Вносьте поживні речовини з урахуванням наявного родючості грунту і пори року – іриси дадуть відповідь на турботу прекрасним цвітінням.

Догляд за ірисом: відео