Приготування компосту вбиває відразу двох зайців – і відходи утилізуються, і садово-городнім культурам підгодівля готується. Однак, не все так просто, як може здатися на перший погляд. Для того щоб добриво дійсно представляло цінність для рослин його потрібно правильно приготувати, а це значить, що яма, в якій буде відбуватися процес, повинна відповідати всім вимогам. Зі статті можна дізнатися, як своїми силами і руками спорудити на ділянці місце для природної переробки відходів.
Які види компостних ям можна зустріти на ділянках любителів
Існує досить різновидів ям для виробництва перегною, тому кожен власник ділянки може вибрати найбільш підходящий для себе варіант виготовлення. Між собою вони відрізняються використовуваними матеріалами і особливостями конструкції.
Компостній яма у вигляді купи. Цей спосіб приготування компосту вважається найпростішим. Роблять купу так:
- Місце підбирають в найвіддаленішому і відвідуваних ділянці саду.
- Грунт, де буде розташована яма, вистилають гравієм або піском.
- Зверху викладають рослинні відходи.
Коли використовується така яма розкладання органіки відбувається досить довго – близько 2-х років. До того ж, купу припадати регулярно перемішувати і утеплювати на зиму, щоб і в цей час процес гниття не припинявся.
Яма у вигляді котловану. Такий варіант здебільшого споруджують за межами дільниці.
- На відведеному місці риється не надто глибока яма. Ширина обирається за бажанням.
- Дно добре розпушують і залишають відкритим. Так яма буде легко доступна природним помічникам – черв’якам і грунтовим мікроорганізмам.
- Стінки зміцнюють підручним матеріалом (дошками, шифером і т.д.).
- Завантажують відходи.
Порада. Після сильного дощу можна компост прикрити плівкою. Цей прийом допоможе прискорити гниття.
Яма, основу якої становить опалубок з будь-якого відповідного матеріалу. Можна використовувати пластикову бочку, дерев’яний ящик і т.д. Облаштовується яма так:
- Землю на запланованій ділянці добре рихлять.
- Встановлюють опалубку для ями з невеликим заглибленням (20-30 см).
- У бічних стінках для доступу повітря обов’язково залишають щілини або проробляють отвори.
- Підготовлена компостній яма заповнюється відходами.
Такий варіант дозволяє витягувати перегній частинами, у міру потреби.
Як виготовити ящик для перегною своїми руками
Звичайно ж можна купити готовий контейнер, але завзяті садівники воліють самостійно виготовляти конструкцію відповідно до своїх вимог. Зробити його нескладно. Головне тут – дотримання основних вимог:
- Яма обов’язково повинна мати щілини або отвори в стінках для вентиляції відходів.
- Поверхня повинна закриватися кришкою, щоб атмосферні опади не вимивали корисні речовини.
Ящик для перегною
Дуже практичною вважається компостній яма у вигляді трисекційного ящика. Уже готовий компост поступово вибирається з першого відсіку, в другій закладаються нові відходи, а в третьому можна зберігати мішки з перегноєм, гноєм або торфом.
Увага! У високій купі відходів процеси йдуть повільніше і впоратися з нею складніше. Вона повинна бути не більше 1 м.
Роблять ящик так:
- Встановлюють 8 стовпів-опор.
- Обшивають дошками, попередньо обробленими захисними засобами, залишаючи між ними зазори для повітря. Так як на передній частині будуть встановлені дверцята, тут обшивка йде до половини висоти.
- Навішують дверцята.
- Встановлюють кришку (можна загальну на всі три відсіки).
- Кріплять ручки і шпінгалети.
- Поверхня забарвлюють масляною фарбою в 2 шари. Причому другий шар можна наносити тільки після того, як перший повністю висох. Це захистить дерево від гниття і додасть скриньки естетичний вигляд.
Увага! Всі кошти, якими обробляється деревина, повинні бути нетоксичними. Тільки в цьому випадку можна отримати екологічно чисте добриво.
Детальну інформацію про спорудження ящика для компосту можна почерпнути з фото і відеоматеріалів.
Основні вимоги до виготовлення компосту в ямі
Для того щоб яма стала фабрикою цінного добрива, природним процесам необхідна постійна допомога садівника. Отримати відмінне добриво для саду та городу можна тільки при дотриманні наступних правил.
- Матеріал для компосту слід періодично рихлити вилами. Це забезпечить доступ повітря і прискорить процеси розкладання закладається в яму матеріалу.
- Для розпаду відходів обов’язково потрібна волога, тому не можна допускати пересихання відходів в компостній ямі. Особливо це стосується жарких і посушливих періодів. В цей час потрібен регулярний полив, інакше гниття може повністю припинитися.
Порада. Якщо є бажання і можливість, то можна придбати і підсипати в яму каліфорнійських черв’яків. Ці створіння не тільки будуть рихлити вміст, а й переробляти його. В результаті їх діяльності процес в ямі піде набагато швидше.
- При підвищеній температурі і вологості процеси розпаду речовин відбуваються набагато швидше. Щоб домогтися такого на ділянці яма накривається темною плівкою. Так необхідні параметри будуть завжди підтримуватися на потрібному рівні і компост може бути готовий вже через 3-4 місяці.
- У продажу можна зустріти спеціальні препарати, які при додаванні в яму прискорюють розпад органіки. Їх внесення не обов’язково, але допустимо.
При правильному облаштуванні ями і відповідного догляду за нею завжди можна мати під рукою високоякісне добриво, яке, що важливо, не містить в своєму складі ніяких шкідливих речовин.