Кращі креслення і проекти для зведення парника своїми руками

будівництво теплиціІснує безліч проектів для побудови парника. З усього різноманіття кожен дачник намагається вибрати кращу конструкцію, щоб по максимуму втілити свої задумки по посадці і вирощуванню городніх і садових культур. Ретельно вивчити питання допомагають креслення, докладний відео складання теплиць, фото готових варіантів. Після цього будівництво парника власними руками не складе особливих труднощів.

Вибір проекту по сезону. Особливості літніх теплиць

Одні власники присадибних ділянок ставлять споруди виключно в сезон – період з весни до осені. Інші вважають за краще зводити конструкції, які можуть експлуатуватися на протязі всього року. Очевидно, що для таких різних потреб не підійде один і той же проект. Тому в першу чергу визначитеся, який парник вам потрібен:

  • для літнього застосування;
  • для цілорічного використання.

Перший тип конструкцій обходиться дешевше. На допомогу дачникові приходять спекотне сонечко і літнє тепло, які забезпечують рослинам всередині теплиці оптимальний мікроклімат. Така споруда не потребує надто масивною фундаментальній основі, утепленні та монтажі системи обігріву. Для каркаса парника беруть дерево, метал, труби з пластику, а в якості укривного матеріалу – плівку або листи полікарбонату. Ці матеріали коштують відносно недорого, зберігають тепло і пропускають достатню кількість світла в парник.

Порада. Зробивши теплицю розбірний і переносячи її з місця на місце кожен сезон, ви зможете дотримуватися сівозміни, не замінюючи грунт всередині будівлі.

Кращі варіанти сезонних конструкцій

Якщо плануєте використовувати парник тільки з травня по вересень, зверніть увагу на такі проекти:

полікарбонатна теплиця

  1. Нерозбірна арка на фундаменті з бруса або бетону. Розміри її можуть бути будь-якими, з урахуванням запитів господаря. Основу роблять з металопрофілю або труби, а для покриття беруть полікарбонат. Конструкція відрізняється міцністю, довгим терміном служби, гідної теплоізоляцією і підходить для культивування будь-яких рослин. Але для її виготовлення доведеться викласти значну суму і запастися спеціальним інструментом.
  2. Арка з металопластикових або ПВХ / ПНД труб. Її ставлять на дерев’яний короб або монтують взагалі без фундаменту. Зверху обтягують плівкою, яка може бути армованої, світлостабілізована або ж самої звичайної. Висота такої конструкції рідко перевищує 2 м, тому в ній, як правило, садять низькорослі культури. Каркас не відрізняється міцністю, а укриття – довговічністю, зате цей парник легко зібрати-розібрати і поставити в інше місце. Та й витрати на нього приємно порадують господарів, обмежених в бюджеті.
    арочна конструкція з труб
  3. Міцна теплиця-будиночок будь-яких розмірів з двосхилим дахом. Така будова, зроблене на совість, відрізняється тривалим терміном експлуатації, оптимальним мікрокліматом, добре провітрюваному місці. Остов виконують з профілю, в тому числі і оцинкованого. Його ставлять на бетонний, цегельний фундамент або основу з брусів. Для укриття використовують плівку або полікарбонатні листи, іноді скло.

Увага! Якщо в якості каркаса для парника вибираєте металопрофіль або профільні труби, стежте і постійно доглядайте за матеріалом, тому що він іржавіє.

Специфіка будівель для цілорічного вирощування культур

Зимовий парник, на відміну від літнього – не сезонна «времянка», тому вимагає більш ретельного підходу. У ньому можна вирощувати першу весняну зелень, розсаду ранніх квітів і овочів, практикувати посадку інших культур протягом усього року. Така теплиця незамінна в регіонах з суворими зимами і сильними вітрами. З огляду на це конструкція повинна:

  • обігрівати землю і повітря;
  • бути добре утепленій;
  • мати оптимізовані умови по освітленню, вентиляції;
  • зберігати тепло всередині;
  • витримувати сніг, град і інші опади.

Зводять теплицю на капітальному фундаменті, щоб уберегти грунт від промерзання. Для основи беруть металопрофіль або деревину високої якості. Покриттям служать скло (в рамах або склопакетах), полікарбонатні листи товщиною від 0,8 до 1,6 см, подвійна плівка. Матеріали допоможуть заощадити на опаленні, оскільки добре тримають тепле повітря всередині споруди. Садово-городні культури вирощують на високих грядках і стелажах. В іншому випадку можна просто залити підлогу бетонним розчином, а потім утеплити його.

Увага! Вентиляцію забезпечать кватирки в покрівлі або під стелею. Чи не обладнайте віконця занадто низько, щоб не допустити холодних протягів на рівні прикореневій зони рослин.

Універсальні проекти зимових теплиць

Вибираючи теплоізольований варіант парника, придивіться до таких конструкцій:

види парниківАрка з подвійними дугами

  1. Арка з подвійними дугами. Така споруда дуже міцна, а завдяки особливостям каркаса можна натягнути другий шар укриття зсередини, щоб теплоізоляція стала ще краще. У теплиці, яка була зведена за цією схемою, можна вирощувати будь-які рослини, але монтаж обійдеться дорого, до того ж, буде потрібно спеціальний інструмент. Істотний мінус – недостатня вентиляція.
  2. Двосхилий конструкція на високому підніжжя. Призначення цоколя – захист від морозів. Його виконують з цегли або блоків на фундаменті з бетонного розчину. Каркас верхньої половини виготовляють з дерев’яних заготовок. Для укриття беруть скло або полікарбонат товщиною від 0,6 см. Всередині обладнають грядки або стелажі. На них вирощують будь-які городні культури. Реалізація цього проекту обійдеться дорого, зате теплиця відрізняється хорошою вентиляцією.

Увага! Роботи зі зведення зимового парника відрізняються складністю і трудомісткістю, тому до них найчастіше залучають фахівців. Заручившись підтримкою досвідчених майстрів, розгляньте схеми теплиці-термоса, що розташовується нижче рівня землі, конструкції по Мітлайдера або будови з склопакетів.

Для цілорічного вирощування рослин необхідно передбачити в проекті теплоізольованого парника систему обігріву. Найпростіший варіант – недороге і доступне пічне опалення, але воно не дає рівномірного тепла. Більш популярна в цьому плані водяна система з котлом, баком, насосом. Варто чимало, зате тримає температурний режим в нормі. Альтернатива всього цього – газові пальники та обігрівачі, найчастіше інфрачервоні.

Вибір споруди залежить від багатьох факторів. Перед початком робіт визначитеся не тільки з призначенням парника, але і з тим, скільки грошей ви готові вкласти в нього. Вирішіть, чи будете робити все самостійно або за допомогою професійних будівельників. Ретельний і вдумливий підхід до зведення теплиці – запорука успішної реалізації будь-якого проекту.

Будівництво теплиці: відео