Головною метою розведення домашньої птиці для будь-якого господаря є отримання смачного м’яса і хороша несучість. Але багато хто, на жаль, забувають про те, що домогтися гарних м’ясо-яєчних показників курей можна, лише забезпечивши їм комфортне існування (особливо в холодний період року). З цією метою споруджуються зимові курники. Сьогодні ви дізнаєтеся, як зробити подібну конструкцію своїми руками (додаються схеми, креслення, а також фото- та відеоінструкція).
Вибір вдалого місця і планування
При спорудженні хорошого зимового курника, необхідно враховувати певні нюанси. Стосуються вони, в першу чергу, розташування «житла» для вашої домашньої птиці, а також внутрішнього його наповнення. Курник слід розташовувати на височини (в низині часто подовгу затримується волога і земля довго прогрівається) і в досить тихому місці, оскільки птах абсолютно не любить шум. Розташовувати краще так, щоб поруч з ним залишилося досить вільної території для інших будівель на той випадок, якщо виникне бажання / необхідність збільшення поголів’я птиці.
Порада. Віконця краще розташовувати з виходом на південь, щоб птах отримувала достатню кількість тепла і сонячного світла, а ось дверний проріз слід робити в такому місці, щоб при відкриванні дверцят в курник не попадав холодне повітря з вулиці.
При виборі підходящої конструкції краще перевагу віддати довшою, ніж широкою. Важливо дотримуватися одне правило: чим приміщення довше, тим більша кількість ламп освітлення в ньому має бути присутнім.
Навіть якщо курник буде утеплений, важливо обладнати його додатковими елементами обігріву: зробити тепла підлога або побудувати в приміщенні піч. Враховуйте ще один момент: годівниць і поїлок має бути стільки, щоб всьому пташиному поголів’ю було достатньо їжі і пиття.
Порада. При проектуванні підходящої конструкції пташника краще зробити вибір на користь варіанту з двома приміщеннями, одне з яких тамбур. Таким чином можна істотно знизити тепловтрати.
Оптимальний варіант, який користується найбільшою популярністю серед власників птиці – курник з двориком, захищеним гратами. В цьому випадку у птиці буде можливість при необхідності сховатися в теплі або гуляти на свіжому повітрі без ризику заблукати куди не слід.
Вибір параметрів фундаменту і його зведення
Правильно обраний для тієї чи іншої споруди фундамент – важливий етап проектування будівлі і курник не виняток. Розглянемо основні типи:
- Стрічковий. Вважається одним з найнадійніших і при цьому дорогих. Це – ідеальний варіант для спорудження будинку, але не курника.
- Стовпчастий. Простий у виконанні, дешевий, але при цьому менш міцний за своїми конструктивними особливостями тип фундаменту. Прекрасно підійде для зимового курника.
- Свайний. Міцна конструкція, спорудити яку під силу навіть двом новачкам. Дорожча, ніж столбчатая, але і міцніша.
Курник з дерева
Власники домашніх птахів воліють при спорудженні курників використовувати стовпчастий тип фундаменту, оскільки він простий у виконанні і досить міцний. Отже, побудувати стовпчастий фундамент можна наступним чином:
- Зробіть акуратну і точну розмітку. Для цього скористайтеся невеликими кілочками і будь-який мотузкою. Встановіть кілочки по кутах майбутнього курника і туго натягніть мотузку (при цьому вона повинна трохи стелитися по землі).
- Всередині отриманого прямокутника зніміть невеликий пласт ґрунту (його товщина повинна бути близько 20 см).
- Підготуйте поглиблення під стовпці – опору фундаменту. Їх глибина повинна становити близько 0,7 м, а ширина – близько 0,5 м (довжина 2 цегли). Дотримуйтесь суворе відстань між окремими ямками – вона повинна складати не менше 1 м. Встановіть тумби по всьому периметру розмітки для фундаменту.
- Натягніть на кілочки ще одну мотузку: на цей раз на висоті близько 25 см над землею.
- Засипте в підготовлені ями шар піску, а слідом за ним – шар гравію (товщина кожного – близько 5-7 см).
- Зверху на гравій встановіть дві цеглини. Покладіть на них шар цементу.
- На цемент кладуться наступні дві цеглини, але вже поперек. Потім знову кладемо цемент. Дії повторювати до тих пір, поки верхня частина тумб не дістане до натягнутою мотузки. При необхідності висота стовпчиків вирівнюється цементом. Зверху висипаємо гравій.
Зведення конструкції
Перед початком будівельних робіт слід чітко визначитися з типом майбутньої конструкції (деякі примудряються споруджувати курники навіть з кузовів різних старих автомобілів). Найголовніше – чітко розрахувати розміри і вибрати оптимально підходящі матеріали.
схема пташника
Врахуйте, що для 2-х курей знадобиться не менше 1 кв. м простору. Крім того, слід врахувати той простір, який займуть годівниці, поїлки та інші елементи курника. В результаті отримаємо орієнтовний результат: для комфортного розміщення 20 курей площа приміщення повинна становити близько 15-20 кв. м. Висота ж приміщення має бути не менше 2 м, щоб в курнику було комфортно не тільки курям, але ще і тим, хто буде за ними доглядати.
Увага! Майте на увазі, що курям в замкнутому тісному просторі буде дуже незатишно, що обов’язково позначиться на їх життєдіяльності.
Це означає, що куди розумніше зробити вибір на користь меншого поголів’я для підвищення якості їх життя, і від цього ви неодмінно виграєте (наприклад, 20 живуть в комфорті курей дадуть більше яєць, ніж 30 страждають від дискомфорту).
Важливий етап – вибір відповідного матеріалу для зведення конструкції. Для будівництва зимового курника можна вибрати піноблоки (дорого, але дуже комфортно для птиці), шлакоблоки, черепашник, деревину (популярний, бюджетний і практичний варіант при правильній обробці матеріалу), цегла (надійно, але варіант може обійтися «в копієчку», оскільки цегельний курник буде складно обігріти).
Після зведення стін необхідно якісно їх утеплити. Для цих цілей підійде мінеральна вата або, наприклад, пінопласт, який слід обов’язково заховати, інакше кури почнуть його клювати, приймаючи за їжу.
Вентиляція – етап будівництва, який повинен бути закінчений до початку зведення даху. Багато хто помилково вважає, ніби в курнику має бути жарко. Насправді кури дуже люблять свіже повітря, і важливо забезпечити його потрапляння всередину приміщення. У цьому допоможуть спеціальні вентиляційні короба. Один канал повинен бути розташований біля стелі, інший – на 0,5 м нижче першого. Обов’язково додайте в вентиляційні отвори заслінки для регулювання кількості повітря, що потрапляє в приміщення.
Наступний етап – зведення даху. Матеріал можна використовувати будь-який з тих, що вам доступний: профнастил, черепицю, металеві листи та ін. Головне, якісно його укласти, щоб волога ні в якому разі не проникла всередину курника.
Оздоблення
Залишається лише небагато: спорудити для курей сідала, а також зручні годівниці, поїлки, потім встановити освітлення, опалення.
Для сідало знадобляться бруси. Їх товщина повинна становити не менше 4 см. Довжина сідало розраховується, виходячи з простого правила: на одну несучку припадає близько 0,3 м сідала. Гнізда можна спорудити, використовуючи просту фанеру (розмір гнізда – не менше 0,3х0,4 м).
Пол в зимовому курнику потрібно ретельно простелити соломою або тирсою: і прибирання буде простим, і птиці буде комфортно.
Порада. Щоб оптимізувати процес збирання курятника, розташуйте лотки для відходів життєдіяльності птиці безпосередньо під сідала.
Обов’язково проведіть в пташник електрику. Лампи необхідно включати починаючи з перших холодних осінніх деньків аж до настання весни. Ну, і залишається останній штрих: обігрів приміщення. Можна прогрівати курник або за допомогою електроопалювальних приладів (термовентилятор, ІК-лампа), або за допомогою простої буржуйки / невеликої грубки.
Ось і всі тонкощі, які слід знати для створення якісного, довговічного і затишного для домашньої птиці зимового курника. Успіхів!