Лук-шалот, він же кустовка, він же кущевка, він же сімейний. Назви цієї рослини можна ще довго перераховувати, але хоча б одне з них напевно чув кожен з вас. Це багаторічна рослина повсюдно вирощується на території Азії, Росії та Західної Європи. Шалот користується неймовірною популярністю серед городників через свої особливостей, про які ви дізнаєтеся далі. Йтиметься про вирощування цибулі-шалот і догляді за ним (додається фото інструкція).
Лук-шалот: опис, особливості рослини
Рослина належить до групи ріпчастих луків, але при цьому він має свої особливості, які виділяють його на форі класичного всім звичного ріпчастої цибулі. Лук-шалот – многозачаткових цибулю, який навіть з однієї цибулини, використаної при посадці рослини, виростає в кілька дочірніх цибулинних головок. Цибулини шалот не відрізняються великими розмірами: в діаметрі рідко перевищують цифру в 4 см, вага однієї цибулини досягає 50 г максимум.
Цибулини мають округлу або овальну, витягнуту (найчастіше) форму. Особливість будови пов’язана, в першу чергу, зі способом кріплення молодих цибулин до посадкової: вони приєднуються до її п’яті, тому у них загострений носик.
В одному гнізді у шалот зазвичай спостерігається близько 5-10 цибулин, але деякі сорти можна назвати просто рекордсменами: в одному гнізді розташовується до 40 цибулинних головок. Забарвлення цибулиння може бути коричневим (різних відтінків), білим, рожевим і навіть фіолетовим.
Лук-шалот вирощують двома способами. Вибір відповідного способу безпосередньо залежить від того, з якою метою планується посадка цибулі. Так, наприклад, рослина вирощують для отримання соковитих великих цибулевих пір’я. Іноді його вирощують виключно для отримання ріпки. Але про це трохи пізніше.
Лук-шалот
Шалот користується чималою популярністю серед садівників-городників зважаючи чималої кількості достоїнств, серед яких можна виділити:
- скоростиглість – пір’я цибулі виростають неймовірно швидко і дуже рано (приблизно через місяць після посадки), а урожай цибулин встигає на кілька тижнів раніше самого раннього сорту ріпчастої цибулі;
- високу врожайність;
- простоту вирощування та догляду;
- витривалість рослини (завдяки високій морозостійкості шалот можна висаджувати навіть в зиму);
- лежкість.
Шалот користується заслуженою популярністю серед гурманів, зважаючи на істотне відмінності від ріпчастої цибулі. Так, у шалот дуже ніжне, більш вузьке і менше за розміром перо, яке з часом практично не втрачає своїх смакових якостей і не стає грубим. Цибулини також відрізняються більш ніжним і м’яким смаком: в них не присутня гіркота, вони частіше бувають напівсолодкі.
Порада. Для приготування ніжних супів і тонких ароматних страв найкраще підходить саме цибулю-шалот, оскільки навіть після термічної обробки він не набуває яскраво-вираженого цибулевого смаку і не заглушає смак інших компонентів страви.
Вирощування рослини у відкритому грунті
Вирощування не відрізняється особливою складністю, але певну турботу шалот, все ж, любить. Він також досить вимогливий до умов посадки. Про це далі.
посадка цибулі
Підготовка ділянки та посадка рослини
Отже, для шалот підійде виключно сонячний ділянку з вологою (але не надмірно), легкої і досить родючим грунтом. Ідеальний варіант для шалот – волога суглинку з домішкою перегною або піску. Шалот дуже вимогливий також до культурам попередникам: варто уникати посадки рослини на ділянці, де до цього вирощувалася буряк, морква, часник, кукурудза та ін. Культури.
Порада. Бажано не висаджувати по сусідству з шалот ріпчасту цибулю, оскільки велика ймовірність схрещування цих двох видів.
Підготовку ділянки для посадки цибулі слід почати завчасно – ще з осені (якщо планується весняна посадка). Необхідно ретельно очистити від бур’янів і перекопати грунт на штик лопати, потім внести поживну суміш з перегною, сечовини, деревної золи з додаванням суперфосфату (з розрахунку близько 4 кг перегною, 1 ст. Ложки сечовини і суперфосфату, а також 2 ст. Ложки золи на кожен кв. м). З настанням весни (за пару тижнів до посадки рослини) в грунт вноситься азотне добриво. Якщо планується осіння посадка шалот, підготовку грунту слід починати ще з літа.
Перед посадкою (за 5-7 днів) цибулинні головки необхідно перебрати і обробити. Вибирайте лише цибулини середнього розміру: дрібні – слабоурожайние, а великі утворюють багато дрібних головок. Після цього цибулинки занурюються в теплу воду на 7-10 годин. Якщо такої можливості немає, можна потримати їх близько 30 хвилин в розчині фунгіциду.
Висадка посівного матеріалу здійснюється в підготовлені борозни на глибину близько 2 см з дотриманням відстані між окремими саджанцями в 10 см. При цьому відстань між рядами повинна бути близько 15 см. Грунт на момент посадки повинна бути трохи вологим.
Особливості догляду
Доглядати за шалот не тільки просто, але й приємно. Достатньо лише своєчасно усувати з грядок бур’яни (це дозволить знизити ризик вірусних захворювань), регулярно розпушувати грядки і насичувати грунт достатньою кількістю вологи.
Лук-шалот на грядці
Що стосується поливів, то вони повинні бути помірними і не дуже частими (за весь вегетаційний період досить 2-3 поливів), прополки і розпушування грунту досить здійснювати пару раз в тиждень. Намагайтеся стежити за станом грунту і погодою і при необхідності змінюйте графік поливів і прополок.
Внесення добрив – також важливий елемент догляду за шалот. Рослина дуже любить органіку, тому періодично можна вносити розбавлений водою курячий послід (підійде і мінеральний комплекс добрив).
Порада. За 3-4 тижні до моменту збору врожаю підживлення слід припинити, якщо ви хочете отримати досить великі цибульні головки. Якщо ж ваша мета – отримання зелені, можна підгодівлі не припиняти.
Отже, наше знайомство з цибулею для гурманів добігає кінця. Як ви могли переконатися, ця рослина істотно відрізняється від ріпчастої цибулі в кращу сторону, а, значить, воно варте уваги. Успіхів!