Материнка або орегано – невибаглива лікарська культура в саду. Вирощування, догляд і розмноження

материнка вирощування з насінняМатеринка – пряна приправа, яка має лікувальні властивості. Існує кілька сортів культури, кожен з яких здатний прикрасити сад красивими квітами і листочками. Умови посадки і змісту орегано, а також особливості догляду за ним досить прості. Завдяки цьому материнка здобула славу скромного рослини, невибагливого до вирощування на теренах відкритого грунту.

Опис материнки: сорти та різновиди. Поєднання з іншими рослинами в саду

У народі запашна культура також відома під іншими назвами – материнка, душніца, ладанка, а в західних країнах вона отримала поширення як орегано. У відкритому грунті ароматні кущі досягають висоти 0,3-0,7 м. У багаторічників досить сильне коріння, завдяки яким відбувається самостійно розмноження і поширення материнки по городу. Листочки за формою овальні, з загостреними краями. Квіти в залежності від сорту можуть мати різний окрас, розпускаються з літа до осені.

Вітчизняними селекціонерами виведені такі різновиди материнки:

  • Карамелька – володіє відмінним смаком;

материнка вирощування з насіннякарамелька

  • Медовий аромат – сорт відрізняється пурпуровими квітами і сильно вираженим запахом;
  • Фея – має насичено-зелене листя, дуже врожайний;
  • Біла материнка – випускає білі квіточки, компактний.

материнка вирощування з насінняБіла материнка

Зарубіжні вчені теж вивели ряд сортів пряної рослини, займатися посадкою і вирощуванням яких можна у відкритому грунті або в вазонах:

  • Gold Tip – кущик заввишки 10-15 см з рожевими квітами і золотистими листям;
  • Herrenhausen – цвіте бузковими гронами;

материнка вирощування з насінняHerrenhausen

  • Beauty Kent – на фото і в живу виглядає як шедевр, тому що його незвичайні кистеобразное суцвіття одночасно поєднують білий і фіолетовий відтінки.

материнка вирощування з насінняBeauty Kent

Штучно створені сорти більш ароматні, ніж дикі. Вони добре пристосовуються до різних умов вирощування, і так само невимогливі до посадки та догляду, як материнка звичайна. На ділянці квітучі різновиди вдало виглядають в рокарії, альпінарії, рабатки, миксбордере. Ви не помилитеся, зробивши ставку на поєднання материнки з іншими запашними культурами: чебрецем, лавандою і т.д.

Вирощування розсади і посадка рослини в саду

Для посадки пряної культури не знадобиться спеціально виділяти місце. Розмноження материнки на ділянці можливо на сонці і в тінистому куточку. Грунт може бути будь-який, але бажано все ж підготувати її восени. Для цього землю перекопують і вносять добриво – 3/4 відра перепрілого гною в поєднанні з 1 ст. л. суперфосфату. Такої кількості підгодівлі досить для 1 кв. м майбутніх посадок материнки.

Порада. Уникайте занадто посушливих або надмірно вологих ділянок.

Зазвичай для вирощування орегано використовують розсадний метод. Насіння висівають в горщики на початку весни:

  • на дно ємності укладають дренаж;
  • зверху насипають пухкий грунт з піском;
  • роблять канавки глибиною 1 см;
  • виробляють полив з пульверизатора;
  • укладають в борозенки насіння;
  • зверху насипають шар грунту і повторно зволожують грунт.

материнка вирощування з насіннясходи материнки

Правила догляду за посівами дуже прості: забезпечення достатньої кількості світла, підтримання температури на рівні + 20 … + 22 ° C, полив у міру потреби. Перші паростки проклюнутся через 10-14 днів. Для прискорення процесу можна накрити контейнер плівкою або склом. Коли розсада зміцніє і випустить по 2-3 листочка, її слід пікірувати, а в кінці весни, у віці 2-х міс., Висадити у відкритий грунт. Відстань між кущами залежить від сорту і вказується виробниками насіння на упаковках, забезпечених фото і схемами.

Порада. Також можна практикувати посадку насіння безпосередньо в грунт. Роблять це способом, схожим на рассадний, але відразу у відкритий грунт. Паростки з’являються через 2-3 тижні.

Вегетативні способи розмноження рослини на ділянці

Орегано відрізняється хорошою приживлюваністю. Тому крім насіннєвого методу існують такі варіанти розмноження культури:

  1. Розподіл дорослої рослини. Кущик витягають із землі, формують з нього кілька частин. На кожній має бути не менше сильних 4-5 нирок. Для нових екземплярів викопують лунки величиною 0,3 × 0,5 м, поливають їх і садять рослини.
  2. Живцювання. Візьміть кілька відростків, простеживши, щоб кожен з них мав 3-5 міжвузлів. Прикрийте плівкою і тримайте в міні-теплиці, поки держак не стане розвиватися. материнка вирощування з насінняМатеринка добре розмножується і насінням, і живцюванням, і діленням куща
  3. Розмноження відведеннями. Нахиліть стебло до землі і зафіксуйте його скобою. Присипте це місце і вологим. Зверніть увагу: «верхівка» стебла повинна виявитися зовні. Отводок вкорениться протягом року. Після цього можна відокремити лопатою і запланувати пересадку нового кущика на постійне місце. Ще один варіант – протягом всієї фази вегетації просто прикопувати деякі сильні пагони.

Порада. Розмножувати материнку вегетативними методами найкраще навесні або ранньою осінню.

Основи догляду за орегано: добриво і підгодівля, боротьба з хворобами і шкідниками

Материнки протипоказана посуха, тому полив – одне з головних вимог догляду. Слідкуйте за пересиханням грунту, рихлите грунт, видаляйте бур’яни. З ранньої весни і до збору ароматного врожаю вносите добрива, які знадобляться тільки з другого року. Це може бути селітра або коров’як, розведений водою. Аналогічні підгодівлі можна додавати влітку.

Увага! Якщо вирощуєте материнку тільки як декоративну культуру, добрива їй протипоказані, інакше квітка з часом втратить привабливість.

Незважаючи на ретельний догляд, протягом першого сезону материнка погано розвивається. Тому рекомендується видалити на однорічних кістках нераспустившиеся бутони. Це забезпечить рясне цвітіння і значне зростання материнки з другого року життя кущиків. Кожні 5-6 років пересаджують багаторічна рослина, а по весні обламують частини торішніх відростків.

материнка вирощування з насінняШкідники рідко атакують материнку

Пряний аромат цієї трави відлякує багатьох комах, так що шкідники і недуги культурі не докучають. Винятком може стати хіба що цикада, яка любить орегано за нектар. В іншому складнощів з доглядом зазвичай не виникає. Тому багато господарів із задоволенням вирощують красиву, запашну материнку, п’ють ароматний чай з неї і додають листочки в свої кулінарні шедеври.

Вирощування материнки: відео