Незалежно від розмірів садової ділянки, кожен дачник знаходить на ньому місце для вирощування квітів. Хтось розбиває величезні клумби, облаштовує рокарії і альпійські гірки для екзотичних рослин, а хтось навпаки, задовольняється невибагливими, витривалими квіточками. Незважаючи на абсолютно різний підхід до оформлення квітників, обидві ці категорії садівників із задоволенням висаджують на своїй ділянці хоча б кілька кущиків матрікаріі, які в побуті частіше називають піретрум. У тих, хто не знайомий з даними рослиною, резонно виникає ряд питань. Чим же так привабливий даний квітка? Як здійснюється його посадка і догляд? Чи можливо вирощування у відкритому грунті? Які сорти найбільш підходящі для нашої місцевості?
Матрікарія опис
Незважаючи на екзотичну назву, зовнішній вигляд матракаріі (піретруму) особливою привабливістю не відрізняється. Це досить миле рослина, в формі компактного кущика з різьбленими листочками, щедро наділеного дрібними квіточками. Квітки, переважно білого, жовтого або рожевого кольору, рідко досягають в діаметрі більше 30 мм.
Деякі сорти мають всього один ряд пелюсток (прості), і чимось віддалено нагадують ромашку. А ось квітки махрових сортів, володіють величезною кількістю лепесточков, і дуже схожі на пухнасті півсфери. Але не тільки забарвленням і будовою квітки відрізняються різні сорти матрікаріі. Кущики можуть бути зовсім мініатюрними, не більше 10 см, а можуть виростати до 150 см у висоту. Одні сорти є багатолітниками і прекрасно живуть на одному місці по 4-5 років, інші ж відмирають щороку.
Популярні сорти і різновиди
Матрікарія дівоче є середньорослі рослиною. Висота квітконосів не перевищує 50 см. Палітра відтінків представлена біло-жовтій колірній гамою. Період цвітіння триває з початку липня до самих заморозків. Кущ може виростати на одному місці кілька років поспіль, але, на жаль, з кожним роком втрачається його декоративна привабливість. Тому найчастіше вирощують його як однорічна.
Матрікарія дівоче
Найбільшою популярністю користуються:
- Гольдбаль – махровий жовтий;
- Сніжна куля – махровий білий;
- Вірго – махровий білий.
А от Матрікарія бальзамічний відрізняється високими густими кущами, з півтораметровими гілками, які благополучно ростуть по кілька років на одному корені.
Представники матрікаріі рожевої:
- Робінсон;
- бренда;
- Джеймс Келві.
сорт Робінсон
Посадка і розмноження рослини
Перетрум досить невибагливий, тому складнощів з його вирощуванням, доглядом і розмноженням, не виникає навіть у початківців квітникарів. Посадку можна здійснювати:
- насінням;
- розсадою;
- живцями;
- розетками (діленням куща).
Посадка насіння на вулиці
У регіонах з тривалим теплим періодом, висаджувати насіннєвий матеріал можна безпосередньо у відкритий грунт. У прогрітій до 15 градусів грунті насіння дають дружні сходи вже через 14 днів. Якщо ж навесні погода не радує теплими днями, то краще спорудити міні парничок. Це не займе багато часу і сил, а ось перші паростки з’являться набагато швидше.
Посадка насіння матрікаріі
Найпростіший міні парник, це, звичайно ж, пластикова п’ятилітрова пляшка. Досить обрізати дно і у вас вийде імпровізована тепличка, що не вимагає фінансових витрат, спеціального догляду, і цілком придатна для розмноження квітів.
Увага! Незважаючи на те що матрікарія не вимоглива до складу грунтів, і добре росте на будь-яких грунтах, для пророщування насіння все ж краще взяти суміш компосту і крупного річкового піску.
Порядок роботи:
- Добре спушите грунт.
- Посійте насіння на відстані 1 см один від одного.
- Засипте місце посадки грунтом. Слідкуйте, щоб насипаний шар не перевищував 15 мм.
- Полийте грунт в місці посадки.
- Накрийте обрізаної пляшкою. Намагайтеся заглибити її в землю сантиметрів на 5. Це допоможе створити в міні теплиці сприятливий мікроклімат з достатньою вологістю і температурою.
- Поливайте у міру висихання грунту. А в занадто спекотні дні провітрюйте парничок, відкручуючи кришку з шийки пляшки
Не менш ефективним і швидким вважається метод посадки під скло. Для цього:
- Викопайте лунку глибиною 15 см.
- Насипте на дно 5-сантиметровий шар суміші з піску і компосту.
- Посійте насіння і засипте 1.5 см шаром грунту.
- Накрийте товстим склом або полікарбонатом.
- Присипте краю скла землею для досягнення герметичності парника.
паростки матрікаріі
Коли грунт добре прогріється і мине загроза останніх заморозків, підросли паростки переносять на постійне місце у відкритий грунт.
У регіонах з коротким теплим періодом розумніше вирощувати розсаду в приміщенні або в стаціонарних опалювальних теплицях.
Розподіл куща
Матрікарію можна розмножити і діленням куща. На жаль, дуже складно зробити відділення декількох розеток, що не здійснюючи викопування всього маточного рослини. Тому часто кущ викопують повністю і ділять на кілька фрагментів, залишаючи в кожному по 3 – 4 розетки.
Важливо не травмувати кореневу систему, щоб нові саджанці швидко прижилися на новому місці. Якщо склад грунту на ділянці прийнятний для росту рослин, то можна не вносити органічні і мінеральні добрива перед посадкою. Однак якщо грунту кам’янисті, глинисті або занадто бідні, то слід зробити заміну землі в посадковій ямі.
Живцювання
Погодьтеся, нерідко бувають випадки, коли не вдається купити насіння або кущі вподобаного рослини. Саме тоді вдаються до розмноження живцями. Це не так складно, як може здатися на перший погляд. Для цього необхідно обзавестися одним або декількома гілочками з кущика матрікаріі. Найбільш добре піддаються укоріненню нижні частини пагонів, обов’язково враховуйте цю ботанічну особливість при посадці.
Живцювання матрікаріі не викличе складнощів
Нижню частину черешка обріжте гострим ножем під кутом в 45 градусів. Саме такий зріз забезпечує максимальну площу перетину, через яку паросток буде поглинати з землі поживні речовини, перший час. Держак заглибити в грунт на 2/3 його довжини і рясно полийте. Вибирайте для посадки місця, де саджанця не загрожуватимуть протяги і пекучі сонячні промені.
Щоб прискорити процес вкорінення накрийте зверху саджанець пластиковою пляшкою або звичайною банкою. Уже через місяць з’являться перші корінці і нові листочки, але висаджувати рослину на нове місце слід не раніше ніж наступного року.
Увага! Рослини із закритою кореневою системою відмінно переносять висадку у відкритий грунт протягом усього сезону.
Догляд, потреба в добриві і підгодівлі
Культура віддає перевагу відкритим сонячним ділянкам. Безболісно переносить невелику затененность, а ось в густій тіні гілки рослини витягуються, кількість квіток зменшується, а загальний вигляд рослини втрачає декоративну привабливість.
Як і більшість листяних рослин добре відгукується на помірний полив. Але абсолютно не витримує застою вологи. Розпушування грунту навколо кущиків сприяє кращому росту і цвітіння.
Пиретрум не дуже вимогливий до складу грунтів, тому внесення добрив можна здійснювати раз на рік, навесні. Якщо ви здійснюєте підгодівлю восени, уникайте використання азотистих добрив.
Сорт Золота куля
Шкідники і хвороби матракаріі не страшні, швидше за рослина сама виганяє їх з саду. У рідкісних випадках уражається борошнистою росою і кореневої нематодою.
Багаторічники добре витримують негативні температури в зимовий період часу. Але для зменшення ймовірності вимерзання, восени рослини мульчують шаром кори, листя, соломи або ялиновим гіллям.
Сполучення з іншими рослинами
Матрікарія прекрасно виконує функцію бордюрів. Висадивши її уздовж садових доріжок, ви будете насолоджуватися квітучими рядами до самих заморозків. Не менш цікаві посадки в якості роздільників клумби на сектора.
Цікаві поєднання з агератум, Кипарисовому молочаєм, чорнобривцями. Ефективно виглядають вкраплення квітучих кущів серед буйної зелені невисоких хвойників. Фото садових ділянок допоможуть вам в цьому переконається.
Матрікарія на клумбі
Поодинокі кущі чудово виглядають в будь-якому місці садової ділянки. І якщо протягом літа вони мало ефектні, то восени виділяються яскравими плямами на тлі загального зневіри.
Одного разу посадивши пиретрум на своїй ділянці, ви навряд чи захочете позбутися від нього. Адже він не вимагає постійного догляду і уваги. Акуратні квітучі кущі стануть візитною карткою і справжньою окрасою вашого саду.