Важливою метою селекційної діяльності в виноградарстві Росії є поліпшення властивостей морозостійкості при збереженні смакових і врожайних якостей. За останні десятиліття було отримано достатньо багато гібридних сортів, що відповідають цим вимогам. Ювілейний Новгорода став одним з перших. Незважаючи на те що цей сорт «побачив світло» вісімдесят років тому, до сьогоднішнього дня залишається він одним з найпопулярніших і затребуваних на аматорських виноградниках в північних регіонах з суворими і холодними зимами.
Ювілейний Новгорода – кущ в серпні
Характеристика сорту
Виноград цього сорту результат селекційної діяльності російської Центральної генетичної лабораторії ім. І.В. Мічуріна. Ювілейний Новгорода виведений в тридцяті роки ХХ століття селекціонером А.Я. Кузьміним. Батьківські сорти – Русский конкорд і Маленгр ранній.
Перший «батько» дав він розглядався сорту властивості підвищеної морозостійкості і стійкості до хворобливих поразок.
Метою виведення сорту стало отримання ізабельних сорти з підвищеною стійкістю до суворих і холодних зим Росії. Про це можна судити навіть з присвоєного найменування. Назва сорт отримав на честь 1100-річчя Новгорода, а також завдяки високим показникам щорічного визрівання і врожайності в умовах клімату північно-західних регіонів Росії. Завдяки своїй кліматичній стійкості сорт отримав широке поширення в Росії, Білорусі та країнах Прибалтики.
Ювілейний Новгорода – стиглі грона
За видовим призначенням належить до універсальних сортам. За основними характеристиками зараховується до ізабельних сортам.
Такі сорти винограду отримали назву завдяки близькості за параметрами до популярної Ізабеллі. Вони відрізняються наступними властивостями:
- неукривной характер вирощування;
- невибагливість у догляді;
- висока врожайність;
- стійкість до грибкових уражень при правильному догляді;
- слизова м’якоть (відноситься до мінусів);
- особливий аромат з трав’янистими або суничними нотками.
Опис характерних ознак сорту:
- Відноситься до сортів раннього терміну дозрівання. Вегетативний період – не більше 120 днів.
- Кущі вище середньої рослість. Якісне визрівання лози і пагонів.
- Відрізняється високими показниками врожайності. Середні показники – 100 центнерів з гектара (промислове вирощування), 3,5 кілограма з куща (аматорське вирощування).
- Квітки. Високі показники запилення. Листя середнього розміру, округлої або овальної форми, з глибокими розсіченнями і щетинистим опушенням низької інтенсивності на «тильної» стороні. Мають пятілопастная структуру.
- Морозостійкість і зимостійкість – підвищена, мінус 27-30 градусів. Плодові лози, багаторічні рукави і нирки успішно переносять зимові умови при відкритому ґрунті в середній смузі Росії.
- Стійкість до хворобливих поразок і шкідників середня.
- Високі показники вкорінення і приживлюваності. Під час висадки саджанцями дає урожай на третій сезон.
Відкриття куща винограду навесні
Може зимувати без приховування навіть у середній смузі. Потрібно просто акуратно укласти лозу на землю, щоб її вкрив сніговий покрив. Відзначається переносимість холодів мінус 30 градусів, при залишенні безпосередньо на шпалері і при вирощуванні у відкритому грунті.
Особливості догляду
При високих рівнях випадання опадів і підвищеної вологості вимагає використання комплексних заходів щодо захисту від поразок грибковими захворюваннями. Але багато практикуючих виноградарі відзначають низьку схильність ураження мілдью, оїдіумом або сірою гниллю навіть при абсолютній відсутності спеціальної обробки і обрізки в кліматичних умовах з великою кількістю опадів, що випадають.
Сорт дає високий щорічний урожай
Найкраще уникати «занедбаності» кущів, проводити систематичну обрізку і чистку, а також здійснювати профілактичні обприскування препаратами від мілдью та інших грибкових уражень.
Небезпека антракноза
Сорт має схильність до ураження антракнозом, що відзначається у всій довідковій літературі. Це грибкове захворювання вражає суцвіття, листя, пагони і ягоди. Відрізняється «довгожительством», до 5 років, і стійкістю. Розвивається і прогресує у вологому середовищі. Виявляється у вигляді бурих плям з білою облямівкою на листках, які призводять до відмирання уражених ділянок. На пагонах з’являються вдавлені коричнево-бурі плями, в подальшому набувають рожево-сірий колір. Їх розвиток призводить до появи глибоких виразок, які є наслідок обламування і засихання пагонів. На ягодах проявляється у вигляді бурих або сірих вдавлених плям.
Антракноз може завдати чутливий шкоди як урожаю, так і самому виноградному кущу.
Антракноз винограду – прояви на аркуші
Заходи протидії антрокнозу:
- перше обприскування вогнищ ураження 1% розчином бордоської рідини при
- проростанні пагонів на 10-15 см .;
- періодичне обприскування бордоською рідиною в міру необхідності вогнищ ураження;
- прищеплення сортів винограду, що відрізняються стійкістю до грибка.
Опис плодів
Опис грона:
- Величина – середня і маленька.
- Мають невелику вагу. Маса – 70-300 грам.
- Щільність – середня або висока.
- Форма – конічна або циліндрична.
Ягоди Ювілейного Новгорода
Опис ягід:
- Розмір – середній і невеликий, від 15 до 22 мм. При грамотному догляді і сприятливих умовах ягоди великі.
- Маса – 2-3 грами.
- Форма – округло-овальна.
- Колір – білий, золотистий або світло-зелений, в залежності від рівня природного освітлення.
- М’якоть соковита і м’ясиста. Шкірочка тонка і міцна, покрита тонким шаром пруїном (захисний шар воскового нальоту). При вживанні в їжу не відчувається. У м’якоті присутні кілька досить великих кісточок.
- Смак приємний гармонійний, з невеликими нотками суничного аромату. Іноді відзначаються легкі мускатні нотки. Виноградарі описують смак, як простий і солодкий у урожаю з молодих кущів. З роками ягода набуває легкий карамельний смак, тобто змішані нотки суниці і мускату. Вміст цукру середнє, кислотність низька. Високий вміст вітаміну С.
- При надмірній великій кількості вологи можливе розтріскування.
- Високі показники транспортабельності і збереження, незважаючи на тонку шкірку.
- Тривалий час ягоди зберігають привабливий товарний вигляд.
Сорт підходить для виготовлення вина
Вирощується з цілями харчового застосування в свіжому вигляді і для переробки. З сорту Ювілейний Новгорода отримують питні продукти (соки, компоти, настоянки, вина) і варення. Основа для отримання якісних білих вин.