Давньоримська забава – розкішний зимовий сад з тропічними квітами і співочими птахами – стає по-справжньому привабливою ідеєю серед російських снігів і хуртовин. Своєю свіжістю зелень піднімає настрій, дозволяє якісно відпочити після трудів праведних. Подивіться фото кращих проектів зелених куточків, підберіть красиві рослини і насолоджуйтеся ранковою кавою в власноруч створеному чарівному садку.
Зимовий сад – конструкції і матеріали
Облаштування домашньої оранжереї можливо в трьох варіантах:
- зелений зал спочатку входить в проект будинку;
- під нього перебудовують веранду або зводять спеціальну прибудову;
- створюють купол на плоскому даху.
У будь-якому з цих випадків головна архітектурна особливість приміщення – прозору стелю, через який рослини будуть отримувати природне освітлення. Стеля може бути і непрозорим, в цьому випадку бажано панорамне скління хоча б однієї стіни.
Увага! Перед створенням проекту саду необхідно вирішити, з якого боку від будинку він буде перебувати. Для холодних регіонів країни оптимальна південна сторона, для жарких – східна.
Невелику прибудову споруджують з металевих або дерев’яних рам. Оскільки зимовий сад – осередок естетики, рами не повинні справляти враження тепличних. Ідеальна гладкість і своєчасне оновлення фарби на них підтримають враження розкоші і тропічної млості.
Матеріал для скління підбирають в залежності від фінансових можливостей і варіанти опалення:
- скло – дорого і крихке, ідеально пропускає світло, вимагає установки жалюзі в липневий полудень;
- полікарбонат – відносно дешевий, допускає проектування вигнутих конструкцій, але затримує до 15% світла;
- пакети ПВХ – дорогі, важкі, зате відмінно справляються із завданням теплозбереження.
Підтримка мікроклімату
Оранжерейні квіти вибагливі до умов утримання, тому першочерговим завданням при створенні саду є проведення систем опалення, освітлення і вентиляції. Для опалення застосовують такі способи:
- водяне опалення за допомогою врізки в існуючий контур будинку – дешево, надійно, але клопітно;
- електрообігрівачі – мобільно, але енергозатратно;
- спліт-системи – ефективно, дорого;
- дров’яна піч – є, колоритно, пожароопасно.
В ідеалі до обраної системі опалення додають тепла підлога, який дозволяє додатково підігрівати ґрунт і поливну воду, проте його установку необхідно затівати до створення власне саду.
Зимовий сад всередині
Прозора обшивка стін і даху дозволяє більшу частину часу використовувати природне освітлення. Для похмурої погоди і сезонів з коротким світловим днем сад обладнають фітолампи. Для захисту рослин від опіків в жарку пору ставлять або висувну маркізу зовні над дахом, або бамбукові жалюзі зсередини. Вентиляцію забезпечують спліт-системою або достатньою кількістю кватирок.
Діжкові або горшкові рослини поливають за допомогою лійок. Для саду, виконаного у формі клумб, передбачають крапельний полив з датчиками вологості ґрунту.
Порада. Щоб в саду можна було комфортно посидіти з книгою або вишивкою, не забудьте повісити в ньому люстру і поставити пару розеток.
Підбір рослин для райського куточка
Головне правило підбору мешканців зимового саду – схожість вимог до умов утримання. Оскільки досить важко в протилежних кутках невеликого приміщення створити різницю в температурі і вологості, необхідно висаджувати рослини з одного кліматичного поясу планети.
- Субтропічний сад. Тут можлива помірна вологість в межах 65-70%, помірні температури влітку (24-28 градусів) і прохолодна зимівля (18-20 градусів). Прекрасні композиції з пишно квітучих азалій, витончених пальм Трахикарпус, яскраво плодоносних лимонів, вічнозелених олеандрів.
- Тропічний сад. Пальми, банани, орхідеї, папороті, селягінелл – все це пишність вимагає підвищеної вологості (від 80%) та цілорічних температур вище середніх. Для більшості тропічних видів критична позначка в 16 градусів. Менш проблематичні такі види, як Спатифиллюм, кали, калатеи, антуриуми.
- Мексиканська пустеля. Помірна вологість, але високі температури – відмінна особливості подібного саду. У цьому приміщенні прекрасно себе почувають юки, агави, бокарнеї, алое і різноманітні сукуленти.
Для створення враження справжніх південних лісів рекомендується створювати багатоярусні композиції з великих підлогових примірників (драцени, монстери, диффенбахії), великих ліан (тетрастигма, пасифлори) і ампельних видів (Нефролеписа, оленячі роги).
Меблі та аксесуари
Для створення гармонії всі елементи саду підбирають в певному стилі. На ефект дикої природи працюють камені, корчі, водоспади, акваріуми. Чарівний вікторіанський дворик задається легкої плетеними меблями, великою кількістю невисоких квітучих рослин, кліткою з канаркою. Грецький стиль підкреслюють парою колон, цитрусами, акцентом на глиняні вазони.
Дизайн саду ні в чому не обмежує фантазію власника, однак слід пам’ятати, що не всяка меблі витримає підвищену вологість приміщення. Слід надавати перевагу такі матеріали, як пластик з імітацією дерева або ротанга. Текстиль та м’які породи дерева прослужать довго тільки в пустельному саду.
Зимовий сад цілком може стати улюбленим куточком для релаксу кожного члена сім’ї. Необхідно тільки ретельно спланувати його, продумати елементи наповнення і грамотно доглядати за рослинами.