Обрізка лимонного дерева в домашніх умовах

Останнім часом можна часто зустріти лимонне дерево в якості кімнатного декоративного рослини. Щоб рослина не втрачало свого зовнішнього вигляду з часом, необхідно знати як обрізати лимон. Формування крони грає важливу роль в догляді за цим кімнатною рослиною.

обрізка лимона

Обрізка – важлива частина догляду за лимоном

Коли роблять обрізку

Своєчасна обрізка лимона дозволяє формувати крону і регулювати його зростання. У природі лимонне дерево досягає 2-2,5 метрів заввишки. В умовах кімнатного вирощування дерево не поміститься, тому у віці одного року обрізають верхівкову точку росту. Саме так вдається активізувати бічні нирки і стимулювати зростання крони в сторони, а не вгору.

Обрізку проводять в кінці лютого або на початку березня, коли кімнатний лимон ще не відійшов від зими і з легкістю зможе перенести процедуру. Хоч лимонне дерево і є вічнозеленим, але в зимовий період значно сповільнюються процеси життєдіяльностіСаме з цієї причини взимку рослину поливають рідше, а підгодівлю скорочують до одного разу на місяць або прибирають зовсім.

Перший раз прищипувати верхівки рекомендується не раніше, ніж через рік після посадки живців. Якщо дерево було вирощено з насіння, то тільки через два роки. Краще витримати інтервал в кілька місяців після пересадки лимона в новий горщик. Робиться це для тог, щоб він встиг наростити пошкоджені коріння при пересадці і щільно вкоренитися в субстраті.

Не можна підрізати лимон під час його цвітіння або плодоношення. В цей час рослина дуже вразливе і моментально реагує на зовнішніх подразників, скидаючи квітки і плоди. Не варто займатися обрізанням домашнього лимона взимку. У цей період через уповільнення процесів життєдіяльності не тільки не активізуються бічні пагони, але і сама обрізана гілка може засохнути.

Лимони в діжках

Домашні лимони слід обмежити в висоті

Як роблять обрізку

Щоб створити гарне дерево, потрібно знати як правильно сформувати крону рослини. Для цього знадобиться гостро заточений секатор або садові ножиці. Перед початком обрізки їх необхідно продезінфікувати, щоб не занести в зріз грибок або будь-якої хвороботворний організм. Після закінчення роботи треба обробити зрізи садовим варом – антисептиком місцевої дії. Нехтування цим правилом може привести до загибелі рослини.

Те, як формувати крону лимона, залежить від уподобань самого квітникаря. Найчастіше використовується плоска крона. Такі лимони приносять великі плоди і швидше нарощують лиственную масу.  Для цього в першу обрізку можна вкоротити стовбур рослини, а в наступні роки – гілки першого, другого і третього порядку.

Формування крони цитрусових

Формування крони цитрусових: а – прищіпка гілки 0-го порядку; б – прищіпка гілок 1-го порядку; в – прищіпка гілок 2-4-го порядку

Ефективним способом обрізки є формування чагарнику. За таким лимоном значно простіше доглядати, і весь обсяг землі буде більш раціонально використаний. Для цього необхідно вкоротити стовбур при першій обрізку до 20 сантиметрів. У наступні обрізки частково видаляють бічні пагони.

Коли крона сформована, то гілки потребують періодичної прищіпку для підтримки цієї форми. Кінці гілок відрізають на 3-5 сантиметрів. Проводити цю процедуру краще влітку або пізньою весною.

Догляд після обрізки

Обрізка лимонника має на увазі під собою особливий догляд за рослиною після її проведення. Крім дезінфекції обрізаних гілок квітникарям рекомендується провести позапланову підгодівлю деревця. Внесення в грунт фосфоровмісних добрив сприяє швидкому загоєнню пошкоджених ділянок деревини та інтенсивному приросту зеленої маси.

Через 2-3 місяці після обрізки можна задуматися і про пересадку лимона в більш простору ємність, якщо це потрібно. Коріння в горщику не повинні виглядати назовні і повністю заволікати горщик. Такий лимон потрібно пересадити після того, як заживуть травми після обрізки.

пересадка лимона

Пересадка лимона в більш просторий горщик проводиться через 2-3 місяці після обрізки

Пророщування живців після обрізки

Після обрізки завжди залишаються досить великі гілочки, які зовсім не обов’язково відправляти у відро для сміття. Найбільш ефективний спосіб розмноження лимона – це живцювання. У підстави держака роблять зріз навскоси і ставлять для пророщування в ємність з водою.

Зайві листя при необхідності можна прибрати, але не варто обривати їх повністю. Вони знадобляться молодому рослині для фотосинтезу. Головне, вибрати здорові гілки. Ознаки, на які потрібно звернути увагу:

  •          довжина гілок не менше 10-12 сантиметрів;
  •          чиста, що не пошкоджена кора;
  •          немає сухих ділянок;
  •          наявність декількох листя;
  •          немає ознак паразитарного ураження.

Для швидкого вкорінення саджанці занурюють зрізом в спеціальні препарати, що прискорюють розвиток кореневої системи. Їх можна придбати у вільному продажу в квіткових магазинах.

Використання живців, що залишилися від обрізки лимона простий і не витратний спосіб отримати кілька рослин з одного. Догляд в домашніх умовах за ними по суті нічим не відрізняється від догляду за лимонами, вирощеними з насіння.

Обрізка кімнатного лимона – не просто примха квітникарів, а необхідність для рослини. Правильно формування крони дозволяє значно збільшити врожайність лимонного дерева і його декоративні якості.

Для вирощування в кімнатних умовах відмінно підходять низькорослі штамби, з яких простіше формувати кущ або плоску крону. Не варто забувати, що пишність крони залежить не від обрізки, а від якості субстрату і ступеня його зволоження.