Водоплавна птиця лиска, яку по-іншому називають лиска, має ряд характерних зовнішніх особливостей, що відрізняють її від інших представників сімейства пастушкових. Вивчення поведінки цих птахів становить інтерес як для мисливців, так і для любителів робити красиві фото мешканців дикої природи. Поширені практично повсюдно лиски мають далеко не боязкий характер, самі іноді полюють за дрібною живністю. Орнітологи виділяють 11 видів лисок, більшість з них живуть на південноамериканському континенті.
Зовнішні риси
Невелика за розміром лиска виділяється своєю унікальною зовнішністю на тлі її найближчих родичів, таких як деркачі камишніци і султанки. Відмінними рисами її вигляду є:
- Біла пляма на лобі, позбавлене оперення, завдяки якому вона і отримала свою назву. У окремих видів колір плями може бути бежевим, сірим і навіть червоним або жовтим, також на ньому можуть бути присутніми нарости різної форми, наприклад у виду рогатих лисок наріст нагадує невеликі ріжки.
- Оперення не відрізняється особливою яскравістю, воно переважно сіре або чорне, матове. Черевце і грудка світліші, димчастого забарвлення.
- Гострий і тонкий дзьоб білого кольору. Його форма більше підходить для піймання риби і комах, ніж для фільтрування води, як у звичайній качки.
- Пильні очі допомагають лиски ловити свою здобич. Колір очей глибокий червоний.
- На лапах відсутні перетинки, як у інших водоплавних, але є фестончатие лопаті, які розкриваються під час плавання і при цьому не заважають пересуватися по суші. Забарвлення ніг теж цікавий, він варіюється від жовтого до помаранчевого, пальці темні, а фестони світлі.
- Хвіст і крила невеликі, але майже всі лиски добре здатні до перельотів.
Увага! Вид гігантських лисок повністю втрачає навички польоту з віком. Цим великим птахам важко літати через свого розміру, вони важать близько 2 – 3 кг, на відміну від менш великих родичів вагою в 1 – 1,5 кг.
Характер і поведінка
Щоб добути собі харчування, лиски можуть полювати спільно з іншими птахами. Вони харчуються рослинами водойм і насінням, але не проти поласувати комахами, молюсками і дрібною рибою. Велику частину часу ці птахи проводять у воді, найбільш активними є в світлий час доби. Вони вміють пірнати під воду під час небезпеки, але полювати там не можуть. Лиски дуже довірливі і підпускають до себе людину на досить близьку відстань, тому їх часто вистежують і мисливці, і фотографи.
Увага! Вид Маскаренских лиска, що мешкав на острові Маврикій і в його околицях, був повністю винищений мисливцями. Останніх представників цього виду спостерігали в XVIII столітті.
Влаштовуючись на гніздування, птиці лиски часто конфліктують один з одним за територію, доходить і до бійок. Гнізда вони облаштовують на водній поверхні. За один сезон птах може вивести потомство два або три рази. Пари в основному постійні протягом усього життя. Яйця висиджує самка, а самець допомагає здобувати харчування і охороняти гніздо. Через 2 – 3 місяці після вилуплення пташенята здатні до самостійних польотів.
Навколишнє середовище та міграція
Лиски поширені на всіх континентах. Перелік країн, в яких можна спостерігати цих водоплавних, дуже широкий:
- в Південній Америці це Аргентина, Чилі, Перу, Венесуела, Еквадор, Парагвай, там проживає більшість видів;
- Північна Америка, Карибські і Гавайські острови;
- на Євразійському континенті – це Середня Азія, Індія, Пакистан, Афганістан і Казахстан, Європа, за винятком північних широт, і Росія, виключаючи крайню північ і віддалені райони Сибіру;
- територія північної Африки, Туніс, Марокко і Канарські острови;
- Австралія, Нова Зеландія і Папуа-Нова Гвінея.
Житла лисок – це водойми і їх прибережні території. Сильну течію і великої глибини лиски намагаються уникати, тому живуть на мілководді і в заростях очерету та іншої трави. Лиски – це перелітні птахи, але вони не завжди повертаються після зимівлі в місця свого проживання. Орнітологи списують це на їхні погані здібності до орієнтування, і на той факт, що вони схильні до осілого способу життя. Знайшовши місце, яке комфортно підходить по клімату і умов, лиски можуть залишитися там назавжди.
Чисельність популяції, і хороша здатність до розмноження захищають цих птахів від винищення. Але, наприклад, гавайська лиска, яка трапляється рідше інших, знаходяться під охороною.