У сімейство саговникових входить близько сотні видів рослин, серед яких найвідомішим вважається саговая пальма (саговник). Вона має довгу історію зростання. Сагова пальму можна вирощувати і в домашніх умовах. Вона прикрасить своєю присутністю будь-яке приміщення, до того ж пальма володіє декількома цінними властивостями. Догляд за саговником не викликає складнощів при належному дотриманні правил утримання квітки, хоча швидкого зростання від нього чекати не слід, за рік більше одного аркуша може не з’явитися.
Сагова пальма росте як в диких, так і в домашніх умовах
Загальні відомості про рослину
Сагова пальму також називають цикаса (Cycas), дослівний переклад слова з грецької мови «пальма», з пальмами це дерево має мало спільного, але назва прижилася. Найменування «саговник» пов’язане зі словом «саго», що позначало крупу, яку одержують із крохмалю, який можна було знайти в стовбурі дерева. Перші відомості про цикаса можна зустріти в епоху мезозою, тоді саговників була величезна кількість, їх зарості покривали величезні території нинішньої Азії, Австралії. Своїми розлогими листям вони нагадували папороті. Зараз цикас, крім Індії та Малайзії, виростає на островах Тихого океану.
Сагова пальма – типовий представник голонасінних, у її семяпочки немає оболонки, лусочки утворюють своєрідну шишку, тому рослина можна навіть прирівнювати до хвойних. Висота цикаса в умовах живої природи може досягати 15 м, в кімнатних умовах не вище 1,5 м, а найчастіше 80 см. Потужний стовбур дерева покритий лусочками, від нього відходять довгі стебла з великими щільними пір’ястими листям, які можуть досягати 60 см в довжину, мають суцвіття у формі волоті. Забарвлення листя цикаса може варіюватися від майже білої до насиченої зеленої. Кількість листів з кожним роком збільшується, що робить рослину все більш пишним.
У саговника виростають чоловічі квіти з коричневими шишками і жіночі квіти з жовтими або червоними листками, в шишках знаходяться насіння. Чоловічі особини більші, спочатку зацвітають вони. Перші квіти у цикаса можна побачити через 15 років, в приміщеннях квіти є рідкістю. Рослини часто виглядають як чагарники, хоча зберігати життєздатність вони можуть протягом століть.
Види цикаса
Раніше траплялося приблизно 200 видів рослини, в даний час є близько 10 видів цикаса. Кожен з них наділений особливостями, ігноруючи які при догляді, можна завдати шкоди квітці.
Цикас никне, або цикас загорнутий, або цикас революта (cycas revoluta)
Уродженець Японії, витягується до 3 м, стовбур становлять перисті непарні листя, які можуть досягати двометрової довжини.
На дотик молоді пагони пухнасті, з часом вони стають гладкими і жорсткими, як би никнуть, звідси і назва.
Шишки утворюються нагорі, чоловічі щільні шишки виростають до 80 см, жіночі шишки м’якші. Цей вид цикаса добре пристосований до домашніх умов, можна почути й інше його назва цикас революта.
Цикас завитої, або цикас улітовідний (cycas circinalis = cycas neocaledonica)
Той же ствол у вигляді колони, що і у поникнули цикаса. На двометрових черешках розташоване по кілька десятків темно-зелених узколанцетних пластин розміром 25х1,5 см. Спочатку листя мають стояче положення, поступово нахиляються вниз.
Цикас завитої має характерні листя
Цикас середній (cycas media)
Його висота близько 7 м. Листя 180 см довжини розпускаються з вершини пишною розеткою. Жіночі шишки за розміром перевершують чоловічі, за зовнішнім виглядом нагадують колосся. Вважається, що після ретельної обробки насіння середнього цикаса цілком їстівні.
Цикас румфа (cycas rumpuii)
Відрізняється від своїх родичів висотою, вона може досягати 15 м. Цикас румфа відбувається зі Шрі-Ланки. На черешках знаходяться перисті листки розміром 30х2 см. Вони розташовуються симетрично, можуть об’єднуватися в пучки.
Цикас сіамський (cycas siamensis)
Цей цикас веде своє походження з Індокитаю, мініатюрна рослина з середньою висотою 1,8 метра. Стовбур поступово звужується до верхньої частини, на невеликих черешках ростуть вузькі листя довжиною до 10 см, зустрічається блакитнувата забарвлення.
Цикас сіамський – невисока рослина
Розмноження
Ціна на сагова пальму не дуже дешева, тому багато любителів екзотичних квітів вирішуються виростити цикас в домашніх умовах. Це кропітка праця, вдало завершується, якщо слідувати рекомендаціям фахівців.
Як проростити цикас з насіння
Дістати насіння у домашнього рослини неможливо, цим займаються агрономи в оранжереях. Насіння можна придбати в спеціальних магазинах, попередньо переконавшись в їх свіжості. Розмноження насінням передбачає:
- Замочити насіння в теплій воді на один день.
- Занурити їх у посудину з розмоченим перлитом, трохи придавив всередину.
- Посудина, накритий прозорою плівкою, поставити в тепле місце з температурою вище 20 ° С. Не забувати про провітрювання і своєчасному зволоженні землі.
- Через 1-2 місяці після виростання більш-менш великого листа рослина перемістити в окремий горщик.
Свіжі насіння цикаса добре проростають
Як виростити саговник з відростків
- У добре сформувалася саговая пальми необхідно обережно відокремити бічний відросток середньої довжини 7 см.
- Провести знезараження місця зрізу фунгіцидом або вугіллям.
- Відросток можна залишити на повітрі нетривалий час, додавши засіб, що прискорює ріст.
- Відросток практично повністю помістити в субстрат перліту.
- Горщик має перебувати в приміщенні з температурою не нижче 30 ° С з вологим повітрям, де забезпечується постійний полив.
- Приблизно через півроку після формування коренів рослина потрібно помістити в новий горщик і продовжити догляд за ним.
Особливості догляду
Пальма цикас – мешканка регіонів, де сонце більшу частину часу активно, але в приміщеннях рослина необхідно захищати від прямого впливу сонячних променів. При короткому світловому дні можуть знадобитися лампи. Горщик повинен розташовуватися в просторому місці, кращий варіант – південна, західна і східна сторони. Квіти саговника містять нейротоксини, які токсичні, тому розташовувати квітку поблизу постійного місця перебування людей не варто.
Температурний режим для саговая пальми створити нескладно: квартирні умови близькі до природних умов, в яких росте дерево, але потрібно захищати його від розпечених батарей.
Саговник підходить помірне тепло, в літній період температура в 20 ° С, не допускати, щоб температурна відмітка опустилася до 15 ° С. Влітку горщик можна ставити на балкон. Пальма без проблем пристосовується до різких змін температурних показників.
Коли і чим удобрювати
Найбільше саговникові пальма потребує добриві в теплу пору року. З інтервалом в два тижні слід давати дереву:
- спеціальні пальмові добрива;
- мінеральні комплекси;
- органічні добрива (коров’ячий гній).
У холодну пору року революта може обійтися без добрив, але дорослим рослинам, яких давно не пересаджували, потрібна підгодівля раз на місяць, необхідно використовувати половинну дозу добрива. Цикаса протипоказані магній і калій, їх в складі добрив бути не повинно. Пальме йдуть на користь добрива з азотом.
Добриво для пальм цілком підходить для цикаса
Правила поливу і вологість
Помірність в поливі – основна умова нормального росту саговника. Влітку рослину потрібно поливати 1-2 рази в тиждень, контролювати вологість грунту, полив необхідний при сухому верхньому шарі. Якщо при високій температурі пересихає стовбур, то можна обернути його мохом. На стовбур вода не повинна потрапляти, тому що він може згнити, надлишок вологи з піддону теж потрібно зливати. Дерево необхідно захищати від надлишку вологи.
Якщо взимку температура в приміщенні з цикаса дорівнює річній температурі, то режим поливу аналогічний. Якщо в кімнаті в середньому 15-20 ° С, то слід обмежитися поливом два рази на місяць
Поливати сагова пальму потрібно м’якою водою або фільтрованої водою. Кращим варіантом є дощова вода або вода з талого снігу.
Зрошення в теплу пору року корисно для революти: це може бути обприскування або полив з душу раз в тиждень. Необхідно контролювати, щоб вода не досягала стебла рослини. Корисно постійно тримати воду в піддоні і зрідка протирати листя вологою ганчіркою. Середній показник вологості в приміщенні з цикаса – 60%.
Грунт
До складу ґрунту для саговая пальми неодмінно повинен входити пісок. Оптимальний склад: перегній, дерен пісок, допускається включити до складу перліт. Земля повинна без проблем пропускати повітря, обов’язкова наявність дренажу.
Процес пересадки
Пересаджувати цикас революту слід починаючи з п’ятирічного віку, один раз на рік. Індикатор необхідності пересадкі- коріння, визирають з дренажу. Робити це краще навесні, оптимальний спосіб пересадки – перевалка. Стадії пересадки наступні:
- Необхідно вибрати горщик, не вище попереднього, але ширше на 2 см. Бажано брати горщик з натуральних матеріалів, пластик позначиться негативно на стані квітки. Горщик має бути абсолютно сухим і стійким, щоб уникнути небезпеки падіння.
- На дно горщика необхідно покласти шар дренажу висотою 3 см, в якому містяться керамзит, галька, зверху присипати тонким шаром землі.
- Підготувати ґрунт, що складається з рівних частин торфу, перегною, піску, листової землі, половину суміші повинен складати дерен. Можна скористатися купленої в магазині сумішшю для пальм, потрібно подивитися, щоб кислотність у грунту була слабка.
- Прибрати засохлі і старе листя з квітки, розташовані внизу, місця зрізів обробити деревним вугіллям.
- Акуратність і швидкість – головні чинники успішної пересадки. Слід обережно витягнути цикас зі старого горщика, оберігаючи коріння в земляному комі, і відрізати в нову ємність.
- Прим’яти землю в горщику, шишка саговая пальми повинна знаходитися на поверхні.
- Знову посаджену рослину потрібно полити невеликою кількістю води.