Щоб троянди зберігали рясне цвітіння, щорічно восени їм потрібно проводити обрізку. Крім того, для теплолюбивой культури важливо надійне укриття від морозів на зиму. Як це зробити – допоможуть відео і рекомендації фахівців.
Завдання квітникаря
Окультурена троянда – ніжний і примхливий квітка. Будь садівник має свій алгоритм осінньої обробки, заснований на власному досвіді спілкування з цими рослинами. Основні етапи підготовки квітника до зими приблизно однакові.
Обрізка супроводжується іншими заходами з підготовки до зими:
- видалення листя;
- підгортання кущів;
- укриття їх від холодів.
Обрізка зміцнює імунітет троянди
Обрізку підлягають як молоді саджанці, так і дорослі рослини. Передзимовий процедура зміцнює троянди:
- підвищує стійкість до морозів;
- забезпечує доступ сонячного світла до стебел;
- провітрює крону;
- спонукає розвиток нових, більш міцних бутонів наступної весни;
- стимулює рясне цвітіння і поява більших квітів.
Увага! Приступати до обрізання і іншим процедурам слід тільки після повного закінчення цвітіння.
Зазвичай квітник в’яне, як тільки вночі вдарять перші осінні заморозки. До цього не видаляйте ніякі плоди або пагони рослини – це тільки спровокує розвиток нових, на шкоду цвітінню і здоров’ю кущика.
Підготовчі процедури перед обрізанням
Обрізка і утеплення починаються з видалення листя. Робити це краще за 5-7 днів до зимової підготовки рослини:
- зберіть опале листя з землі;
- акуратно приберіть листові пластини з нижньої частини стебла;
- намагайтеся не поранити сам стебло;
- розтягніть процедуру на 2-3 дня, видаляючи листочки поступово. Якщо зірвати все відразу, для рослини це стане стресом.
Увага! На листі зимують грибки і віруси, і під захисним матеріалом вони схильні гнити і пліснявіти.
Наступний крок – підгортання. Проведіть його в суху погоду:
підгортання кущів
- Обприскати стебла і пристовбурні кола з метою знезараження. Використовуйте 3% -ний розчин бордоською рідини або будь-яку іншу противогрибковую суміш. Залиште рослина просохнути на добу.
- Сформуйте біля основи стебел земляний вал висотою 20-30 см. Замість грунту можна просто насипати такий же шар сухого торфу або пухкий компост.
- Якщо кінець осені очікується дощовим, накиньте на цей час плівку на місце навколо кущиків. Можна накрити поліетиленовою шапкою і вся рослина цілком. Це не захист від морозів – напередодні передзимових утеплення плівку слід зняти. Важливо щоб окученное місце залишалося сухим до постійних заморозків.
Увага! Підгортання вбереже огрубілими підставу стебел від розтріскування під час холодів. Також воно додатково захистить нижні нирки і корінь. Процедури виконуються для всіх різновидів троянд.
Технологія обрізки
Процедура передбачає видалення зів’ялих суцвіть, які не встигли визріти бутонів, слабких, молодих і хворих стебел. Якщо щось з перерахованого залишиться на зиму, то при високій вологості під покривним матеріалом воно просто загніет. Це загрожує зараженням і загибеллю всього рослини з першими весняними відлигами. Грибок може вразити весь квітник.
Після обрізки від кожного кущика має залишитися лише 3-5 задерев’янілих пеньків від міцних і сформувалися пагонів. На кожному з них зберігаються по 1-2 сплячих нирки. Пагони повинні бути розташовані так, щоб при відростанні вони не загущающих крону. Разом з молодими гілками небажано залишати:
процес обрізки
- 3-річні або старше;
- з великим числом бічних гілочок;
- покриті засихає корою.
Увага! Зрізані частини рослин не можна залишати на ділянці або кидати в компостну купу. На них живуть збудники хвороб, тому найкраще спалити матеріал.
Різні види троянд мають свої особливості обрізки:
- Поліантових. Зрізайте квіти нижче розгалужень. Видаляйте під корінь все невизревшіе, але листя.
- Чайно-гібридні. Подрезайте до рівня 50 см над поверхнею.
- Флорибунда. Цвіте навіть після перших заморозків. Якщо обрізати її під корінь, в наступному сезоні кущик вийде нижче і буде рясно вкритий квітами. Якщо залишити більше пагонів і зробити пеньки довше, навесні відросте вищі і стрункі кущики, а квіти будуть тільки на верхівках.
Як утеплити троянди на зиму
Якщо осінь тепла, не поспішайте вкривати троянди, навіть якщо йдуть дощі. Важливо щоб під плівкою квіти не почали зопрівати. Чекайте, поки середньодобова температура опуститься до 0 ° C. Деякі садівники не приховують розарій, поки на вулиці не встановляться стабільні морози в -3 … -7 ° C.
Підготовка до зими
Оптимальний варіант – захист, яка дасть рослині дихати і вбереже від вологи. Для цих завдань підійдуть дерев’яні ящики або подібні конструкції. Їх глибина – близько 60-70 см.
Зверху накиньте непромокальний матеріал, що утеплює. У торці потрібно передбачити отвір, який слід періодично відкривати для провітрювання. Під таким укриттям троянди не почнуть гнити і не постраждають від морозу.
Увага! Не використовуйте картонні або паперові ящики. Цей матеріал схильний акумулювати вологу в собі. Після першої ж зимової відлиги картон розмокне, складеться і передасть всю вологу рослині. До весни ви отримаєте троянду з цвіллю. Лутрасил теж отримує негативні відгуки, оскільки може намокати при таненні снігу.
Плетистие різновиди троянд попередньо слід зняти з опор і укласти на землю рівною батогом або кільцем. Штамбові квіти необхідно акуратно нахилити в поверхні і тільки потім утеплити. Іноді доводиться злегка підкопувати корінь із землею з протилежного боку рослини. Для цього виду троянд важливо якомога краще захистити крону і штамб. Для паркових сортів часто досить снігу, в крайньому випадку – легкого укриття.
Альтернатива дерев’яним скриньок – лапник, дубова листя. Зробіть з цих матеріалів укриття у вигляді куреня. Зверху них слід накинути непромокальний щільний матеріал або руберойд. Навіть з плівковим покриттям троянди в цьому випадку не взопреют, якщо ви не будете забувати їх провітрювати.