Серед садівників стає все більш популярна карликова вишня. Цей різновид має безліч особливостей, що вигідно виділяють його серед інших плодових дерев.
Карликова вишня популярна серед садівників
Особливості карликових вишень
Для вирощування здорового і міцного дерева необхідно враховувати фактори, що впливають на його розвиток. Вибір сорту карликової вишні залежить від кліматичних умов регіону, грунту під висадку і місцевості.
Карликові сорти вишень відрізняються високою зимостійкістю і стійкістю до захворювань грибковими інфекціями. Квіткові зав’язі стійки до вимерзання при весняних заморозках.
Дерева карликової вишні можна висаджувати в середній смузі Росії, Підмосков’ї, де погодні умови характеризуються морозними зимами і сильними заморозками навесні.
Переваги і недоліки
Завдяки своїй мініатюрності карликовий сорт вишні стане чудовою прикрасою саду. Існує маса переваг при вирощуванні низькорослих сортів вишні:
- Показники врожайності нічим не відрізняються від показників сортів високою вишні.
- Низькоросла вишня відмінно приживеться в регіонах з сильними вітрами, дерево можна висаджувати на відкритій місцевості.
- Рослина має сильно розвинене кореневище, розростається по верхньому родючому шару грунту, що дозволить уникнути підгнивання при високому заляганні грунтових вод.
- Славиться своїм інтенсивним зростанням. У порівнянні з високою вишнею процес плодоношення настає швидше – на 2-3 рік росту.
- Спрощується процес збору врожаю, тому що легше дістати ягоди на кроні дерева.
- Не вимагає рясного поливу.
- Приживається на будь-яких грунтах.
- Відрізняється морозостійкістю.
До недоліків можна віднести смакові якості деяких сортів. Вишня Карликова може мати кислі, дрібні ягоди або терпкість в смаку.
Існуючі сорти
Сорти карликової вишні мають різні особливості і смакові показники. Кращі сорти: антрацитових, Бусинка, Рубинівка, Зимовий гранат, Латвійська.
Антрацитна
Різновид сягає не більше 2 м зросту. Верхівка масивна, розлога, стовбур тонкий.
Великоплідні ягоди, мають темно-червоний колір, у міру дозрівання перетворюється майже в чорний. Вага плода становить 4-5 г, м’якоть соковита, легко відділяється від кісточки.
Бусинка
Вишня Бусинка відрізняється своїми смаковими якостями і врожайністю. З одного куща можна зібрати до 12 кг ягід.
Сорт невибагливий у вирощуванні. Завдяки своїй округлої кроні має відмінний зовнішній вигляд.
Вишня Бусинка – урожайний сорт
Рубинівка
Щоб отримувати стабільно високу врожайність з сорту Рубинівка, слід дотримуватися всіх правил по догляду і вирощуванню. Плоди великі, округлої форми, солодкі на смак, темно-червоного кольору.
Дерево є гібридом черешні і вимагає висадки поруч сорти-запилювачі.
Гібрид Зимовий гранат
Відмінний сорт для вирощування в середній смузі Росії і в Підмосков’ї – Зимовий гранат. Завдяки високому ступеню морозостійкості і витримці жарких погодних умов Зимовий гранат може вирощуватися в будь-якому регіоні країни.
Різновид низькорослої вишні здатна давати до 12 кг врожаю навіть в умовах мінімального догляду. Відрізняється високим ступенем стійкості до шкідників і грибкової інфекції.
Латвійська
Карликова Латвійська, що відрізняється врожайністю і універсальністю ягід, кращий сорт для посадки в Прибалтиці і Черноземье. Це пізньостиглий вид, який легко переносить посуху.
Щорічно приносить близько 30 кг збору плодів. Ягода дрібна, до 4 г вагою, яскраво-червоного кольору, що має кисло-солодкий смак.
Вишня Карликова Латвійська – пізньостиглий сорт
Особливості посадки
Щоб отримати хороший врожай, слід правильно висадити карликову вишню. Посадка низькорослого дерева виробляється на будь-якій місцевості з урахуванням росту рослини. Опис найбільш підходящого місця під посадку:
- добре освітлюється ділянку на увазі теплолюбні сорти;
- більш високі дерева не повинні затінювати низькорослу вишню;
- оптимально для висаджування саджанця підходить південна сторона;
- посадка поблизу карликової вишні високорослих дерев інших культур (особливо хвойних) може стати причиною частих інфекцій;
- посадка дерева на невеликому пагорбі дозволить уникнути зайвого скупчення вологи після дощу;
- найбільш вигідним грунтом є суглинок, який дозволить захистити дерево від деяких видів комах.
При виборі саджанця слід вибрати рослини 1-2 роки життя, які вже акліматизувалися і стали міцнішими. Такі саджанці швидко підуть у ріст і будуть приносити рясний урожай. Перед висадкою слід ретельно оглянути кореневище і зовнішній вигляд саджанця. Поламане гілля та коріння видаляють.
Опис етапів посадки:
- восени землю перекопують і вносять добрива у вигляді гною;
- навесні готують лунку під посадку, викопуючи її на глибину 50 см і шириною в 70 см;
- верхній родючий шар перемішують з суперфосфатом в кількості 300 г і засипають до середини ями;
- висаджують саджанець, рівно розрівнюючи корінці по насипу;
- досипають доверху нижній шар грунту і гарненько утрамбовують, стежачи, щоб усередині ями не утворилися порожнечі;
- на відстані в 60 см від стовбура прорихлівают землю, роблячи насип;
- поливають саджанець 20 л теплої води.
Особливості догляду
Карликова вишня, що відрізняється своєю невибагливістю, не зажадає особливої уваги. Догляд за кущем в основному полягає в правильному своєчасному обрізанні гілок і підгодівлі.
Правила проведення обрізки:
- проводиться з початком весни, до набрякання бруньок: тоді обрізка не зашкодить рослині, а посилить зростання;
- перша формувальна обрізка проводиться відразу після посадки – навколо центрального розгалуження обрізають все гілки на відстані в 0,5 метра від ґрунту;
- для НЕ чагарникових видів обрізку проводять, залишаючи близько 5 сильних гілок, для чагарникових – не більше 10 розгалужень. Гілки повинні розташовуватися симетрично з обох сторін стовбура. Поламані і слабкі розгалуження слід видалити, місця всіх зрізів замазують золою або садовим варом;
- подальший догляд проводиться з урахуванням основних розгалужень, до яких додають ще відростки. В кінцевому рахунку повинно вийти по 10 розгалужень у дерева і 15 у чагарнику;
- розгалуження, що ростуть усередину, слід видаляти.
Обрізка і формування вишні
Підживлення і полив
Догляд за карликовим сортом передбачає полив, який додатково здійснюється в посуху або при інтенсивному зростанні рослини. Воду необхідно вносити:
- під час цвітіння;
- в період дозрівання плодів;
- при зборі врожаю;
- осінній полив перед зимовищем.
Поливати дерево влітку слід вранці або ввечері, щоб уникнути занадто швидкого випаровування і перенагрівання кореневої системи. Рідина вносять в пристовбурні кола по 3-4 відра на одне доросле дерево. Після кожного поливу або дощу слід розпушити грунт біля стовбура і замульчувати її тирсою, що допоможе наситити землю киснем і довше зберегти вологу, яка необхідна рослині для гарного врожаю.
Добрива починають вносити в першій половині весни, до цвітіння. Використовують добриво, що містить азот. Під час цвітіння можливе внесення курячого посліду, яким слід замульчувати землю біля стовбура. Уважно стежте за кількістю органіки, надлишок якої може нашкодити кореневій системі.
У літній період удобрюють ґрунт азотсодержащими добривами з перервами в 4 тижні. Після збирання врожаю землю перекопують з гноєм.
В осінній період вносять добрива для мінералізації грунту і підготовки дерева до зими. Використовують кальцій і фосфор.
Хвороби і шкідники
Щоб карликова культура стабільно плодоносила і мала привабливий зовнішній вигляд, слід стежити за появою ознак хвороб і шкідників. Своєчасне лікування і профілактика дозволить врятувати дерево від старіння.
Поширені захворювання
Бура плямистість проявляється на листках у вигляді бурих плям, які в подальшому перетворюються в отвори. Пошкоджені листові пластини і гілки засихають, а після опадають.
Боротьба із захворюванням:
- своєчасна обрізка уражених ділянок;
- місця зрізів зачищають за допомогою розчину міді 1%, розведеного в пропорції 200 г на 10 л води;
- після натерти зачищені ділянки свіжим щавлем, проробляючи процедуру 2-3 рази кожні 20 хвилин.
Клятеспоріоз або дірчастий плямистість проявляється у вигляді чорних крапок, діаметром в 2 мм, які призводять до в’янення і опадання листя.
Боротьба із захворюванням:
- знищення уражених ділянок;
- обприскування дерева розчином мідного купоросу в пропорції 100 г на відро води.
Дірчастий плямистість вишні
Шкідники і боротьба з ними
Довгоносики, дрібні жуки зеленого кольору, харчуються листям і квітковими зав’язі. Личинки довгоносика зимують в грунті, з появою тепла перетворюються в жуків і атакують дерево.
Боротьба з жуками:
- ручне прибирання комах;
- зрошення препаратом «Інта-Вир»: 2г на 10 л води.
Висновок
Карликова культура відрізняється зимостійкістю, невибагливістю у догляді і відмінними показниками врожайності. Різновид відмінно підходить для вирощування в середній смузі Росії.