Чагарники дерену – прекрасний матеріал для декорування будь-яких ділянок: домашнього палісадника, міського парку або скверу. Рослина зручно тим, що абсолютно невибаглива до догляду. У тому числі – до розмноження. Садівники стверджують: дерен легко висаджується живцями. Причому не тільки навесні і влітку, а й восени. Для цього покроково виконайте нескладний алгоритм. Точно зрозуміти процес вам допоможуть фото і відео.
Особливості живцювання дерену
У природі існує безліч сортів дерену. Однак вегетативно всі вони схожі, а значить особливості розмноження мають загальні. Живцювання багато садівників вважають найбільш простим і доступним способом. Дерен – сильне і невибаглива рослина, тому активно розростається при створенні мінімально сприятливих умов.
У декоративних цілях чагарник зазвичай обрізають по весні або восени. Отримані гілочки сміливо можна використовувати в якості посадкового матеріалу. Також підійде для цих цілей і спеціально обрізаний бічний пагін на товстій гілці. Не кожна гілочка може вважатися повноцінним держаком, а тільки та, що відповідає певним вимогам:
саджанці дерену
- Втеча має 7-9 непошкоджених і розвинених нирок.
- Він не ламається при згині. Садівники тестують гілочки, затискаючи їх між трьома пальцями. Зразок повинен повернутися до первісної форми після згинання.
Як провести живцювання дерену в різні пори року
Позитивний досвід розмноження живцями садівники отримали із зразками, зрізаними з дерева з кінця зими до середини літа. При більш пізніх процедурах гілочки просто не встигали пустити коріння і зміцнитися у відкритому грунті. В такому випадку саджанець зустрічав зиму в стресовому стані і гинув від холодів. Однак восени легко приживаються зразки, укорінення яких почалося ще навесні або на початку літа.
Правильно зрізані бічні пагони можуть пустити коріння навіть у склянці з водою. Зачекайте, поки у держака з’являться корінці, і пересадити його в грунт. Хоча можна відразу використовувати для вкорінення родючий грунт. Навесні і в червні підготовлені живці висаджують у відкритий грунт. Якщо ви заготовлює саджанці для осінньої посадки, то вкорінювати їх краще в просторих контейнерах.
Вимоги для вкорінення в грунті однакові в обох випадках:
- підготуйте субстрат – знадобляться дернова земля або перегній, а зверху – шар чистого піску (3-4 см);
- землю потрібно попередньо рясно зволожити;
- поглибте живці на 5 см під кутом 45 ° у напрямку від сонця;
Оптимальний спосіб розмноження дерену – живцювання
- помістіть рослина в парник;
- простежте, щоб прямі промені сонця не потрапляли на держак – Забела скла або накрийте плівку парника;
- підтримуйте під плівкою рівень тепла приблизно в +20 … + 25 ° С;
- вологість повинна бути високою – для цього обприскуйте рослини;
- протягом літа підгодовуйте рослини мінеральними добривами та органікою.
Коли і як пересаджувати держак дерену восени
Якщо держак укоренялся на ділянці, в кінці літа просто демонтуйте тепличку. Якщо в контейнері, пересадите саджанець на постійне місце на початку осені:
- за пару тижнів до процедури удобрити грунт в контейнері розчином янтарної кислоти 0,002%;
- викопайте яму на глибину кореневої шийки саджанця;
- удобрити землю в ній компостом або перегноєм;
- перенесіть рослина в центр ями;
- розправте коріння;
- поступово засипте землею, час від часу струшуючи саджанець, щоб земля розподілилася рівномірно;
- утрамбуйте грунт;
- окопалися навколо молодого кущика лунку, щоб під час поливу вода залишалася біля основи стебла;
- гарненько полийте укорінений живець.
Порада. Якщо кущів дерену кілька, між ними повинно залишатися не менше 30-50 см (при формуванні живоплоту) або 70-90 см (в разі звичайної групової посадки).
Іноді садівники рекомендують не висаджувати рослину в вересні, а почекати до березня. Порада актуальна в разі, коли саджанець не встиг досить розвинути кореневу систему. Наприклад, якщо держак в момент зрізу був занадто незрілим. У цьому випадку ризик того, що рослина не встигне прижитися до морозів, зростає. Контейнер з ручкою може перезимувати в підвалі.
Порада. Якщо ви все ж пересадили молодий чагарник в вересні, обов’язково утеплите його до першої зими. Використовуйте сухе листя або хвойні гілки.
Особливості догляду за молодим Дереном
Молоді вкорінені живці вимагають до себе трохи більше уваги:
кущ дерену
- Грунт повинна добре і регулярно зволожувати. Але якщо грунт болотистий, на ділянці бажаний дренаж: піщана або кам’яна прошарок.
- В якості постійного місця вибирайте добре освітлену ділянку на своїй садибі.
- Обрізку Дерен проводять тільки з 3-річного віку.
- Якщо сорт декоративний забарвленням кори, обрізайте листя на рослині не частіше 1 разу на 3-4 роки. При цьому залишайте пагони на 20 см від рівня землі.
- Для сортів з красивим листям обрізку роблять щовесни.
В цілому саджанець дерену так само не вибагливий, як і доросла рослина. Він лише потребує захисту під час першої зими. Чагарник активно піде в зростання з нової весни, проте для досягнення декоративного ефекту доведеться почекати кілька років.