Особливості винограду «Пам’яті хірурга»

Кожному садівникові, незалежновід того, любитель він або професіонал, досвідчений або новачок, хочеться мати в своєму саду такі зразки і сорти, які доставляли б задоволення від їх розведення і радували господарів достатком врожаю і міцним здоров’ям. Виноградарі теж не виняток в цьому випадку. Ентузіасти своєї справи, є авторами вдалих сортів винограду. Вкладаючи час, ревну працю і душу, вони створюють шедеври, які без праці витримують конкуренцію з професійно виведеними в інститутах сортами.

Виноград Пам'яті хірурга

Виноград «Пам’яті хірурга» – сорт селекціонера Павловського

«Пам’яті хірурга» – особливий сорт винограду

Серед всіх сортів аматорської селекції, виноград «Пам’яті хірурга» виведений селекціонером-любителем Євгеном Георгійовичем Павловським, займає почесне місце в усьому світі. Створений одним з перших, він дав виноградарю поштовх для розвитку і став відправною точкою для створення більш п’ятдесяти сортів, багато з яких були удостоєні премій на вітчизняних і міжнародних виставках і з успіхом вирощуються по всьому Причорномор’ї.

«Пам’яті хірурга» Опис сорту

Лоза «Пам’яті хірурга» відноситься до різновиду сортів столового призначення, які дозрівають протягом 120 днів (ранній термін дозрівання). Збір врожаю проходить в третій декаді літа, першій декаді осені. Ягоди тугі, щільні, м’якоть захищена товстою шкіркою, завдяки чому урожай зберігається тривалий час, не втрачаючи первісної свіжості. Був виведений Євгеном Павловським, шляхом схрещування сортів винограду Талісман і Ністру. Якості, взяті ним від першого батька це швидке укорінення і скоростиглість, а від другого – розмір і яскраве забарвлення ягід.

Виноград Пам’яті хірурга відмінно вкорінюється. Лоза визріває більш ніж на дві третини. Урожайність кущів середня (1-1,2), рекомендується залишати на кущ не більше 30-35 очок. Тобто на один пагін 6-8 очок. Морозостійкість сорту досить висока. Наукові джерела стверджують, що рослина виживає при температурі в мінус 20-23 градуси, однак багато виноградарі відзначають, що дана цифра завищена і насправді виноград «Пам’яті хірурга» при такій температурі відчуває себе досить некомфортно.

Цукристість плодів в межах 18-22 г / 100 см3; кислотність – 6-8 г / л.

Виноград характеризується високою стійкістю до хвороб. Плоди майже не уражуються такими захворюваннями як мілдью і оїдіум, проте сама лоза хворіє. Неправильний догляд шкодить врожайності, викликає горошеніе ягід.

Так само ягоди часто цікавлять ос та інших комах, які люблять солодке. Оскільки сорт є столовим, то вживається в основному свіжим. Про вживанні його в виноробстві даних немає.

Оса їсть виноград

Оси завдають серйозної шкоди винограду Пам’яті хірурга

Позитивні і негативні якості сорту «Пам’яті хірурга»

позитивні:

  • скоростиглість;
  • відмінний товарний вигляд;
  • транспортабельність;
  • стійкість до низьких температур;
  • хороша укореняемость.

негативні:

  • погано визріває на підщепі;
  • страждає від грибкових захворювань;
  • уражається осами;
  • схильний до горошенія.

Виноград сорту Пам'яті хірурга

Виноград сорту Пам’яті хірурга дає привабливі щільні ягоди

Зовнішній вигляд. опис

У винограду «Пам’яті хірурга» високорослий, міцний кущ. Колір листя світло-зелений у молодих і темний у зрілих. Самі листя сільнорассеченние, трилопатеві. Квітка – гермафродит.

Грона сорти «Пам’яті хірурга» середньої щільності, частіше конічної форми, масивні. Маса грона коливається в розмірах від 400 до 700 грам. Іноді може досягати 1 кілограма.

Ягоди великі. Біло-золотистого забарвлення з рожевим відтінком. Іноді стають повністю рожевими. Все залежить від кількості сонячних днів в році. Мають білястий, восковий наліт. Маса однієї виноградини від 8 до 12 грам. Зрідка бувають і більші. М’якоть ягоди соковита і м’ясиста. Шкірочка щільна, але в міру. При їжі майже зовсім не відчувається.

Пам'яті хірурга виноград

Грона сорти Пам’яті хірурга можуть досягати 1 кг вагою

Особливості агротехніки сорти

Оскільки сорт «Пам’яті хірурга», як і більшість сортів селекції Євгена Павловського, це відносно новий сорт, то для того, щоб мати виноград саме цього сорту, рекомендується придбати саджанець в спеціалізованому розсаднику. Так можна бути впевненим в тому, що буде вирощений саме цей сорт. Потрібно зауважити, що даний виноград дає погані результати на підщепах. На прищепленої культурі він набагато більш схильний до хвороб, має погану врожайність і опірність холодів.

Посадка саджанців здійснюється за схемою і нічого особливого з себе не представляє. Готується яма глибиною до 0,8 м, велика частина якої засипається перегноєм і грунтом. Коріння живця на добу опускаються в воду, а перед посадкою занурюються в розчин стимулятора коренеутворення. Після цього саджанець опускається в яму і засипається землею. Шийка кореня залишається на поверхні. Проводиться полив і підв’язка. Грунт навколо саджанця мульчують тирсою або мохом. Поливи кущів так само виробляються за класичною схемою, до і після цвітіння. Так само Павловський рекомендує поливи в особливо посушливі роки. Підгодовувати «Пам’яті хірурга» не обов’язково, проте зайвої така процедура не буде, оскільки це дасть кущу додаткові сили для плодоношення.

Обрізка – опис процедури: оскільки сорт має сильнорослі кущі, то обрізати пагони необхідно на 6-8 очок. Молоді, поменше. На 4-5 очок.

Сильні кущі цього сорту часто дають великий обсяг зеленої маси. Особливо якщо в раціон весняних підгодівлі внести більше азотних добрив. Тому пасинкування – обов’язкова і постійна процедура для активної фази життя куща. Так само необхідно видаляти зайве листя, які часто затінюють грона від сонця. Таким чином виноградар збільшує потрапляння прямих сонячних променів на ягоди і підвищує їх цукристість.

Незважаючи на заявлену нижню температурну кордон в 23 градуси мінус, кущ необхідно обов’язково вкривати на зиму, якщо в регіоні нерідкі морози до 20 градусів. Так можна уникнути промерзання пагонів і, в подальшому, втрати частини врожаю.

Оскільки виноград «Пам’яті хірурга» схильний до захворювань, то він вимагає уваги і догляду, опис процедур допоможе захистити рослину від шкідників. Відповідна моменту обробка від захворювань і шкідників збереже виноградарю багато нервів, не кажучи вже про врожай.

тирса

Тирса застосовуються для мульчування винограду

Захворювання і шкідники. Профілактика і лікування

Стійкість винограду сорту «Пам’яті хірурга» до мілдью, оїдіуму і сірої гнилі заявлена ​​в межах 3 з 5. Тобто сорт уражається цими неприємними грибковими захворюваннями.

Мілдью. Несправжня борошниста роса. Захворювання вражає повністю весь кущ рослини, крім коренів. Листя, квіткові бутони, плоди, лози. Прогресує в умовах підвищеної вологості. Перші ознаки, це поява на зовнішній частині листя світлих плям. На зворотному боці помічається освіту борошнистого нальоту. Після цього листя жовтіє і відмирає. Захворювання переходить на суцвіття (грона) і викликають їх всихання і відмирання.

Для профілактики мілдью виробляють мульчування грунту, внесення калійних і фосфатних добрив, пасинкування і обприскування фунгіцидами. Препарати зазвичай застосовуються проти мілдью: Бардівська суміш, Хлор окис міді, Антракол. Терміни обробки: перший раз після того, як молоді пагони досягнуть приблизно 15-20 см в довжину, наступний перед цвітінням і останній після цвітіння, коли виноградини в грона стануть завбільшки з горошину.

Оїдіум. Борошниста роса. Борошниста роса опис: грибкове захворювання, завезене з Америки. Шкодить лозам. Молоді батоги відстають у розвитку, їх листя зморщується, покриваються повністю білястим нальотом. Хвороба прогресує і суцвіття, уражені оїдіумом, відмирають. Хвороба поширюється у вологих умовах з поганою вентиляцією. Грона в середині сильно облиствених частинах куща страждають найбільше.

Методи боротьби з оїдіумом полягають в заходах підвищують природну вентиляцію кущів, таких як підв’язування пагонів, пасинкування, прополка бур’янів. Терміни обробки препаратами приблизно такі ж, як і при обробці проти мілдью. Препарати, які застосовуються для боротьби з цим збудником це Топаз, Тіовіт, Хорус і деякі інші.

Кущі рослини також уражаються такими грибковими захворюваннями як Сіра гниль і Чорна плямистість. Зовнішні ознаки захворювань, причини їх розвитку та методи профілактики боротьби з ними носять схожий характер.

Крім захворювань, виноград «Пам’яті» хірурга вражають різні шкідники і паразити. Одним з найбільш небезпечних шкідників можна виділити філоксерою.

Золон

Препарат Золон застосовується проти філоксери

Філоксера опис: тля мікроскопічних розмірів, ледь помітна оку. Вона має жовто-зелене забарвлення, що робить її ще більш непомітною на тлі лози винограду. Є два види філоксери: гортаючи і коренева. Як видно з назви, один вид поселяється на оболонках кореневої системи рослини і харчується його соками, руйнуючи клітини кореня винограду, а інший на листках. У літературі немає чітко визначеної думки про те, уражається чи «Пам’яті хірурга» філоксерою. Однак краще перестрахуватися і вжити заходів щодо профілактики зараження цим видом паразитів. Адже якщо виноградник заражений кореневою філоксерою, то іншого виходу, як викорчувати і спалити уражені кущі немає. Можливість позбутися філоксери шляхом обприскування кущів сероуглеродом сумнівна, оскільки це з легкістю може завдати шкоди і самому винограду.

Проти листової форми філоксери використовуються інсектициди Конфідор, Золон і деякі інші.

Кліщі і поїдають листя, бруньки і квітки винограду. Знижують цукристість ягід і знищують сам урожай в зародку. Однак боротьба з ними простіше і полягає в обприскуванні кущів винограду інсектицидами і акарицидами, наявними у продажу.

Виноград сорту «Пам’яті хірурга» по праву є улюбленцем садівників всього Причорномор’я. Він заслужив таке ставлення якістю ягід, стійкістю до холоду, скоростиглістю та укореняемость живців. Рожево-золотисті грона радують око і на прилавку торговця і у вазі на столі. Тому вирощувати його варто.