Незвичайні яскраві бутони – візитна картка рослини під назвою імпатіенс. Його ампельна різновид популярна серед квітникарів, тому що дозволяє створювати дивовижні за своєю красою декоративні куточки. Посадка і догляд за імпатіенс під силу навіть новачкам.
Опис і різновиди рослини
Імпатіенс, Бальзамін або Недоторка належить до сімейства Бальзамінова. Це невисокий чагарник родом з Південно-Східної Азії і Африки. Його характерні риси:
- висота – близько 60 см;
- листя – невеликі, цільні, з рівномірним зеленим забарвленням;
- розташування листових пластин – на довгих черешках, супротивне або кільчасте;
- стебла – соковиті і прозорі.
Особливість імпатіенс – тривале цвітіння. Прості або махрові квіточки з’являються в травні і підтримують красу, змінюючи один одного, до жовтня. Форма розкрилися бутонів імпатіенс неправильна. Квіти бувають поодинокі або поєднані в суцвіття.
У культури понад 400 підвидів, різних за типом і окрасу пелюсток, розміром і висотою куща, формі листя. Імпатіенс ампельний – це різновид під назвою ТАМАРИНДА. У приміщенні в відповідних умовах рослина може безперервно цвісти не один рік поспіль. Кущі у нього пишні, а бутони порівняно великі. У підвісних вазонах тамаринда утворює суцільний пелюсткові-листяний куля з пагонами, спадаючими з країв вазона. Імпатіенс ампельний має безліч гібридів і два основних сорти:
- Білий.
- Purple Blue (окрас пелюсток від червоного до насичено-малинового).
Увага! Культуру вирощують у кімнатному форматі, влітку виносячи під відкрите небо.
Посадка бальзаміну
На батьківщині імпатіенс росте в складних кліматичних умовах в не дуже багатій, але пухкої землі. Рослина відмінно відчуває себе в слабокислою грунті. Його посадка проводиться насінням. Оптимальні терміни – березень, якщо бальзамін буде рости в будинку, або квітень, якщо плануєте виносити його на вулицю. За основу візьміть звичайний універсальний грунт зі спеціалізованого магазину. Якщо його у вас немає, можна приготувати суміш самостійно з таких складових частин:
- листової грунт – 20%;
- великий річковий пісок – 20%;
- вермикуліт – 20%;
- торф – 40%.
Тепер можна приступати безпосередньо до посадки:
- Підготуйте вазон або горщик – неширокий, але глибокий (близько 8 см заввишки). Це побажання пов’язано з особливостями будови кореневої системи імпатіенс.
- Покладіть на дно шар дренажу приблизно в 2 см завтовшки. Наприклад, з керамзиту. Не забудьте, що в днище ємності повинні бути отвори.
- Обробіть субстрат розчином Фітоспорін. Це стане ефективним заходом профілактики проти чорної ніжки.
- Підготуйте насіння імпатіенс, витримавши їх протягом доби в слабкому розчині марганцівки.
- Прикопувати посівний матеріал не потрібно. Просто розташуйте рівномірно на поверхні і трохи натисніть на нього.
- Наройте тару плівкою або склом, щоб створити парниковий ефект. Полив на перший час обмежте обробкою з пульверизатора. Покривний матеріал 1-2 рази на день потрібно відкривати і видаляти з нього конденсат.
Підберіть для імпатіенс добре освітлений підвіконня, без потрапляння прямих променів полуденного сонця. Насіння проростуть приблизно через 3 тижні. Бальзамін відрізняється гарною схожістю. Але якщо сіянці НЕ проклюнулися, потрібно засіяти грунт повторно. На вулиці, в літню пору підвішуйте вазон з імпатіенс в півтіні. Це важливо, оскільки листя квітки швидко віддають вологу.
Увага! Ні в якому разі не допускайте попадання на зелень опадів.
Догляд за імпатіенс ампельним
Період спокою у цій декоративної культури практично непомітний. Всі заходи по догляду, які вживаєте влітку, в такому ж обсязі потрібні імпатіенс і взимку. Наприклад, стежте, щоб взимку температура навколишнього середовища не опускалася нижче +12 ° С. Оптимальний діапазон цього параметра становить + 22 … 25 ° С.
Інші нюанси догляду за імпатіенс:
- Полив – помірний. Земля в горщику не повинна пересихати або затримувати вологу надовго. Навесні і влітку обсяг поливу потрібно збільшити. Поливати імпатіенс потрібно відстояною, трохи теплою водою.
- Вологість – в залежності від ситуації. При нормальній температурі добре, якщо вона буде помірною. Однак чим жаркіше в кімнаті, тим більше водяної пари має перебувати в повітрі. Для цього зелень імпатіенс обприскують. Такий захід життєво важлива для квітки. Розміщення в кашпо
- Для підгодівлі необхідно вибирати звичайні мінеральні комплекси для квітучих культур. Тільки використовувати їх в слабкої концентрації, додаючи в воду. У теплу пору року полив добривом проводиться раз на 2 тижні. Взимку такий догляд потрібен, тільки якщо імпатіенс ампельний зацвів.
- Молодим рослинам вимагає прищипування верхівок. Завдяки цій процедурі і виходить кущик з пишною шапкою.
- Весна – оптимальний час для обрізки. Квітникарі відсікають старі пагони, щоб дати рослині сили випустити нові і більш міцні стебла. Також навесні проводять пересадку кущика, якщо вона необхідна.
- Насіння бальзаміну дозрівають після цвітіння в довгастих плодах, які з’являються на місці квітів. При кімнатній температурі матеріал може зберігатися не один рік.
- Ще один спосіб розмноження культури – живцювання. Ця біотехніка дуже зручна. Живці використовують в будь-який час року, крім зими. Для цього у бальзаміну відрізають гілочки довжиною близько 6 см, поміщають їх в воду до появи перших корінців. Живці швидко вкорінюються в грунті і починають рости.
Імпатіенс ампельний – відмінний матеріал для декорування терас, балконів, садових альтанок. Правильне вирощування забезпечить культурі здоров’я, насичений забарвлення зелені, а також тривалий, яскраве і велике цвітіння.