Стаціонарна теплиця на садово-городній ділянці потребує фундаменті. Навіть легкої конструкції з полікарбонату краще мати опору в грунті, щоб захищати рослини від негативних факторів навколишнього середовища і наділяти каркас достатньою жорсткістю і стійкістю. Фундамент для теплиці зводити нескладно. За пару тижнів у вас буде готова опора, над якою можна споруджувати стіни і дах. Важливо лише знати деякі особливості і тонкощі цієї справи.
Опис і види фундаменту для парника
Основні принципи закладення фундаменту для теплиці ті ж, що і для житлового будинку. Відмінність лише в тому, що особливої стійкості для легкого споруди домагатися не потрібно. Власникам парників не варто орієнтуватися на рівень промерзання грунту. Як правило, фундамент для конструкції поглиблюють на 30-60 см, в той час як пікове зимовий замерзання грунту в середній смузі – не менше 1 м.
Якщо вибір місця розташування, розрахунки розмірів і покупка матеріалів зроблені, приступайте до закладання фундаменту для теплиці. Найпопулярніші матеріали:
- бетон;
- натуральний камінь;
- цегла;
- брус.
Увага! Нерідко в дачному будівництві застосовують комбінації матеріалів. Теплицю зводять на основі декількох з них.
Тип фундаменту для парника, як і для житлового будинку, буває стрічковим, монолітним або точковим. Останній – це спрощена пальових конструкція, тільки роль опор виконують менш габаритні стовпчики з бетону (заливні), дерева або металу. Актуальний в регіонах з великою кількістю опадів, поганим дренажем і несильним пучинистом грунту. Добре для великогабаритних парників.
з бруса
Монолітний має на увазі установку теплиці на цільну бетонну плиту. Вона закриє доступ до родючому шару. Зате дасть можливість сформувати зверху повністю свою грунт або вирощувати рослини в контейнерах, ящиках, горщиках в стелажному форматі. Такі теплиці популярні за океаном або в регіонах з здимистими грунтами (глинами, суглинками, супісками, торфом і т. П.).
Як побудувати стрічковий фундамент з бетону
Серед вітчизняних садівників стрічковий фундамент для теплиці – найпопулярніший. Він зарекомендував себе як проста, щодо дешева і надійна основа. Глибина формування стрічки залежить від обраної ширини. Для легкої конструкції навряд чи знадобиться будувати опору ширше 40 см. Досить траншеї глибиною в 60 см, хоча зазвичай вистачає і менше.
Порядок робіт:
- Розрахуйте і викопайте потрібне поглиблення.
- Дно застеліть подушкою жорсткості з суміші рівних часток чистого піску і гравію (фракція 10-50 мм). Товщина – 20-30 см.
- Зробіть опалубку з дерев’яних дощок. Підійдуть навіть старі. Закріпіть їх кілочками. Зводите опалубку з розрахунком того, що майбутній фундамент повинен підніматися над грунтовим рівнем хоча б на 20-30 см.
- Арматурний пояс зміцнить майбутню бетонну основу. Не обов’язково масивний. Добре спрацює навіть легка сітка.
- Замісити бетонний розчин на основі гравію фракції 10-50 мм, піску і цементу (5: 3: 1).
стрічковий
- Залийте підставу. Це слід робити одноразово, без великих перерв. В іншому випадку неодновременное застигання матеріалу може стати причиною його розтріскування.
- Накрийте фундамент для теплиці плівкою від сміття і опадів. Залиште застигати на 1,5-2 тижні.
Увага! Якщо відразу після заливки в надземну частину фундаменту вставити несучі опори каркаса майбутнього парника, можна отримати їх надійну фіксацію і якісне з’єднання двох частин будови. Детальніше – у відео.
Фундамент з бруса і з цегли
Цей тип вважається тимчасовим. Конструкція прослужить не більше 5-7 років. Зате до цього періоду теплицю можна розібрати і зібрати на новому місці. До того ж дерево – найдешевший матеріал. Використовуйте для фундаменту брус з периметром квадратного перетину 120х120 мм. Краще брати дорожчу деревину листяних порід.
Алгоритм зведення:
- Перед укладанням просочіть матеріал препаратами, які гальмують процес гниття (наприклад, оліфою).
- Викладіть в підготовлену траншею толь. Потім – брус.
- Можна зробити опору з 2-3-х брусків шарів. Між собою їх скріплюють різьбовими шпильками.
- Верхня частина теплиці кріпиться на будівельні куточки.
Цегла – більш надійний і довговічний матеріал. Порядок роботи:
- глибина траншеї – 20-25 см;
- на дно насипте подушку з гравію;
- вирівняйте і ущільните шар, після цих процедур його товщина повинна скласти 1-2 см;
- приготуйте розчин, як у випадку з бетонним фундаментом;
- залийте їм подушку;
- викладіть зверху шар руберойду для гідроізоляції;
- укладіть фундамент з цегли з допомогою того ж цементного розчину до потрібної висоти;
- пролийте кладку бетоном (з боків).
Споруда підстави для теплиці з каменю
Зібрати своїми руками фундамент з натурального матеріалу складніше. Найкраще підходить піщаник. Потрібно підібрати зразки одного розміру і схожою форми, щоб їх було зручно стикувати. Камінь – важкий і щільний матеріал. Тому під ним обов’язково повинна бути якісна посилена подушка. Інакше парник почне перекошувати.
Як будувати фундамент:
- поверх подушки викладіть шар каменів;
- замісіть глиняний розчин (консистенція густої сметани);
- цілком залийте шар;
- викладіть інший і знову залийте;
- повторюйте алгоритм до необхідної висоти конструкції.
Формувати більш одного рівня каменів небажано, оскільки так між ними залишаться порожнечі. В кінці роботи потрібно пролити розчин з боків фундаменту. Для парників великого розміру між каменями потрібно закріпити арматуру. Для цієї конструкції важливо мати опору нижче рівня промерзання грунту.
Який би фундамент ви не будували, ретельно вимірюйте конструкцію і прораховують свої кроки. Тільки так можна уникнути помилок, через які постраждає цілісність споруди.