При закладці будинку будівельники найчастіше вибирають стрічковий тип фундаменту, найпростіший в укладанні і надійний. Однак використовувати його не завжди розумно. На нестабільних грунтах, щоб надійніше закріпити будова, застосовують свайно-стрічковий фундамент. Палі спираються на надійні грунтові шари, а стрічка рівномірно розподіляє навантаження між ними. Щоб зрозуміти, чи потрібен вам такий фундамент, дізнайтеся для початку про його плюси, мінуси, нюансах облаштування.
Опис і особливості
Пальово-стрічковий фундамент дозволяє зводити споруди на складному рельєфі. Роль стрічки виконує ж / б основа, яку називають ростверком. Палі ж можна виконати як з залізобетону, так і з металу, чистого бетону, дерева. У свайно-стрічкового фундаменту є кілька різновидів, які засновані на відмінностях принципу опори і матеріалу паль:
- цегляна;
- монолітна;
- блокова.
Монтаж паль також передбачає два варіанти:
- Гвинтовий. Металеві опори з лопатями на кінці вкручуються в землю. Це робиться вручну або за допомогою спецтехніки, в залежності від глибини. Необхідна довжина і ширина металоконструкцій розраховуються заздалегідь. Перед монтажем палі слід забарвити в два шари.
Пристрій свайно-стрічкового фундаменту
- Буронабивної. Встановлюються простіше, оскільки створюються на місці. Спочатку бурять свердловину потрібної глибини (до точки наполегливої грунтового шару). Потім отвір в землі засипають подушкою з гравію і піску, армують, трамбують і заливають бетоном. В земляний опалубці формується міцний стовп-паля, який за допомогою спеціальної технології краще і міцніше з’єднується з ростверком.
Порада. Бажане перетин опор – кругле. Їх легше вкручувати, та й свердловину пробурити для них простіше.
Також стовпи відрізняються по наповненості. Вони можуть бути порожнистими і повнотілими. Порожні менше важать і коштують, але потребують додаткового зміцнення (армуванні) всередині, тому вони складніше в установці.
Принципи монтажу свайно-стрічкового типу фундаменту
Щоб визначитися, чи потрібна вам така основа для будови, важливо дізнатися особливості її формування. Стрічкова частина цього фундаменту може мати різну ширину. У випадку з набивним типом після розрахунків і розмітки викопують поглиблення для ростверку (не більше 40 см). У ньому бурять свердловини, їх дно засипають щебенем і піском, ущільнюють і поливають водою, як на фото.
Увага! Нерідко в якості опалубки використовують асбестоцементную трубу. В свердловині її слід попередньо зафіксувати кілочками і направляючими планками.
Армування всередині має бути виконано як в горизонтальному, так і у вертикальному напрямках. Прути між собою тільки пов’язують. Ростверк заливається за допомогою традиційної дерев’яної опалубки. Прути-опори повинні бути вище рівня свердловини, щоб зв’язатися з горизонтальним армуванням стрічкової частини фундаменту.
Увага! Заливку варто виконувати без тимчасових пауз, відразу переходячи від паль до ростверку. У цьому випадку конструкція вийде максимально монолітною.
Гвинтові свайно-стрічкова конструкція розраховується заздалегідь. Готові опори вкручуються в грунт. Їх верхівки мають підготовлену арматуру для комутації з ростверком. Процедура виконується аналогічно. Детальніше про нюанси монтажу та експлуатації фундаменту можна дізнатися з відео інструкції.
Гідності й недоліки
Переваги свайно-стрічкового фундаменту визначили сферу його застосування:
- якщо опори поглиблені до рівня промерзання поверхні, дому не страшні зміни деформації або спучування грунту;
- фундамент може використовуватися в місцях з підвищеним рівнем залягання грунтових вод;
- застосовується при нестійкості верхнього шару грунту – стрічкова частина може розташовуватися на слабкій сипучої поверхні;
- на правильній глибині палі впораються з незначними зсувами і поштовхами землі;
- заливка, з’єднання і повна збірка займають 2-3 дня;
- до зведення несучих конструкцій фундамент буде готовий через 1 тиждень.
Слабкий грунт залишається досить ненадійною опорою. Тому нерідко з роками піщана подушка під палями або під ростверком фундаменту подрібнюється або спучується від морозів. Точні розрахунки і аналіз з грунтовими пробами під силу тільки фахівцям. Без їх участі на етапі проектування результати роботи можуть вас не порадувати: фундамент перекоситься або піде тріщинами.
Серед інших складнощів і мінусів зведення конструкції:
- в умовах нестійкого грунту підходить тільки для малогабаритних одноповерхових будівель;
- земельні роботи дорожче і масштабніше, ніж у випадку з стрічковим фундаментом;
- необхідно точно дотримуватися паспортні марочні параметри з приготування бетону і щільності армування;
- при глибокому промерзанні грунту паля може тріснути.
Гвинтові палі надійніше набивних, особливо якщо їх поглибити нижче за рівень промерзання. Посилить фундамент обв’язка швелером. Буронабівниє опори легше встановлювати, тому до них звертаються частіше.