Нерідко на клумбах можна зустріти трав’янисті рослини з барвистою листям – це перилла чагарникова. У статті описано як вирощувати, як посадити і як доглядати за нею у відкритому грунті. Опис сортів представниці сімейства ясноткових і її фото допоможуть ближче познайомитися з цікавим рослиною.
Опис перилли
Перила – багаторічна рослина з красивим листям, який використовують не тільки в декоративних цілях, але і як лікувальний, косметичний засіб. Вживають цю рослину і в кулінарії як прянощі. Культура теплолюбна, тому в середніх широтах на відкритому повітрі може зростати тільки з весни до осені. Взимку гине.
Виглядає перилла чагарникова так:
- Незважаючи на назву перилла зовсім не є чагарником. Це просто дуже розгалужена рослина, висота якого у різних видів може бути від 50 до 150 см.
- Стебла ростуть вгору, мають 4 грані.
- Листя досить великого розміру (до 12 см), яйцевидної форми, зубчасті по краю, часто хвилясті. Їх забарвлення залежить від сорту і може бути зеленого, фіолетового, темно-пурпурової, практично чорної.
- Квітки – непоказні дзвіночки білого або блідо-рожевого кольору. Суцвіття розташовуються на верхівках пагонів у вигляді витягнутих кистей.
- Цвітіння починається в середині літа і закінчується на початку осені.
- Плоди, що містять по чотири горішка, у відкритому грунті помірного клімату не визрівають.
В азіатських країнах перилла чагарникова є вельми популярною культурою, що додається в салати і використовуваної як пряність. Причому при відповідних умовах було виявлено, що каротину в її листі набагато більше, ніж в коренеплодах всім відомої морквини. В їжу використовують і масло, що отримується з насіння.
Зміст речовини перілламіна дозволяє використовувати периллу кустарниковую як лікарський засіб. Її застосовують при порушеннях роботи серця, поганий зір, зниження імунної активності організму.
Відомі сорти рослин та різновиди
Для вирощування у відкритому грунті помірної смуги найчастіше використовують такі сорти:
- Мулатка – дуже декоративне, невисока рослина. Листя пурпурні, гофровані, зубчасті по краю. Крона пірамідальної форми.
Порада. Щоб рослина довше не втрачало декоративність квітникарі рекомендують обірвати квітконоси.
- Аошіса – японський сорт із зеленим листям, які виділяють аромат анісу і карамелі.
- Акошіса – також представник японських сортів. Червоне листя наділені перцевим запахом.
- Росинка – цей різновид вживають в їжу. Листя червоні. У відкритому грунті її посадка не пошкоджується першими заморозками.
- Червона м’ята – пурпурні листя з бахромою по краю наділені запахом м’яти, лимона і кориці.
Всі сорти дуже просто відрізнити по фото. Догляд і розмноження різновидів однакові.
Як правильно посадити і якими методами розмножити
Посадка перилли проводиться за наступними пунктами:
- Восени на сонячній ділянці готують грядку. Грунт ретельно перелопачують і вносять компост.
Порада. Бажано, щоб посадка перилли проводилася на ділянці, де в минулому сезоні росли бобові.
- Навесні копають лунки і в кожну з них вносять добриво, що містить комплекс мінералів.
- Висаджування розсади на грядку проводять при показниках температури не нижче + 12 ° C.
- Між саджанцями підтримують дистанцію близько 30 см. У майбутньому такий інтервал полегшить догляд.
- Здійснюють рясний полив.
- Зверху посадку бажано присипати піском. Це запобіжить пересихання грунту і розвиток грибкових захворювань.
Розмноження перилли практикують за допомогою насіння. У південних регіонах їх можна сіяти навесні або восени прямо у відкритому грунті. У прохолодних областях бажано вирощування через розсаду.
- Готують субстрат з торфу і піску (1: 1).
- Насіння попередньо дезінфікують в воді з марганцем.
- Висівають їх в борозенки 5 мм глибиною.
- Акуратно здійснюють полив.
- Накривають контейнер плівкою і влаштовують в тепле місце.
Сходи пробиваються через 2 тижні. Їм забезпечують відповідний догляд, що включає регулярний полив і проріджування. Добриво розсаді не потрібно.
Вирощують культуру з насіння
Деякі любителі роблять розмноження перилли живцями. Для цього потрібно зрізати стебла, поставити їх в воду, дочекатися появи корінців і висадити в грунт. Такий спосіб розмноження використовується при посадці рослини на зиму з грядки в горщик.
Як доглядати. Добрива і підживлення
Догляд за Периллил не складний. Досить забезпечити полив, рихлити ґрунт і іноді видаляти бур’яни.
Порада. Восени, під час перших заморозків, майже всі сорти рослини швидко в’януть, тому для подальшого використання периллу краще заздалегідь пересадити в ємність і занести в приміщення.
Підгодовують рослина щомісяця. Для цього використовують компост і гній як мульчу і добриво. При вирощуванні перилли з метою вживання в їжу в догляд включають зрізання стебел. Її починають тоді, коли рослина досягне 10 см. Після повного відростання процедуру повторюють.
Якщо периллу вирощують в декоративних цілях, то обрізка не потрібна. Високим сортам в цьому випадку слід забезпечити опору, щоб запобігти їх вилягання.
З чим поєднувати периллу. Хвороби і шкідники
В саду перилла чагарникова виглядає дуже декоративно. Чудово поєднання сортів з різним кольором листя, висаджених на одній клумбі. Хороша перилла і в однотипної оформленні бордюрів. Посадка рослини як овочевий культури також можлива на клумбі. Від поєднання яскравої листя з квітами загальний вигляд тільки виграє.
Дуже добре виглядають групи чагарникових перилл на тлі хвойніков, папоротей, листяних чагарників.
Уражається культура в основному грибками. Ці організми при застої води, сирої і холодної погоди можуть викликати такі захворювання як фузаріоз, вертіцелез і плямистість. Профілактикою є дотримання правил догляду.
З шкідників, здатних пошкоджувати будь-які частини рослини, можна відзначити павутинного кліща, совок і різних гусениць. При їх виявленні потрібна обробка перилли відповідними інсектицидами.
Увага! Якщо рослина планується вживати в їжу, то хімічні препарати для обробки слід підбирати з особливою ретельністю.
Перила чагарникова – чудова культура, здатна прикрасити сад, урізноманітнити раціон і підправити здоров’я. При всіх перевагах вона абсолютно невибаглива, не вимагає від садівника багато часу і уваги.