Батьківщиною невибагливого плектрантуса є Південна Африка, тут він був вперше виявлений біологами, а потім поширений у багатьох країнах світу, в тому числі в Індії, Полінезії, Малайзії та Австралії. У Скандинавії ця квітка отримав назву «шведський плющ», у нас його називають кімнатної м’ятою або мольна деревом. Плектрантус культивується, як однорічна або багаторічна ампельна рослина з різноманітною забарвленням листя. Залежно від виду або сорту, плектрантус може також формуватися в прямостоячий чагарник висотою до 40 сантиметрів. У домашніх умовах догляд за ним мінімальний, він легко переносить навіть відсутність регулярного поливу. У природі існує до 400 різновидів квітки, деякі з них ви можете побачити на фото, а ми постараємося розповісти про їх основні властивості.
Основні ботанічні ознаки плектрантуса: види і сорти
Рослина це відноситься до сімейства ясноткових, назва плектрантус перекладається з латині, як «квітка з півнячої шпорою». Різноманітність видів і сортів настільки широко (понад 330), що неможливо перерахувати всі сортові відмінності, тому наведемо кілька характерних особливостей для всіх різновидів:
- за формою чагарник, напівчагарник або трава;
- однорічні або багаторічні квіти з полусуккулентнимі (володіють тканинами для запасу вологи) властивостями;
- клітини містять ефірні масла (запах м’яти);
- стебло плектрантуса – голий або опушений дрібними волосками, чотиригранної форми, прямостоящий або стелеться;
- листя – на стеблах розташовуються хрестоподібно, можуть бути гладкі, глянцеві або покриті пушком, з ароматом, відтінки найрізноманітніші залежно від сорту, за формою – круглі, овальні, довгасті, краю зубчасті чи е
шведський плющ
- квіти – двостатеві, зібрані в суцвіття, що складаються з безлічі дрібних квіточок, чашечка трубчаста розкривається п’ятьма пелюстками на кінці.
Увага! У природі плектрантус запліднюються птахами або комахами, це сприяє утворенню насіння, з яких виходить нова рослина. Використовувати такий спосіб при розведенні в домашніх умовах майже неможливо, тому застосовують метод розмноження живцями, про який ми розповімо нижче.
Основні різновиди шпороцветніка
- Плектрантус колеусовідний – вічнозелений чагарник виростає до 1 метра у висоту, розгалужені чотиригранні пагони мають рожеві, малинові або фіолетові відтінки, листя овальні або яйцеподібні з прожилками під колір гілочок, краю листочків зазубрені.
- Плектрантус чагарниковий – багаторічна рослина з ароматом, що відлякує моль в квартирі, його ще називають Мольн деревом, стебла чотиригранні, досягають довжини близько 1 м, листя по краях опушені невеликими волосками. Квіти розташовані на верхівці кисті, фарбування їх блідо-бузкова або блакитна, час цвітіння тривалий, з лютого до червня, в літню пору рослини активно нарощує зелену масу, з вересня до грудня перебуває у відносному спокої.
- Плектрантус повстяний (хадіензіс) – чагарник середньої висоти (до 75 см), пагони пониклі, листя світло-зелених відтінків, округлої форми, вся рослина опушено пухнастими волосками, схожими на повстяне покриття.
- Плектрантус Форстера – батьківщиною цієї стелеться по землі різновиди є південно-східні ліси Індії, довжина пагонів може досягати 1 м, квіти білі, листя шовковисте, світло-зелені, по краях мають білясті плями, зростає і розвивається дуже швидко, невибагливий в догляді.
- Плектрантус Ертендаля – низькорослий напівчагарник (до 40 см) з бархатистими округлим листям, по краях зубчатими, що мають прожилки білого кольору, суцвіття пухкі, гроновидні, довжиною до 30 см. Культура добре відгукується на часті підгодівлі. Квіти випромінюють слабкий запах камфори.
- Плектрантус південний – листя яйцеподібні покриті шаром воску, тому мають характерний блиск, що надає рослині більшу цінність в декорі, пагони легко стеляться, його можна використовувати як кімнатна ампельна рослина. За густоту листя, які здатні покрити великі ділянки стін, його називають «шведським плющем».
Розмноження плектрантуса, пересадка і догляд
Обрізку плектрантуса виконують взимку або на початку весни, видаляють суцвіття, слабкі пагони, проріджують. В цей же час при необхідності роблять розсадження і вкорінення нових рослин, для цього потрібно:
- Відокремити здорові і сильні живці з 2-3 нирками.
- Підготувати окремі горщики, бажано, середніх розмірів, діаметром 20-30 см.
- Насипати грунтову суміш для квітів.
- Помістити 2-3 держака в субстрат.
- Рясно полити.
При висиханні поверхні землі, зволожувати теплою водою. Через 10 днів черешки укорінятимуться. Молоді рослини (до 4 років) слід пересаджувати щорічно, якщо горщик стає малий і тісний. Дорослі шпороцветнікі не вимагають такої частої пересадки, один раз в 3 роки буде їм досить. Розсадження і прищіпку приурочують до моменту весняної обрізки.
При догляді слід звернути увагу на наступні чинники:
- кімнатна температура влітку повинна бути не вище 25 градусів, а взимку – не нижче 10;
- воду для поливу використовувати потрібно теплу, заздалегідь відстояну, поливати влітку частіше, а взимку скоротити частоту в 2 рази, обприскувати листя рекомендується в крайніх випадках, коли знижена вологість повітря або в кімнаті стало занадто жарко;
- двічі на рік вносять в грунт органічні або мінеральні добрива, один раз в 2-3 тижні проводять підгодівлю.
Увага! Добрива, куплені в магазинах, можуть бути дуже концентровані, розводьте їх у воді в необхідній кількості, уважно читайте інструкцію, прикладену до упаковки.
Декоративні кашпо або настінні горщики з плектрантус прикрасять інтер’єр будь-якого приміщення, будуть доставляти вам радість своєю зеленню і квітами взимку і в непогожі літні дні.