Практично кожен власник приватного будинку або дачі має на своїй ділянці квітник. Він може вражати яскравими фарбами протягом усього теплого періоду року. З настанням осінніх холодів, здавалося б, уже нічого робити на клумбах. Проте саме в цей період досвідчені квітникарі успішно саджають свої улюблені квіти. Потрібно лише знати, які саме рослини слід висівати восени, щоб на наступний рік насолоджуватися прекрасними плодами своєї праці.
Переваги посадки квітів восени
Важливими перевагами осінньої висадки квітів на клумби є:
- Економія часу в весняний період, коли починаються активні роботи на дачній ділянці (перекопування землі, посадка, прополка і т.д.).
- У цей час земля ще добре прогріта, а температура повітря, в порівнянні з весняною, – набагато стабільніше. Також восени порівняно багато опадів, що забезпечують хорошу вологість повітря і грунту. В таких умовах насіння та цибулини швидко приживаються.
- Рослини, посаджені восени, будуть більш загартованими і стійкими перед різними захворюваннями.
- Квіти встигнуть сформувати потужну кореневу систему, завдяки чому будуть менше потребувати поливі.
- За допомогою осінньої посадки можна домогтися появи сходів на місяць раніше.
Увага! Квіти, які розмножуються саджанцями, живцями, кореневищами або цибулинами, потрібно висаджувати не пізніше, ніж за один місяць до перших морозів.
До числа недоліків посадки квітів восени відносяться:
- найгірша схожість насіння, тому їх потрібно трохи більше;
- якщо зима буде суворою, частина насіння і саджанців може загинути.
Посадка восени цибулинних рослин
Великою популярністю серед квітникарів користуються цибулинні рослини, багато з яких зацвітають навесні першими:
- Крокуси – радують ніжним цвітінням ранньою весною. Їх цибулини потрібно садити не пізніше жовтня на добре освітлених ділянках землі. Перед посадкою слід переглянути цибулини і відібрати неушкоджені, без гнилі, з рівним забарвленням і без пророслих коренів.
- Гіацинти – ранньовесняні квіти, які віддають перевагу сонячні і безвітряні місця. Їх необхідно висаджувати під кінець вересня або ж на початку жовтня. При цьому цибулини гіацинтів не слід поміщати в занадто вологий грунт, так як вони не захищені товстою шкіркою і швидко загнивають.
- Тюльпани – це королі кожної весняної клумби. Їх цибулини потрібно висаджувати у вересні – середині жовтня, коли температура грунту не перевищує + 10 ° C. Відстань між цибулинами має становити приблизно 8 см, а між окремими рядами – 25 см.
- Нарциси – багаторічні невибагливі рослини, що зацвітають кожної весни. На сьогодні виведено кілька тисяч різних сортів нарцисів. Висаджувати їх цибулини в грунт потрібно в вересні.
- Лілії – розкішні цибулинні рослини, дивують розмаїттям свого забарвлення. Висаджуються восени не пізніше початку листопада. Можуть цвісти з початку липня і до кінця серпня.
Увага! Всі цибулинні висаджуються за таким принципом: шар грунту над цибулиною повинен перевершувати її висоту в 3 рази.
Необхідно ретельно підбирати час посадки цих квітів. При надмірну поспішність (якщо тепла погода простоїть ще занадто довго) цибулини почнуть розвиватися і взимку загинуть. У разі пізньої посадки вони не зможуть вкоренитися до того, як грунт промерзне.
Осінній посів багаторічних квітів
Насіння багаторічних рослин можна висівати в грунт, як восени, так і навесні. Але деякі види квітів більше підходять для осіннього посіву завдяки щільній шкірці, що покриває їх насіння. Серед популярних багаторічників слід зазначити такі:
- Геленіум – трав’янистий квітка, висота якого може складати 50-150 см, в залежності від сорту. Зацвітає в червні-липні бордовими, червоними або жовтими суцвіттями. Найчастіше використовується для декорування будівель і огорож.
- Дельфініум – ефектне багаторічна рослина, вражаюче білими, фіолетовими, рожевими квітками, зібраними в свічкоподібні суцвіття. Сьогодні налічується близько 400 видів цих квітів. Висота дельфиниума варіюється від 40 см до 2 м. Добре зростає на сонячних ділянках саду або клумби.
- Примула – компактний трав’янистий квітка, що відноситься до роду Первоцвіт. Відрізняється яскравим цвітінням всілякого забарвлення, триваючим з ранньої весни до кінця травня. При груповій посадці утворюють мальовничий килим.
Крім того восени можуть висівати такі багаторічники як аквилегия, рудбекія, арабис, люпин, дзвіночок, язичник, аконіт, мак східний і ін.
До цієї категорії можна зарахувати рослини-дворічники, що відрізняються невибагливістю та стійкістю перед морозами. Вербаскума (коров’як) – дворічна рослина, висота якого може досягати 2 м. Квітки у вигляді дзвіночків формують довгасті суцвіття. Бувають рожевих, жовтих, білих і пурпурових тонів. Слід висаджувати на клумбах разом з іншими рослинами або окремо. Окрасою саду можуть служити маки, Немофіла, дзвіночок бородатий, які також зазвичай висіваються восени.
Увага! Восени насіння потрібно висівати виключно в підмерзлу землю, щоб вони не пішли відразу в зростання.
Ділянка землі повинен бути рівним, щоб уникнути вимивання насаджень. Восени рекомендується засівати насіння в 2 рази нижче, ніж при весняній посадці. Засаджену землю слід замульчувати торфом або перегноєм.
Посадка квітів-одноліток
Для осіннього посіву квітів потрібно вибирати з величезної кількості однорічних рослин тільки морозостійкі види. Відповідну інформацію можна отримати з опису кольорів, представленого на упаковках з насінням. Крім того, особливістю зимостійких рослин вважається здатність розмножуватися через самосів.
Примула
Розглянемо кілька варіантів одноліток, які допустимо висівати восени:
- Волошка – ніжний однорічний квітка, висота якого може досягати 20-90 см. Буває не тільки синього, але і пурпурного, рожевого, фіолетового та інших кольорів. Дуже добре поєднується зі злаковими і маками.
- Астра – добре відоме всім квітникарям рослина сімейства Складноцвітих. Залежно від сорту, айстри можуть бути низько-, середньо-і високорослими. Вражають різноманітністю забарвлень і варіантами суцвіть. Зазвичай цвітуть з червня і до перших осінніх заморозків. Айстри – це чудове рішення при необхідності створити гарний бордюр, рабатку або яскраву групову посадку. Також вони підходять для зрізу на букети.
- Іберіс – напівчагарник або трав’яниста рослина, максимальна висота якого не перевищує 35 см. Квітки иберис можуть бути рожевого, білого або бузкового забарвлення. Чудово підходить для бордюрів і посадок в рабатках.
Крім перерахованих вище квітів, восени можна посіяти такі однолітки: ешшольціі, левиний зів, матіоли, космеи, льон, календулу, мак-самосійки, кореопсіси, чорнобривці, Лобулярія, ловатеру і ін.
Отже, осіння посадка квітів дозволить насолоджуватися розмаїттям барв на клумбі або в саду з ранньої весни до пізньої осені. При цьому важливо заздалегідь спланувати поєднання і розташування всіх кольорів. Необхідно враховувати колірну гамму, час цвітіння і висоту рослин. Завдяки своїй фантазії і деяким зусиллям можна, в підсумку, отримати гарний і гармонійний квітник.