Поширені хвороби індиків: симптоми, профілактика та лікування

Індичка – вигідна для розведення птах. Вона відрізняється простотою догляду, інтенсивним набором маси і великим виходом м’яса. Зміст ускладнюється хворобами індиків. Через недуг дорослі особини втрачають продуктивність, а молодняк ризикує загинути. Заводчикам важливо правильно визначити ознаки нездужання, і лише після цього призначати порядок лікування.

Недуги дорослої особини: види і симптоматика

Зовнішній вигляд птиці – перше, що змінюється в разі її захворювання. Здоровий індик:

  • в міру рухливий;
  • має блискучі очі і гладкі пір’я;
  • володіє хорошим апетитом.

Хвора індичка відмовляється від їжі або погано їсть. Птах опускає голову, витріщає очі, стає млявою, прагне забитися в кут, у неї стирчать окремі пір’я. Пізніше індик починає хитатися і важко дихати, не може встати на ноги. Іноді спостерігаються судоми кінцівок або голови.

Увага! Ще одна ознака хвороби індика – пронос. Навіть якщо нездужання виявиться незначним, цей симптом – привід насторожитися.

Господарю пташника важливо щодня стежити за самопочуттям індиків. Перша міра при виявленні нездужання птиці – ізоляція її від інших. Після цього можна приступати до лікування в домашніх умовах або викликати ветеринара. Деякі хвороби індиків невиліковні. Пернатих відправляють на забій.

зміст індиків

Захворювання діляться на заразні і незаразні. У першому випадку необхідно терміново захищати інше поголів’я від поширення інфекції. У другому птицю годі й відкидають від колективу. Однак необхідно ліквідувати всі фактори, що викликали порушення в розвитку індика.

Незаразні захворювання

У цій категорії найбільш поширені авітамінози. При некоректному догляді і харчуванні у індиків, особливо молодих, з’являються характерні симптоми. Вони різняться у випадках дефіциту різних компонентів:

  1. При нестачі вітаміну А молодняк погано набирає масу. Очі птиці стають каламутними, сльозяться, пір’я стирчать.
  2. Гостра недостатність вітаміну B призводить до паралічу ніг. Індики не можуть встати. Ситуацію виправлять вітамінні добавки і дрожжевание корми.
  3. Брак вітаміну D сповільнює ріст. Кістки тварини стають м’якими, ламкими. Крім поживних кормів D-вітамін можна отримати з сонячних променів, під час вигулу.

Механічні травми також позначаються на самопочутті індиків. Під час вигулу птах легко заковтує блискучі предмети: болтики, гудзики, цвяхи. Попадання в шлунок подібних предметів травмує внутрішні органи, аж до загибелі птиці. Своєчасно прибирайте територію вигулу, щоб уникнути подібних ушкоджень у поголів’я.

Заразні недуги

Інфекційних та вірусних хвороб індиків безліч, з них найбільш поширені:

Домашня птиця

  • респіраторний мікоплазмоз або синусит;
  • хвороба Ньюкасла;
  • пуллороз;
  • гістомонозу;
  • віспа;
  • туберкульоз.

Синусит проявляється хрипом і кашлем, під очима у індика з’являються горбки, з носа і очей тече слиз. Молодняк до того ж страждає задишкою, дихання утруднюється. Наслідки респіраторного мікоплазмозу не фатальними, однак молода птах буде слабо рости. Причини захворювання – висока вологість, вогкість підстилки, протяги. Лікування призначає ветлікар.

Порада. У великих господарствах лікують тільки дорослих особин. Індичат з синуситом відбраковують. Власники невеликого поголів’я можуть дати малятам розчин Тіла: 0,5 г сухої речовини на 1 л води.

Хвороба Ньюкасла поширюється вірусом. У більшості випадків для молодих індиків вона завершується загибеллю. Симптоми захворювання – візуальне збільшення зоба, смердючий понос жовто-зеленого або сірого відтінку, а потім відмова ніг. Ефективна профілактика хвороби – щеплення.

хвороби птахів

Пуллороз поширений серед пташенят до 2-тижневого віку. Індичата багато п’ють і мало їдять, шукають тепло, втрачають активність. Виділення у них в’язкі, поносообразние. В кінцевому підсумку пташенята слабшають, падають на ноги і через час вмирають. Ефективне лікування можливе тільки із застосуванням антибіотиків, проте діагноз повинен підтвердитися лабораторним аналізом. Найчастіше молодняк з пуллорозом просто знищують.

Гістомонозу, віспа і туберкульоз у індичок

Гістомонозу вражає пташиний кишечник і печінку. Ранні ознаки – смердючий пронос оранжевого або зеленого, а потім коричневого відтінків. Молодняк худне, стає слабким. Лікується недуга додаванням фуразолидона в їжу (0,04% до денній нормі їжі). Після 2-тижневого курсу зробіть таку ж паузу і повторіть лікування, а ще дайте птахові орасол: 15 мг на 1 кг живої ваги індика. Курс – 4-6 днів.

Увага! Інфекцію розносять глисти. Разом з основним лікуванням займіться їх виведенням.

Віспа у індиків проявляється в червоних плямах на шкірі, слизовій оболонці і коралах. Птах стає млявою, боїться світла, пір’яний покрив наїжачує. Віспа заподіює дискомфорт несучкам, їх продуктивність падає. Захиститися від віспи можна за допомогою вакцини. Лікувати її неефективно. Хворих особин забивають на м’ясо, що залишилися частини спалюють.

індичка

Туберкульоз вражає внутрішні органи індика. На шкірі утворюються характерні вузлики, птиця втрачає продуктивність. Вірус передається через воду, їжу, брудну підстилку, заражені яйця. Вилікувати індика від туберкульозу не можна, є його м’ясо заборонено. Навіть дезінфекція пташника після виявлення хвороби – процес трудомісткий і довгий: звичайні знезаражувальні засоби не допомагають. Без довгої просушування на сонці не обійтися.

Превентивна міра від більшості хвороб індиків – чистота пташника і правильне збалансоване харчування. Фахівці не рекомендують вирощувати пернатих в одному приміщенні з іншою птицею. Також небажано містити разом дорослих і молодих особин. Регулярно оглядайте поголів’я, щоб не пропустити перші симптоми поширених недуг.

Хвороби індиків: відео