Осінь золота – для роботи з газоном золотий час. Посадка газонної трави – варіанти посіву восени, терміни, методи. Підготовка ґрунту, правила догляду, нюанси і тонкощі – власникам зелених галявин на замітку.
Вибрати й не пізніше: особливості посіву
Переваги осіннього посіву перед висадкою травосмеси в літній період очевидні.
- температура грунту, вологість повітря сприяють кращому проростанню, формуванню кореневої системи, паросткоутворенню;
- немає потреби в частому поливі;
- немає бур’янів;
- газон осінньої посадки вище, щільніше в порівнянні з закладеним навесні.
Увага! При посадці важливо завершити роботи за 35-40 днів до заморозка.
Варіанти посадки газонної трави:
- Подзімая посадка. Проводиться в листопаді, з першими заморозками, в трохи підмерзлі грунт. З переваг: дружні ранні сходи. З мінусів – проклюнулися насіння можуть загинути при зворотному заморожуванні. Для виключення «лисин» збільшують норму посіву.
- Посадка газону ранньої осені, до настання перших морозів. При посіві травосмеси у вересні, до листопада трава піднімається до 10 см. Переваги: не страшні заморозки навесні. Недоліки – загроза раптових морозів восени.
У Середній смузі Росії доводиться використовувати листопадовий подзімий посів. У регіонах з більш м’яким кліматом захід проводять в кінці вересня.
Увага! На схилах не проводять ручної подзімий посів газонної трави. Весняні талі води вимивають насіння. Крім того, ділянки з ухилом прогріваються швидше, і сходи можуть погубити поворотні заморозки.
Практикум: висаджуємо правильно
Посадка трави восени не відрізняється від весняно-літньої простотою. Послідовність дій така:
- У липні-серпні готують грунт. Вирівнюють виїмки піском і перегноєм: засипають сумішшю і утрамбовують. Горби зрізають: прибирають підноситься грунт, викладають легкий дерен, ущільнюють.
- За 10-14 днів до посадки трави вносять добриво для будь-яких газонних трав, комплекс NPK з домінуючими калієм, фосфором.
- Після заправки грунт вирівнюють граблями або культиватором на глибину 14-15 см, що сприяє і легкої закладенні добрива, і вирівнюванню газону. Після всіх робіт грунт повинен відпочити місяць.
- При ручному методі в безвітряний день розсипають травосмесь по периметру, потім хрест-навхрест. Для більшої рівномірності в кінці посіву насіння розсипають віялоподібно по всій площі.
- Закладають насіння граблями. Мульчують шаром торфу, який послужить утепляющей і живильним мульчею, попередить вимивання навесні. Посадка трави на газоні
- Проходяться катком для газону – накочують для закладення, щоб насіння не були знесені вітром, розкльовувати птахами.
- Проводять полив трави методом дощування.
Порада. В осінніх підгодівлі не бажано присутність ударних доз азоту. Елемент, що стимулює зростання зеленої маси, під зиму повинен бути представлений по мінімуму. Чи не використовують і органіку – за винятком торфу при посадці.
Способи посадки
Розкидання насіння вручну не дає рівномірного посіву. На малій площі допоможе сівалка – ручна і механічна, з можливістю регулювання викиду матеріалу. На великих площах використовують метод гідросівби. Створюється склад, що включає компоненти для підтримки вологості, підгодівлі травосмеси, захисту від видування:
- гідрогель, який підтримує вологість грунту;
- добрива;
- забарвлену мульчу для візуального вирівнювання трави.
Гідропосів проводять за допомогою Гідросівалка – як це роблять, можна побачити на фото. Метод незамінний для великих площ і ділянок з ухилом. Вбитих в грунт під тиском в 6 атмосфер, «склеєних» поживним складом сіянцям не страшні талі води.
Порада. Норма для осіннього посіву і не тільки – до 50 г травосуміші на м2 при ручному методі. При механізованому посіві витрата до 3 кг на 1 сотку, тобто 30 г на м2.
Ключові етапи догляду
- Полив. Сходам знадобиться два-три поливу в місяць. Використовують системи дощування з відповідними розбризкувачами: незміцнілі сіянці можуть бути вибиті з грунту.
- Стрижка. Осіння стрижка трави – поштовх для вигонки нових стебел, стимуляція росту коренів. Останню стрижку проводять за 15-20 днів до передбачуваних заморозків. Залишати не стриженої траву не можна: «повсть» перешкоджає проростанню навесні.
- Чистка. Після стрижки проходяться віяловими граблями. Скошена трава злежується і ускладнює аерацію. При утрудненому повітрообміні шар «повсті» провокує гниття коренів.
- Добриво. Вносять добрива калійно-фосфорної групи. Строки внесення – до жовтня.
- Аерація. Робота віяловими граблями, вилами – проколювання дерну, злежалася трави, на глибину до 8 см для виключення запреванія, застою води, поліпшення повітрообміну.
Увага! Остання стрижка проводиться, коли трава газону підніметься до 6-8 см.
За осінньому газону не ходити
На замітку недавнім власникам газонів і господарям галявин без багаторічного досвіду:
- не можна скошувати траву перед самим заморознем – при догляді в зиму її висота повинна бути до 6-8 см;
- не варто підсівати траву – нерівномірний зростання не піде красі на користь;
- не можна залишати скошену траву, опад: це утруднить весняне проростання, це розсадник шкідників і патогенної флори;
- не можна заливати галявину напередодні морозів;
- не можна ходити по молодий газонної траві в дощову погоду або при легкому морозі, поки не випаде високий шар снігу.
Варто виключити навантаження на траву до покриття її снігом на 15 см і більше. У дощ, в перші морози по молодому газону не ходять. Для проведення робіт використовують настил з дощок.
Не варто судити про майбутню галявині за осіннім сходам – вони не залишать байдужими щільністю і висотою. Не варто готуватися до весняних робіт: свою красу зелений килим розкриє після стрижки на наступний рік, доводячи переваги осінніх робіт.