Правила догляду за вишнею

Правильний і регулярний догляд за вишнею – основа процесу вирощування здорового, добре плодоносить дерева. Важливі нюанси є на кожному етапі розвитку культури – від посадки до обрізки. Дотримання встановлених правил підвищить врожайність, допоможе попередити появу шкідників і розвиток захворювань у рослини.

Вишневий сад

Правильний догляд допоможе виростити здоровий вишневий сад

Правильна посадка

Існує думка, що вишня може рости і без втручання людини і особливого догляду. Це не зовсім так. Відсутність турботи хоча і не позбавить культуру врожаю, але може істотно знизити його кількість і якість. Смак також буде зіпсований.

Існують правила догляду і вирощування, дотримання яких допоможе виростити гарний дерево на дачі або в саду. Підібраний сорт повинен відповідати особливостям клімату регіону зростання. Висаджувати деревце краще всього на невеликий, добре освітленій височини. Існують як самоплодние, так і самобесплодние культури, які вимагають висадки додаткових запилювачів. Найбільш відповідний грунт – супіщаний або суглинний.

Якщо не дотримуватися цих правил, то погіршення врожаю стане прямим наслідком неправильної посадки. Додатковий догляд в такому випадку буде мало ефективний.

Догляд за молодим саджанцем

Вишня, будучи молодою, вимагає особливої ​​уваги. Поліпшити урожай допоможе висаджування люцерни, суниці, зернових і баштанних культур поряд із саджанцями. Горох і квасоля насичують грунт азотом, а посадка кукурудзи, тютюну і соняшнику ускладнює зростання.

Як доглядати за вишнею молодий:

  • сформувати пристовбурні круги біля вишні в розмірі 2 діаметрів крони;
  • пристовбурні круги потрібно тримати порожніми, т. е. вчасно видаляти бур’яни;
  • грунт в колах повинна бути зволоженою, але надлишку вологи слід уникати;
  • влітку грунт розпушують 3 рази;
  • мульчувати грунт потрібно раз в 10 днів, варто припинити до середини вересня, щоб дерево встигло адаптуватися до зими;
  • якщо приріст гілок менше 60 см, восени вносять 5 л перегною і 100 г подвійного суперфосфату;
  • навесні вносять 150 г аміачної селітри.

Якщо дерево старше 4 років, то його підгодовують 20 г аміачної селітри, 10 г подвійного суперфосфату і 5 г калійної солі з розрахунку на м2.

У перший рік життя саджанець необхідно поливати частіше, ніж доросле дерево, але варто пам’ятати, що повинно бути не більше 12 поливів на один сезон.

Слід керуватися здоровим глуздом і не поливати вишню після дощу, не нехтувати процедурою в посушливу погоду. Полив слід проводити арочним або крапельним методом, не лити воду в пристовбурні кола. Закінчувати процедуру кожного разу потрібно розпушення пристовбурного кола, це допоможе не пересушити грунт навколо дерева.

Аміачна селітра

Аміачна селітра вноситься в весняний період

Процедури перед освітою квіток

Як доглядати за вишнею навесні:

  • підрізати старі гілки;
  • побілити стовбури від шкідників;
  • підгодувати.

Весняний період для вишні слід почати з обрізки гілок. Для цього найкраще підходить початок квітня. Обрізати потрібно в першу чергу старі, поламані гілки, потім ті, що труться одна об одну або мають неправильну форму. Верхні гілки підрізають, щоб світло рівномірно висвітлював всі частини дерева.

Щовесни слід білити стовбури дерева вапняним або крейдяним розчином. Це допомагає вберегти вишню від опіків, шкідників і перепадів температур. Важливо, щоб в момент побілки на вулиці стояла суха погода, яка не перешкоджатиме висихання розчину.

Близько дерева потрібно прибирати поросль і перекопувати землю навколо, не варто копати глибоко, коріння дерева знаходяться недалеко від поверхні землі.

Вишня навесні потребує підгодівлі більше, ніж в будь-яку іншу пору року. Пов’язано це з тим, що через стрімке розвитку і ослаблення після зими саме по собі дерево не встигає розвинутися, тому використовують органічні і мінеральні добрива.

Навесні можна підгодувати вишню наступним розчином: 1 відро води, 10 г сечовини, 25 г суперфосфату і 15 г хлористого калію. Така підгодівля підходить і під час цвітіння. Це допоможе перешкоджати передчасному опадання зав’язей.

Через 2 тижні вишню можна підгодувати розчином з 1 відра коров’яку, 5 відер води і 1 л золи. Розчин потрібно залишити настоятися 5 днів. Такий суміші вистачить на підгодівлю 2 вишневих дерев. Після процедури необхідно полити рослину 20 л води.

Доглядати за деревом потрібно не тільки навесні, проводити процедури слід в липні і наприкінці жовтня.

обрізка вишні

Весняна обрізка вишні

Турбота про рослину після цвітіння

Кращий догляд за вишнею після цвітіння полягає в хорошому добриві. Це додасть додаткових сил, добре наситить рослина і не дасть квіткам опасть завчасно.

Час закінчення цвітіння відраховують з 7-10 дня опадання квіток. У цей період потрібно проводити обприскування вишні розчином сечовини виходячи з витрат 40 г на 10 л води, повторити процедуру варто через 2 тижні.

Догляд перед появою плодів

Ранні сорти вишні зріють вже до середини червня, а середньостиглі – в липні, пізні – в серпні і вересні. Цей проміжок часу особливо важливий для дерева. Головне завдання догляду влітку – наситити вишневий сад достатньою вологою. Особливо важливо не залишати дерево без поливу в спекотні, посушливі дні. Не слід припиняти доглядати за деревом, важливо стежити за появою бур’янів і хвороб.

Після того як вишня скине частину зав’язі, потрібно внести азотні добрива і через 3-4 тижні підгодувати дерево фосфором і калієм.

Існує ймовірність появи шкідників. У цей період краще всього буде провести обприскування 1% бордоською рідиною, якщо відразу це не допомогло, слід повторити процедуру через 3 тижні.

Під час плодоношення

Коли вишня досягає більш зрілого віку, приріст гілок сповільнюється, але складати він повинен не менше 30 см. Якщо відмітка нижче, то слід вжити відповідних заходів. Причина може критися в недостатньому поливі, появі шкідників або хвороб.

Як правильно доглядати за вишнею, яка плодоносить:

  • Поливати вишню потрібно не менше ніж 30 л води за один раз.
  • У вересні поливають дерево з розрахунку 100 л на один кущ, якщо рік видався вологим, то вистачить тільки фосфорно-калійних добрив в кінці серпня.
  • У холодну, дощову погоду вишні потрібно обприскування кип’яченою водою з додаванням меду.
  • Мінеральні і органічні добрива застосовуються 2 рази. У перший раз в період вегетації, у другій – під час перекопування землі восени після збору врожаю.
  • Раз в 5 років вносять вапняний розчин на полив землі в радіусі 1,5 м від центру.
  • Після зими вишню заново мульчують компостом або тирсою.

Процедури догляду за вишнею будуть відрізнятися в залежності від:

  • віку дерева;
  • пори року;
  • клімату.

полив вишні

За один раз під вишню слід вилити не менше 30 літрів води

Після дозрівання ягід

Уважним садівникам слід знати, як доглядати за вишнею після плодоношення. Незважаючи на те, що в цьому році дерево вже виконало своє головне призначення і принесло хороший урожай, слід подбати про його стан на майбутній рік.

Догляд за вишнею восени, після збору врожаю, полягає в своєчасному внесенні добрива. Як тільки листя жовтіє, проводять полив, а потім настає період, сприятливий для підгодівлі. Мінеральні або органічні добрива вносять в пристовбурні круги під перекопування на глибину 10-20 см в залежності від віку дерева. Чим старше воно, тим глибше.

Слід приділити окрему увагу обрізку гілок. Її слід провести ще до приходу заморозків, в кінці вересня – початку листопада, в залежності від клімату.

Видаленню підлягають сухі, хворі гілки. Місця зрізу змащуються садовим варом. Також варто обробити і все ранки і тріщини на дереві.

Не забувайте, що осінь – сприятливий час для розвитку хвороб і появи шкідників. У жовтні закладають приманки з отрутою для гризунів, білять стовбур дерева вапном з додаванням мідного купоросу. У листопаді прибирають опале листя і мульчують пристовбурні круги торфом.

У зимовий період

Холодні зими переносяться практично безболісно морозостійкими сортами. Догляд в цей період мінімальний. Слід заздалегідь підготувати дерево до зими. Для цього пристовбурні кола потрібно обкласти снігом і присипати тирсою. Це допомагає дереву перенести навіть сильні морози без укриттів.

тирса

Тирса допоможуть вишні пережити зиму

Обрізка вишні

Обрізка вишні – важливий пункт догляду. Якщо провести її неправильно, можна сильно нашкодити дереву. Вона використовується для формування дерева, а також позначається в подальшому на плодоносінні і розвитку вишні. Головні правила обрізки:

  • щоб запобігти загущення вишневого куща, починаючи з другого року життя ростуть усередину крони гілки обрізають, зелені пагони обламують влітку або на наступну весну;
  • деревовидні сорти обрізають, щоб вони не надто росли вгору;
  • кущоподібні вишні вкорочують при досягненні півметра в довжину;
  • потрібно формувати крону так, щоб вийшло 12-15 основних гілок.

Проведення регулярної обрізки формує правильну, красиву крону рослини. Старі і хворі гілки, знищені під час обрізання, не дають розвиватися хворобам на здорової частини. Доглядати за деревом, яке має правильну форму, набагато простіше. Це допомагає збільшити тривалість життя вишні.

Вишня не повинна бути занадто високою, т. К. Ніжка, яка перебуває у початку дерева, може не витримати занадто важкого навантаження і зламатися, дерево почне засихати, тому проводити обрізку слід щороку.

Висновок

Висадивши молодий саджанець на своїй ділянці, доведеться постаратися, щоб він прижився на новому місці. Щоб отримати хороший урожай вишень, слід доглядати за деревом, починаючи з першого року життя. Знання рекомендацій допоможе зробити це без особливих зусиль навіть початківцям садівникам.