Виноград – багаторічна рослина, багате смачними і привабливими фруктами, але подарує він щедрий урожай того, хто не шкодуючи часу і сил, старанно доглядає за ним протягом багатьох років. Важливим етапом вирощування цієї культури є формування лози в один рукав.
Формування в 1 рукав – весняна обрізка
Навіщо потрібні рукава
Популярність як серед садівників-любителів, так і професіоналів, що займаються комерцією, виноград заслужив через активне зростання, гнучкість, легкість формування куща. Адже якщо подивитися на виноградний кущ, стає зрозуміло, що це різновид ліан. Його особливість полягає в тому, що довжина його гілок-петель досягає декількох метрів, заплітаючи все, що росте поблизу нього. Тому завдання догляду, полягає в обрізанні пагонів і формування рукавів, інакше великих і солодких плодів не дочекатися, а вид саду буде нагадувати джунглі. Винограднику можна надати форму, яка вам подобається і підходить під конкретні умови. Це наповнить оригінальністю і дозволить раціонально використовувати будь-яку площу, сад, оформити терасу або заміський будинок.
Виноград без обрізки зростає безконтрольно і дичавіє
Крім зорової краси, формування куща також важливо і для самої рослини. В результаті правильного догляду покращується доступ сонячного світла, циркуляція повітря, що позначається на якості, кількості і смаку плодів.
Рукав – лоза, яка відходить від основного рослини і формується протягом тривалого періоду.
Рукава можуть бути різної довжини, це залежить від сорту, типу, розвитку рослини, формування куща і інших чинників.
Принципи форміровкі і обрізки винограду
Одне їх основних місць в догляді за кущем культурою займає формування його рукавів, тобто, якісна і своєчасна обрізка. Важливість цього процесу в тому, що від правильного догляду залежить кількість врожаю, привабливий зовнішній вигляд і смак ягід. Рукава виконують важливу функцію доставки води, по ним відбувається доставка потрібних поживних речовин, що всмоктуються корінням із землі і з соком потрапляють до листя і грон. І в зворотному напрямку, в процесі фотосинтезу, листя виробляють речовини, що доставляються в кореневу систему.
Формування в 2 рукава з вертикальною підв’язкою втеч
Кожен сорт винограду має свою кількість і довжину рукавів, яка визначена для кожного виду індивідуально. Впливають погодні умови, вологість, вік рослини.
Значення формування для родючості куща:
- підвищити урожай, поліпшити смак ягід;
- полегшує роботу людини з рослиною;
- підвищує захисну функцію винограду при хворобах, кущі менш схильні до
- шкідників, оберігає від заморозків.
Віялове формування куща винограду
Для додання кущу певної форми, спочатку видаляють всі прикореневі слабкі і відсталі гілки, і поверхневі корені. Далі, можна приступати до формування, враховуючи заздалегідь обрану для куща форму. Проводити обрізку потрібно щорічно, час від часу видаляючи молоді пагони. В кінці плодоносного періоду залишають лише один або кілька основних сильних пагонів, що полегшує укриття їх на зиму.
Правильна обрізка з дотриманням всіх правил сприяє стійкості кущів до негативного впливу агресивних зовнішніх факторів.
Різновиди форм кущів
Обрізка винограду, а також надання йому обраної форми, серед інших необхідних прийомів у догляді за рослиною є дуже важливим аспектом. Якщо ви бажаєте отримати великий і якісний урожай винограду, не варто в цілях економії часу нехтувати таким важливим етапом вирощування. Практика показує, що цей етап догляду відіграє важливу роль не тільки для зростання, але і для стійкості, і розвитку культури.
Формування куща в два рукави
Якщо не формувати виноградний кущ, то всі сили він буде спрямовувати на ріст пагонів, а плодам буде діставатися недостатня кількість корисних речовин.
Разом з обрізанням, надання форми куща – одна з найскладніших для навчання операція, але в той же час, цікава, авторська, творча робота на виноградному ділянці.
Формування куща горизонтальний кордон
Основні типи форм:
- головчатиє;
- чашовидні;
- віялові;
- кордонні одно- і двухрукавние.
Як вибрати форму куща
Завдання, яке легко вирішується шляхом обрізання куща винограду це його розміщення в просторі. Адже кущ можна зробити компактним настільки, наскільки дозволяє розмір саду або виноградника. Можна направити в потрібну сторону, задати напрямок новим паросткам.
Штамбова форма вирощування винограду
Кожному молодому куща в перші 3-4 роки життя робиться обрізка, надається особлива форма, створюється скелет. Це робиться для збільшення кількості і якості ягід, а також для полегшення догляду за рослиною. Надалі цю форму потрібно тільки підтримувати, щорічно проводячи обрізку нових пагонів. Правильна обрізка допомагає куща боротися з несприятливими природними і погодними умовами і хворобами.
Для форміровкі в 1 рукав на перший рік залишається 1 втечу винограду
Тому роль відіграє вибір правильної форми. Рукава, багаторічні гілки, служать опорою для куща винограду, а ще й накопичують в собі поживні речовини.
Спосіб формування в один рукав
Щоб сформувати виноградний кущ, потрібної форми потрібен не один рік. Надання форми проводиться протягом 3-4 років поступово. Важливий період для виноградного куща це перший рік після посадки.
Завдання цього періоду для садівника – це вирощування одного сильного, міцного, здорового виноградного втечі.
Формування починається тоді, коли бруньки розпускаються, тобто з появою молодих пагонів. Так як залишають тільки один потужний втечу, всі інші відростки винограду потрібно видалити. Потрібно з особливою ретельністю вибрати втечу, здоровий, сильний, і найпотужніший на кущі. Спочатку для стійкості куща, йому потрібна опора. У цій ролі виступає дерев’яний кілок, пізніше це може бути шпалера. Такий спосіб зручний, він дозволяє легко і без труднощів укрити залишений втеча на зимівлю.
Перший рік на рукаві проводиться регулярна уламка зайвих пагонів
Корисні поради про формування
Існує кілька важливих моментів, які треба враховувати, щоб правильно виконувати роботу по формуванню рукава. Це допоможе отримати щедрий урожай:
Інструменти, якими виконують роботи по формуванню винограду, повинні бути чистими і гострими, щоб не занести хвороби через зріз пагонів, а лоза може пошкодитися через використання тупого інвентарю – ножиць і секаторів.
Восени виноград в 1 рукав треба обрізати
Навесні обрізати потрібно ту лозу, що плодоносила в минулому сезоні. Зрізання підлягають пагони, що проростають від коренів, їх зрізають глибше до землі.
Довжина і число рукавів, в різних видах і сортах культури, впливають на кількість грон, якість врожаю. Адже достатню кількість сонячного світла забезпечить розвиток рослини, зростання ягід і збільшення в них рівня цукру.
Розвиток деревини, після 4 років вирощування культури, залежить від умов клімату, кількості вологи, типу грунту, застосування агротехніки у винограднику і збільшується з віком кущів.
Заміна рукавів
Після деякого часу, рукава винограду старіють, відмирають. Перш за все, це трапляється при:
- неправильному догляді;
- помилках при обрізанні лози;
- пошкодженні паростків;
- перепадах температури;
- хворобах.
Хворий рукав на кущі нескладно помітити, але це забере час. Виявити хворий рукав не складає труднощів. Пагони лози ростуть на ньому повільно, вони слабкі на вигляд, очі не розвиваються, зростають повільно. При недостатній кількості вітамінів для росту і розвитку в рукаві на лозі всихають очі, що раніше були життєздатними.
Заміна старого рукава проводиться восени
Ще однією ознакою того, що рукав неповноцінний, називають появу молодих сильних пагонів біля основи рукава. Вони з’являються із сплячих бруньок, виростають, набуваючи яскраве забарвлення і великі листи. Ці молоді пагони замінять відмерлі частини рукава, а їх надлишки видаляють.
Завдання виноградаря – виявлення старіючих рукавів, і їх заміна, адже немає врожаю на ослаблених і хворих гілках.
В середньому виноградний рукав плодоносить 4-6 років і безпосередньо залежить від харчування рослини, і дотримання умов для життєдіяльності виноградного куща.
Після закінчення роботи по формуванню куща, залишається необхідність щороку проводити роботи з обрізки плодоносних рукавів, вчасно замінювати старі, які не виконують вже функції рукава і формувати нові.