Краща прикраса дачної ділянки – це, безперечно, квіти. Вони наповнюють простір яскравими фарбами, ваблять ароматами і теплом домашнього затишку. Це можуть бути і спонтанні квітники, і альпійські гірки, і оформлені клумби. Крім квітників і клумб звичайних форм дуже оригінально виглядають на дачній ділянці багатоярусні клумби. Якщо грамотно підійти до питання підбору кольорів для такої клумби, вона буде весь весняний і літній період радувати вас своїм квітучим виглядом. Побудувати багатоярусну клумбу своїми руками можливо навіть без великих матеріальних витрат.
Загальне планування ділянки
Першим і дуже важливим етапом облаштування ділянки квітниками і клумбами є загальне планування і зонування всієї території. Не варто лякатися і того, що така клумба займе багато місця. Краще навпаки уникати громіздких форм. При виборі дизайну клумби і матеріалів, з яких вона буде виготовлена, обов’язково відштовхуйтесь від загального стилю оформлення вашого дачної ділянки і основних будівель.
Матеріали для будівництва багатоярусних клумб
З чого ж можна швидко і не дуже затратно спорудити багатоярусну клумбу? Якщо у вас багата фантазія, то з чого завгодно:
- стовбури дерев;
- цеглини;
- камені;
Багатоярусна клумба з дощок
- стара меблі;
- старі покришки;
- посуд;
- дерев’яні піддони;
- ящики від шафи або комода;
- дошки, бруски.
Основними ж матеріалами для багатоярусних клумб є дерево і камінь. Ці натуральні екологічні матеріали відмінно впишуться в будь-який дизайн і ландшафт.
Багаторівневі клумби своїми руками з дерева
Можна використовувати нові дошки і бруски, а можна і застосувати старі піддони або ящики. Квітники з дерева можуть бути квадратної або прямокутної форми або ж у вигляді ромба або трикутника. Сама клумба являє собою піраміду з декількох ярусів коробів, встановлених один на одного. Нижній ярус буде найбільшим, верхній – відповідно, найменшим по діаметру. Оптимальний варіант для такої клумби – 5 ярусів висотою кожен близько 30 см.
Клумба-ступені з дерева
- На підготовлений грунт встановлюємо короб.
- На дно викладаємо шар дренажу 2-4 см.
- Наповнюємо доверху грунтом і добре утрамбовують.
З усіма подальшими рівнями клумби виробляємо точно такі ж дії. Перед початком роботи рекомендується додати в підготовлений грунт комплексні добрива для квітів і зволожити його.
Порада. Щоб продовжити термін служби деревини необхідно її обробити антисептиком або фарбою.
Багатоярусна клумба з каменю
Не менш красиві і ефектні виходять багатоярусні клумби з каменю. До того ж клумби з такого матеріали довговічніші і невибагливі до будь-яких погодних умов. І при цьому абсолютно не важливо, з яких саме каменів буде виготовлена клумба: з великих або дрібних, з рівних або осколків, з битої цегли або спеціалізованого декоративного каменю. Застосувавши всю свою фантазію, можна з будь-якого варіанту зробити цікаву квіткову композицію.
Багатоярусна клумба з каменю
- Вибираємо місце для клумби, викопуємо на цьому місці яму глибиною 25 см.
- Наповнюємо яму піском на 10 см.
- На дно отриманого поглиблення викладаємо камені, для міцності всієї конструкції робиться це на рідкий цементний розчин.
- Потім на дно викладаємо 2-4 см дренажу, а решта – добрив грунт.
Увага! Кожен викладений на цемент шар каменів повинен добре просохнути.
Великою перевагою багатоярусної клумби з каменю своїми руками є безліч варіантів виконання: і за зовнішнім виглядом матеріалів, і за формою. Крім строгих геометричних форм, такі клумби можуть бути і круглими, і напівкруглими, і овальними і з множинними м’якими вигинами. Такі форми клумби дуже гармонійно вписуються в природний пейзаж і ландшафт, створений самою природою.
Багатоярусна клумба з покришок
Покришки все ще не виходять з моди! Найшвидший і легкий спосіб побудувати багаторівневу клумбу – з автомобільних покришок. Якщо є можливість, то краще використовувати в такій конструкції покришки різного діаметру. Ті, що більшого діаметру, послужать основою, з меншим діаметром – наступними ярусами клумби. І звичайно рекомендується їх пофарбувати в яскраві кольори. До такого заходу можна залучити і маленьких помічників, дітей або онуків. Разом будувати веселіше!
Клумба з покришок
Порожній простір усередині покришок наповнюємо удобреним грунтом і утрамбовуємо. Яскрава й оригінальна клумба готова.
Підбираємо квіти для багатоярусної клумби
Більшість багатоярусних клумб влаштовано так, що після поливу частина води стікає з верхніх ярусів в нижні. Це дуже важлива особливість, яку варто в першу чергу врахувати при виборі рослин і квітів для клумби.
Таким чином, для нижніх шарів нашої квіткової композиції ми вибираємо рослини, які комфортно себе почувають при високій вологості грунту.
Весняні квіти:
- примули;
- незабудки;
- фіалки.
Літні квіти:
- іриси;
- герані;
- астильби.
У верхніх рівнях композиції розмістимо квіти, менш вибагливі до поливу. До таких квітів можна віднести:
- айстри;
- чорнобривці;
- настурція;
- космея.
Ці квіти не потребують частого поливу і можуть без наслідків перенести недолік вологи в пошті.
Порада. Намагайтеся в такі складні квіткові композиції не висаджувати багаторічні квіти. Їх доведеться викопувати і постійно турбувати, що не піде на користь іншим рослинам.
Звичайно ж особливу увагу варто приділити і зовнішнім виглядом всієї клумби, який ви хочете отримати в результаті.
- Обов’язково варто врахувати розміри суцвіть обраних вами квітів. В ідеалі, суцвіття повинні зменшуватися за розміром від нижнього ряду до верхнього.
- В одному ярусі переважно використовувати квіти одного розміру.
- Також варто врахувати період цвітіння. Щоб клумба залишалася якомога довше квітучої, вибирайте культури з тривалим періодом цвітіння.
- Чи буде вся клумба оформлена відтінками однієї кольорової гами, або навпаки контрастними кольорами:
- можна використовувати яскраве поєднання: три основних кольори – червоний, синій і жовтий колір, а інші кольори в якості додаткових.
Підбирайте квіти для клумби по терміну цвітіння
- завжди ефектно виглядає монотонна клумба.
- гармонійно виглядають клумби з класичними поєднаннями двох контрастних кольорів, наприклад жовтого і фіолетового.
- дуже ефектно в квітниках виглядають перехідні відтінки від більш темного до світлого або від холодного до теплого. Наприклад: червоний – помаранчевий – жовтий або блакитний – фіолетовий – синій.
Порада. Відмінно буде, якщо підібрані квіти в багатоярусної клумбі зацвітуть одночасно. Звертайте увагу на дану інформацію на упаковці насіння.
У всьому іншому покладайтеся на свій смак і фантазію! Озброївшись необхідними знаннями і мінімальним набором підручних матеріалів, можна з легкістю перетворити свою ділянку в квітучий сад!
Багатоярусні квітники своїми руками: відео
Клумба багатоярусна для дачі: фото