За першим первоцвітом не ходять давно в ліс – ростять в садах і парках їх з XVII століття. Ця стаття для бажаючих приручити проліски Сибірську, лісову красуню з пронизливо-синіми кольорами. Читайте про посадку і догляд у відкритому грунті. Для поціновувачів її зворушливою краси – види і сорти. Для не побоялися примх лісової гості – вирощування і розмноження. Для цінителів цибулинного саду – поєднання в ландшафтному дизайні з іншими рослинами, рекомендації, фото.
Опис, сорти і різновиди: між Сциллою і її видами
Сцилла (Scilla) – трав’янистий багаторічник роду спаржевих. Найпоширеніший її вид – проліска сибірська (Scilla siberica). У природі Сибірська Сцилла мешкає на лісових галявинах і луках Східної і Західної Європи, в дібровах Північного Кавказу і в Криму – ось тільки до Сибіру не добралася.
Морфологічні ознаки:
- висота рослини 10-12 см;
- базальні листя широколінійні, лінійні, яскраво-зелені, довжина їх близько 13-15 см, кількість – 2-4 шт. На тонких кінчиках вони несуть вістря у вигляді світлого наконечника, утворене грубими клітинами механічних тканин. Ця «шпага» потрібна рослині, щоб пробиватися крізь мерзлий грунт і кірку снігу;
- проростання насіння надземне, з початку березня;
- квітки яскраво-сині, пониклі, чашоподібні, діаметром 1.5 см, з шістьма пелюстками, в суцвіттях в середньому по 4-5 шт .;
- тип плоду – коробочка. Коробочки, що несуть насіння, опадають і дозрівають в грунті;
- яйцевидної витягнутої форми цибулина невелика – діаметр досягає лише 2-3 см. Кроющие луски буро-фіолетові.
Увага! Цвітіння проліски Сибірської у відкритому грунті починає з початку-середини квітня, через 7-10 днів після відходу снігу, після появи перших таловин. Тривалість цвітіння від 15 до 20-23 днів. Медонос, любима осами і бджолами.
Листя з’являються майже в один час з цветоносами, відмирають до дозрівання в коробочках насіння. Вегетація починається навесні і закінчується до осені, влітку – період спокою. Восени з’являються нові коріння цибулин, розвиваються зачатки листя, квіток. У фазі спокою, взимку, їх повільний розвиток триває.
Види, підвиди, сорти проліски
- Проліска сибірська – мешкає там же, де і основний вид. Основні форми мають білі, блакитні, сині квітки, зрідка блідо-рожеві.
- Проліска Вірменська – уродженка схилів Південного Закавказзя, мешканка субальпійського пояса Північного Сходу Туреччини. Зростає підвид великими групами, вважає за краще півтінь. Квітки яскраво-сині, насичені, квітконіжки вигнуті, довгі стрілки несуть акуратні суцвіття по 3-4 шт.
- Проліска Кавказька прийшла з лісостепу Закавказзя. Високі квітконоси гордо несуть синьо-фіолетові квіти на прямих квітконіжках.
проліска Кавказька
Основний сорт для країн Європи – Spring Beauty. Цвіте Спрінг Б’юті красиво – темно-фіолетовими квітками, великими (до 3 см). Особливість сорту – відсутність можливості посіву насінням.
Ще один різновид, що відрізняється лише сніжно-білими квітками з білосніжними тичинками – Alba, квітуча пізніше основної форми і на 7-10 днів довше. Дає вдале поєднання з фіолетовою Весняної Красою.
Посадка проліски і основні вимоги
Посадка, як і пересадка, проводиться після відмирання листя, в другій-третій декаді липня або на початку липня, на відміну від інших видів, які висаджують восени. Цибулини даного виду тривалому зберіганню не підлягають. Пересаджувати проліски можна і під час цвітіння, але краще це робити в період спокою, а саме влітку.
Увага! Глибина загортання цибулини дорівнює зазвичай її висоті (2-6 см): великі екземпляри садять глибше, більш дрібні закладаються на меншу глибину.
При посадці або пересадці послідовність дій така:
- цибулини викопують;
- очищають грудки землі, відокремлюють діток;
- для приготування субстрату до садової землі додають лісову, торф, перепрілий опад з частинками кори, в разі потреби на бідних грунтах вносять мінеральне добриво;
- висаджують, дотримуючись відстань 4-6 см, після ущільнення грунтосуміші проводять полив.
Цвітіння вирощених з цибулин сцилл починається на 2-3 рік.
Порада. Слід не допускати самосіву: насіннєві коробочки осипаються і розтріскуються. Щоб не порушувати декоративних композицій, несанкціонований посів попереджають, збираючи коробочки або видаляючи насінники до осипання.
Посів насіння проводиться відразу після їх збору. Коли насіннєві коробочки пожовтіє або починають розтріскуватися, насіння можна вважати до посіву придатними.
Вирощування проліски практикується в будь-яких квітниках – від пристовбурного кола дерева до рокария. Що слід враховувати при посадці:
- вимоги до грунту: слабокислий, який дренується, родючий, легкий, зволожений, але не заболочений. На глинистому приживеться при збагаченні листовий перегній, торфом;
- вимоги до місця: любить півтінь і сонячні місця. Ділянки з інтенсивним сонцем в перший-другий рік посадки корисно мульчувати торфом, опадом, прибираючи мульчу після відходу снігу;
- вимоги до підгодівлі: оцінить збагачені торфом і листовим перегноєм грунту;
- вимоги до догляду: своєчасний полив і слідом за ним неглибоке розпушування, легка мульча, мінерально-азотне добриво.
Догляд: що любить сибірячка
Догляд за дзвоники сибірська або весняні тези:
- потребує рясного зрошенні в посуху. Хороший ефект дасть рослинна легка мульча;
- перед поливом варто прорихлити грунт на глибину 2-3 см, після зрошення – мульчувати органікою;
- чуйна на внесення по ранній весні органіки, мінеральних добрив;
після цвітіння навесні квітконоси обрізають, листя прибирають лише після їх повного відмирання; - на зиму у відкритому грунті потребує легкому укритті. На ділянках захищених, поблизу кущів, дерев, зимує при наявності снігу без укриття.
Увага! Низькі температури влітку затримують розвиток рослини і всі етапи органогенезу, тобто формування основних органів – листя, квіток. Для повноцінного формування необхідні температури вище +20 С протягом 3-х місяців.
Добриво і підгодівля
Існує думка, що первоцвіти в добриві не потребують. Це не так. У відкритому грунті саду зазвичай вносять добриво азотно-мінерального комплексу, калійні по снігу або після його сходу, а також на момент цвітіння або на стадії бутонів.
У хід йдуть як нітрофоска, азофоска, нітроамофоска, комплексні мікродобрива. В останньому цибулинні потребують мало.
Розмноження: розмножити і примножити
Розмножується Сцилла насінням, відгалужуються дочірні дво- і трирічними цибулинами. Доросла цибулина дає невелике потомство – частіше 1-2 шт. за сезон, лише білий підвид Сибірської проліски дає до 5 діток.
Увага! Оболонка цибулин проліски тонка, зміст їх у відкритому вигляді загрожує пересиханням луски і загибеллю.
Іноді для розмноження застосовують метод вирізування донця і його посадки в окрему ємність. Після появи на денці діток їх відділяють, потім пересаджують. При звичайному розмноженні Сцилли у відкритому грунті материнська цибулина може дати 2-5 дочірніх, а при використанні даного агроприема 20-28 штук.
Хвороби і шкідники: кого боїться проліска
У відкритому грунті, як всі цибулинні, уражається сірою гниллю, гниллю цибулин, ахеленхоідесом і іншими хворобами.
- Сіра гниль вражає зазвичай всі частини цибулини. На її тілі утворюються щільні плями некрозу, зелені частини і луски оболонки покриваються брудно-сірим пухом цвілі.
- Ахеленхоідес вражає зелені частини, саму цибулину. Луски буріють, з’являються освіти некрозу, на зрізі видно кільцева гниль.
- Гниль цибулин викликається грибкової інфекцій. Найчастіше це склеротинія, Септор, фузариум. Основні їх ознаки – жовтіють, в’януть листя, некротичні освіти на цибулинах.
Від сильно пошкоджених примірників позбавляються, лише зворушені хворобою можна врятувати, протравлівая фунгіцидом перед посадкою.
Схильна до проліска і нападу гризунів, які прагнуть восени поласувати ніжною цибулиною, а навесні – її паростками.
З шкідників небезпечний луговий кліщ, здатний проникати крізь денце і живиться соком луски. Використовують проти шкідника інсектициди, акарициди – Актеллік, Агровертін, Каліпсо і інші. Ще один шкідник – цибульна журчалка. Личинка мухи проникає в серцевину цибулин, вигризаючи її. Які зазнали нападу цибулини гинуть. Для боротьби з Журчалка використовують доступні інсектициди, як і в разі нападу інших ворогів культури – хрущів, капустянки.
Проліска і її сусіди: поєднання з іншими рослинами
Для створення композицій підбирають квітучі одночасно рослини, які поєднуються з культурою – або ж контрастують. Важливо враховувати, що однорічники, відцвітаючи, створюють порожні місця навколо незахищеною від сонця проліски. Висаджуючи поряд багаторічники, створюють тінь і захист цибулин від перегріву в спеку.
З багаторічників ефектно виглядають по сусідству з папороттю і півонією, з іншими, що не встигли зацвісти. Вдало поєднуються і з одночасно квітучими пролісками, крокусами, з Пушкіним, нарцисами і іншими мешканцями цибулинного саду.
У міксбордерах і бордюрах, під чагарниками і в поєднанні з ними, в монохромних посадках навколо дерев, під пологом саду – проліска сибірська доречна скрізь. Ефектні великі групові посадки, ті самі сині острівці, зачаровують погляд на фото. Гарні композиції в поєднанні з каменями – в оформленні альпійської гірки і рокария. Доречні сінеглазкі і на відкритих газонах, галявинах, особливо виразні серед прокидаються чагарників і голих дерев.
В цілому, зворушливий первоцвіт невибагливий у вирощуванні. Виживає він на більшості грунтів, стоїчно відноситься до бідних грунтів, мізерного поливу. Розмножується легко, особливо самосівом. Чи не зазнає тільки повної байдужості до своєї красі, на тепло ж хазяйських рук відповість морем соромливих синяво-блакитних кольорів.