Лещата – один з найважливіших інструментів в будь-якій майстерні. Він дозволяє розширити коло робіт і підвищити ефективність: завдяки їм руки майстра вільні, а обробка деталей здійснюється на високому рівні, причому без сторонньої допомоги. Мало хто знає про те, що досить якісні лещата можна виготовити своїми руками. Необхідно лише проявити частку кмітливості, умінь і уважності. Далі про тонкощі процесу створення інструменту.
Види лещат, їх призначення
Лещата широко застосовуються при будівельних роботах в якості утримує елементи інструменту для різних деталей. Розглядається виріб представлено у вигляді основи (корпус) з двома затискними трубками, які дозволяють міцно тримати деталь під час здійснення фрезерувальних, стругальних робіт або свердління.
Лещата вважаються одним з основних слюсарних інструментів, адже саме від міцності закріплення деталей буде залежати якість їх фінальної обробки. Крім того, подібний виріб звільняє обидві руки, дозволяючи таким чином максимально точно здійснювати ті чи інші процеси.
Залежно від експлуатаційних особливостей лещата діляться на дві категорії: столярні та слюсарні. Останні, в свою чергу, діляться на поворотні і статичні. Статичні слюсарні лещата бувають Стулова і паралельними. Перші не мають елементів для постійного кріплення і більш легко монтуються / демонтуються. Другі ж відрізняються більш габаритними розмірами і кріпляться на робочій поверхні грунтовно.
Слюсарні лещата призначені переважно для роботи з досить м’якими матеріалами: пластиком, деревом та ін. Вони мають високі затискні губки, які або закріплюються статично, або повертаються на підставі.
Верстатні ж призначені для роботи з жорсткими матеріалами, наприклад, металом. Затискні губки у них менш високі для більшої зручності та ефективності роботи.
Створення інструменту в домашніх умовах
Щоб зробити лещата своїми руками, необхідно підготувати певний набір матеріалів та інструментів:
- Металеві пластини;
- штирі;
- дошки;
- Металевий прут діаметром близько 2 мм;
- Кріплення.
З інструментів вам знадобиться мінімум: електродриль, кувалда, напилок і ножівка. Своїми руками простіше всього зробити слюсарні лещата, тому далі представлена покрокова інструкція по створенню саме такого інструменту:
- На пруті необхідно зробити різьбу для ходового гвинта. При відсутності необхідного досвіду краще звернутися до фахівця.
- З одного боку готового гвинта кріпиться рукоятка. В якості такої може використовувати залізний штир. Рукоятку слід фіксувати дуже акуратно, попередньо зробивши невеликий надріз.
- Потім на верстаті кріпляться шпильки. Можна взяти кілька зі старої техніки, або зробити їх своїми руками з металевих прутів діаметром близько 5 мм. Готові шпильки слід обов’язково обробити напилком (це необхідно для того, щоб запобігти можливості травмування під час роботи з лещатами).
- Наступний етап – створення жорсткої нерухомої губки. Для цих цілей відмінно підійде соснова дошка. Кріпиться елемент на столі. Рухомий же елемент лещат краще виготовити з берези. Лещата можна зробити своїми руками
- У готовому березовому кріпленні робляться кілька отворів для закріплення гвинта разом зі шпильками.
- Останній крок – монтування всіх кріплень і перевірка готового виробу в справі на простий чорновий деталі.
Порада. Лещата, зроблені в домашніх умовах, можуть бути більш ефективними і зручними за рахунок того, що їх цілком реально пристосувати до здійснення будь-яких певних операцій.
Корисні поради
Якщо ви плануєте виготовити лещата своїми руками, слід враховувати деякі нюанси, від яких буде залежати міцність і тривалість експлуатації інструменту:
- Матеріал. Для створення вироби найчастіше використовується сталь. Бажано вибирати якісну, оскільки від цього в більшій мірі залежить надійність і довговічність виробу, а також його здатність міцно утримувати деталь в процесі її обробки.
- Розмір виробу. Якщо планується робота переважно з невеликими деталями, краще віддати перевагу компактної моделі: з нею буде зручніше і легше працювати.
- Крок різьби. Важливий момент, який часто багато втрачають. Різьба повинна бути чіткою і дрібною, якщо планується виконання точкових робіт.
- Губки. Важливо приділити увагу розміром і формою цього елемента. Перший показник залежить від типу виробів, які будуть оброблятися, другий – від матеріалів робочих заготовок. Якщо планується робота тільки (переважно) з м’якими матеріалами, краще зробити губки плоскими.
Порада. Оскільки ви виготовляєте лещата своїми руками, можна вийти за рамки стандартної моделі, зробивши оптимальний інструмент саме для своїх потреб. Пам’ятайте, що за допомогою додаткового опціонала можна зробити лещата більш ефективними в роботі. Так, наприклад, наявність у виробі поворотного механізму дозволить здійснювати роботу з дрібними деталями.
Ось і всі тонкощі, які слід знати про створення такого інструменту як лещата своїми руками. Як ви могли переконатися, цей процес досить простий, а результат роботи порадує навіть досвідченого майстра. Успіхів!