Орхідеї все частіше можна побачити на домашньому підвіконні. У рослини чимало різновидів, які вирощують в умовах квартири. Причому під силу це навіть початківцям квітникарям. Важливо тільки дотримуватися покрокових рекомендацій по розмноженню і догляду за рослиною, звіряючи свої успіхи з фото.
Особливості орхідеї. способи розмноження
Запорукою успішного розмноження орхідеї в будь-яких умовах є правильний догляд. Це освітлення, вологість, полив, температурний режим, підгодівля і обрізка по нормам для вашого сорту. Правильна технологія означає, що молодий відросток або держак будуть володіти необхідними силами для вкорінення і зростання. Кожен із способів розмноження орхідей має свої нюанси:
- вегетативний;
- живцювання;
кімнатні орхідеї
- стебловими нащадками;
- або ж насінням.
Порада. Досвідчені квітникарі рекомендують вести щоденник догляду за орхідеєю. Особливо якщо ви переставляєте квітка на різні підвіконня, пробуєте різні добрива і т.д. Це допоможе вам накопичити і зберегти досвід, щоб в наступних сезонах вибрати кращий з варіантів.
Як розмножити орхідею вегетативним методом
Безстатевий спосіб розмноження оптимальний для великої сортової групи – сімподіальних рослин. Квіти мають горизонтальні пагони, які з’єднані одним коренем. Використовуйте великий зразок без пошкоджень і ознак хвороб. Якщо ви розмножуються орхідею в домашніх умовах, підготовку почніть за рік. Надріжте корінь материнської рослини до середини в декількох місцях. Цей прийом стимулює кімнатна рослина сформувати додаткові додаткові бруньки.
Процедура поділу:
- Витягніть кущик з горщика.
- Обережно очистіть кореневище.
- Розділіть корінь продезинфікованим ножем або секатором. У кожної нової частини рослини повинен залишитися шматочок кореневої системи, а також 2-3 горизонтальних втечі і молодий паросток.
- Обробіть зрізи на рослині подрібненим активованим або деревним вугіллям.
- Розсадите розділені елементи рослини в різні ємності, які будуть порівнянні з їх розмірами. Грунт повинен бути ідентичний тому, який знаходився в материнському горщику.
Увага! Чим дрібніше відокремлена частина орхідеї, тим довше з нього буде рости повноцінний дорослий квітка.
Після поділу на протязі місяця орхідея потребує щоденного обприскуванні. Новим рослинам необхідна висока вологість. А ось поливати паростки не потрібно! Для людей із вадами материнське рослина необхідно підтримати: накрийте грунт в ємності шаром моху. Це допоможе орхідеї знову випустити листочки і пагони.
розмноження орхідей
Розмноження орхідеї методом живцювання
Живцювання в домашній обстановці – менш поширений спосіб. З його допомогою частіше розмножують моноподіальні орхідеї. Але у методу є істотний плюс – за сезон ви зможете отримати набагато більше нових рослин. Підготуйте стерильний і гострий інструмент і приступайте:
- найкращий час – період активного росту орхідеї після завершення цвітіння;
- виберіть здоровий стебло з добре розвиненими повітряними корінцями;
- відокремте від нього приблизно 20 см;
- натріть зрізи активованим вугіллям;
- поглибте держак в новий горщик, зрізом вниз.
Грунт в новому горщику повинна бути тієї ж, що і у материнського куща. Через деякий час на його використаному стеблі сформуються нові паростки. Все, крім верхнього, потрібно зрізати, щоб не виснажити орхідею. Зрізані паростки пересадите в індивідуальні горщики – з них теж вийдуть рослини.
Живцювання квітки роду фаленопсис дещо відрізняється від розмноження цим способом інших моноподіальних сортів:
- виберіть 3-4 великих псевдобульби віком від 2-х років;
- розріжте на частини таким чином, щоб на кожній виявився вузол з ниркою;
- присипте зрізи активованим вугіллям і залиште підсохнути;
- поглибте живці в политий теплою водою торф’яний мох.
Підтримуйте вологість і температуру ґрунту. Наприклад, надівши на ємність з держаком прозорий поліетиленовий пакет. Раз в день на 10-15 хв. знімайте покриття для провітрювання. Такий режим пересадженою орхідеї потрібний протягом двох місяців.
Як влаштована орхідея
Живцями розмножують також очеретяну орхідею:
- Виберіть міцний м’ясистий стебло без листя.
- Розріжте на кілька частин з розрахунку 1-2 листових вузла на кожен відрізок.
- Зріз обробіть сіркою.
- Живці поглибите в контейнери. Можна по кілька штук в один. Допускається вертикальне розташування, з поглибленням наполовину, а також горизонтальне розміщення в спеціальній касеті.
Порада. Щоб живці добре прижилися на новому місці, слідкуйте, щоб грунт завжди була трохи вологою. Робіть так, поки у них не з’являться 2-3 листових вузла. Після відростання довгих коренів розсадите паростки в окремі горщики.
Як розмножувати орхідею за допомогою стеблових нащадків і насіннєвим шляхом
Стеблові нащадки – продуктивний матеріал для розмноження, якщо ви маєте справу з орхідеями фаленопсис або дендробиум. Нащадки – це рослини-дітки, які з’являються на стеблі дорослого зразка, але не завжди, а при таких умовах:
- висока температура повітря;
- внесення добрив з великою кількістю азоту.
Як тільки ви виявили відросток, почніть рясно його обприскувати з інтенсивністю 1 раз в день. Це дасть синові додаткові сили для розвитку. Готовим до відокремлення від материнського куща він стане вже після того, як сформує повітряні корінці. Для цього акуратно зріжте відросток чистим і стерильним ножем, зрізи посипте вугіллям.
А ось насіннєве розмноження у випадку з будь-яким видом орхідей – малоподходящей спосіб для будинку. Зазвичай його використовують селекціонери. Вирощувати орхідею з насіння досить довго і трудомістко. Роботи повинні виконуватися в стерильній обстановці. Для початку підготуйте грунт: подрібнений мох змішайте з невеликою кількістю листової землі. Отриманий грунт вологим.
Розмноження орхідеї за допомогою стеблових нащадків
Насіння злегка поглиблюйте, розташовуючи рядками. Присипати грунтом їх не потрібно. Слідкуйте, щоб температура грунту і повітря знаходилися в межах + 22 … 25 ° С. Земля в ємності з насінням повинна завжди залишатися теплою і зволоженою (за допомогою обприскування). Вода для обприскування потрібно відфільтрована або пом’якшена.
Насіння проростає через 3-9 міс. Після появи першого справжнього листочка пікірують паросток в субстрат з рівних часток торфу і моху. Виріс другий листочок – знову пікірують. Новий грунт готується за тим самим рецептом плюс подрібнені коріння папороті. Після 4-го листка паростки пересаджують в постійний горщик. Така орхідея зацвіте тільки через 3-4 роки, тому в домашніх умовах доцільніше застосовувати інші способи розмноження.