Куріпок можна назвати повністю одомашненими. Але попит на м’ясо і яйця цих птахів досить високий. Тому багато власників присадибних господарств всерйоз цікавляться цим напрямком птахівництва. Хтось же тримає їх в декоративних цілях або для задоволення власних потреб в делікатесної яєчної і м’ясної продукції. У будь-якому випадку необхідно, перш ніж завести у себе цих птахів, подивитися їх опис і фото, вивчити раціон, детально ознайомитися з умовами, в яких потрібно утримувати куріпок.
Опис птиці
Відносяться до сімейства Фазанові. Живуть у відкритій місцевості, ведуть осілий спосіб життя. За зовнішнім виглядом схожі на звичайних курок, тільки менше за розмірами. Видове різноманіття досить велика: білі, кам’яні (кеклики), сірі куріпки та інші. Всіх їх об’єднують невеликі розміри, непримітний забарвлення, полохливий характер, витривалість в екстремальних умовах.
Все куріпки дуже добре бігають, долаючи великі відстані, але при необхідності і літають, знімаючись з місця з шумом і криками. Харчуються зерном, насінням різних рослин, ягодами, травою, комахами. Є моногамними, утворюючи пари на період виведення пташенят.
Сіра куріпка – птах, найбільш часто зустрічається на приватних подвір’ях. При змісті в неволі вага може досягати 0,5-0,6 кг. Оперення коричневих відтінків, рябоє, на боках і хвості рудого кольору. Дзьоб і ноги темні, шпори відсутні. У декоративних же цілях, щоб дещо урізноманітнити пташник, частіше тримають інший різновид – червону куріпку. Вони красиві і добре уживаються з іншими мешканцями пташника.
Вирощування куріпок: плюси і мінуси
Розведення куріпок в присадибних господарствах мало чим відрізняється від вирощування курей, качок та іншої домашньої птиці. Звичайно, є певні особливості в умовах їх змісту і складання раціону, але все це цілком можна вирішити і не вимагає якихось величезних вкладень. Зате з’являється можливість вирощувати делікатесну продукцію, яка практично не зустрічається в магазинах, для себе або на продаж.
Серед переваг розведення куріпок:
- Невибагливість в годівлі птиці і умови утримання.
- Високі ціни на м’ясо і яєчну продукцію і користуються великим попитом на них, що значно перевищує пропозицію.
- Цінність яєць і м’яса куріпок, в порівнянні з курячими, набагато вище.
М’ясо цієї птиці є дієтичним, відрізняється високими смаковими якостями. Його можна вживати при ожирінні і діабеті. Яйця куріпок невеликі, за розмірами приблизно в три рази менше курячих. У продажу бувають дуже рідко, та й в природі їх добути практично неможливо. Вони знижують рівень холестерину в організмі, корисні при серцево-судинних захворюваннях.
Увага! Яйця куріпок вживають тільки після термічної обробки, так як вони можуть бути вражені на сальмонельоз.
До недоліків же розведення куріпок можна віднести:
- високу вартість дорослої особини, що призводить до великих витрат при формуванні повноцінного стада з кількох пар;
- необхідність у покупці приблизно однакової кількості представників чоловічої і жіночої статі, так як птахи моногамні;
- недостатньо добре опрацьовані методики розведення куріпок;
- відсутність препаратів для лікування інфекційних захворювань цих птахів.
Особливості змісту
Припустимо клітинне зміст, але краще організувати просторий пташник, так як в тісноті продуктивність куріпок падає. Всі щілини там закладають, щоб не було протягів. Бажана також додаткова звукоізоляція, щоб птахи менше лякалися і краще неслися. У приміщенні розташовують годівниці, ємності з водою і ящики з піском, за допомогою якого птаха чистять пір’я від різних паразитів.
Пташник міститься в чистоті, підстилка на підлозі змінюється часто. Висота приміщення бажана не менше 2 м, так як куріпки літають і їм потрібен простір для цього. Устаткування вигулу на свіжому повітрі в літній період дозволяє заощадити на кормах.
Порада. При організації вигульного простору для птахів недостатньо тільки закрити сіткою периметр. Сітка повинна бути і зверху, інакше куріпки просто полетять.
У годуванні куріпки невибагливі. Але спеціальних готових кормів для них немає. Тому раціон складають самостійно так, щоб харчування було повноцінним. В його основу входять зернові. Можна давати овес, пшеницю, ячмінь, роздроблену кукурудзу. Нічого відварювати не потрібно, їжу давати в сирому вигляді. Також птахам дають шрот, зелень, шматочки овочів і фруктів, не варто забувати і про мінеральних добавках – це кухонна сіль, глюконат кальцію, крейда, подрібнені черепашки. Як же білкової добавки згодовують м’ясо-кісткове і рибне борошно.
Розведення птиці
При клітинному змісті з настанням шлюбного періоду до курочку підсаджують самця. Якщо самка його не приймає, підсаджують іншого. У приміщенні повинно бути достатньо світла, в іншому випадку інстинкт розмноження проявляється слабо. При необхідності організовують штучне освітлення. Куріпка може зібрати під себе до 20-25 яєць. Період насиджування – близько 25 днів. Перші 6-7 днів після появи пташенят їх тримають біля матері. Потім молоде покоління краще помістити окремо.
Воду там ставити не потрібно, вона повинна надходити в організм пташенят разом з їжею. Додатково попоить їх можна тільки в жарку погоду.
У перші дні молодняк годують подрібненим вареним курячим жовтком, потім поступово додають в раціон свіжу зелень, сир, білий хліб, розмочений у молоці. Довго так годувати пташенят не слід, інакше їм буде не вистачати необхідних речовин. Потрібно постаратися якомога швидше перевести їх на дорослий корм. Через місяць пташенят можна буде вже виводити на прогулянки.
Якщо говорити в цілому, розведення куріпок – не надто складне, але кілька клопітка заняття. Але труднощі є в будь-якій справі, потрібно лише пристосуватися до обставин. З появою ж досвіду вирощування цих птахів вже не буде доставляти ніяких турбот.