Розведення курей вимагає регулярного підтримання їх здоров’я. Половина успіху залежить від якісного і своєчасного годування. Щоб пернаті комфортно почували себе під час прийняття їжі, необхідно як слід продумати розташування і конструкцію годівниці. У магазинах продається величезна кількість різноманітних по моделі і функціоналу годівниць, але можна їх зробити і самостійно.
Якою має бути годівниця
Існує кілька основних вимог, врахувати які потрібно ще на етапі складання креслення.
- Витрата корму. Правильна організація передбачає захист корму від курей і інших зовнішніх факторів. Справа в тому, що всі кури схильні залазити в ємності, а це загрожує появою в кормі посліду, після чого є з годівниці кури не стануть. Замість того, щоб постійно замінювати зіпсований корм на свіжий, власнику простіше закрити ємність гратами або сіткою.
- Зручна експлуатація. Годівницю доведеться регулярно витрушувати і мити, тому вона повинна максимально просто збиратися і розбиратися, матеріал краще вибрати легко миється і не надто важкий.
- Габарити. Навряд чи фермеру захочеться постійно стежити, чи не закінчився корм і чи всі кури ситі. Щоб не ускладнювати ведення господарства, слід заздалегідь подбати про відповідні обсяги. Крім кількості їжі, варто переконатися в достатній кількості місць для харчування всіх курей одночасно. Птахи не повинні заважати один одному.
Порада. Найкраще запланувати розмір годівниці, що вміщає корм мінімум на 3-4 години, а краще на весь день. Так їжа буде завжди свіжою, а власникові не доведеться надто часто оновлювати корм.
Типи конструкцій
Залежно від практичних і естетичних уподобань, власники можуть підібрати підходящу годівницю для курей. Відмінності стосуються способів кріплення і ступеня закритості.
- Лоткова – для комбікорму. Найпростіша, але не найзручніша годівниця. Простий піддон з низькими бортами підходить для годування курчат, але не забезпечує захист від встрибування. Однак не варто відмовлятися від такого варіанту – розсипати комбікорм з лотка пташенятам не вдасться.
- Жолобкова – для різних кормів. Ємність ділиться на кілька відділень, в кожному з яких окремий вид корму. Щоб уникнути розсипання, зверху встановлюється сітка.
- Бункерна – для сухого корму. Закрита конструкція дозволяє насипати багато корму, мале надходження повітря забезпечує тривалу свіжість зерен. Піддони наповнюються плавно у напрямку зниження в них корму.
Порада. Годівниці для курей можуть бути розміщені як на підлозі, так і на стіні. Підлоговий вид здається більш зручним, адже лотки можна пересувати в разі потреби. Навісну конструкцію доведеться розбирати.
Який матеріал вибрати
Вибір відповідних матеріалів обумовлюється зручністю в експлуатації і тим, наскільки складно буде зробити такий вид годівниці.
Дерево або фанера. Природний джерело, який забезпечить максимально високу екологічність виробу. Дерев’яна ємність підходить тільки для сухих кормів, наприклад, зерен або камінчиків. Недолік такої годівниці полягає в ніжності дерева і його реакціях на вологість. Термін служби деревного виробу залежить від догляду і навколишніх умов. Але плюсом є простота виготовлення годівниці і досить стандартний набір інструментів.
Метал. Більш міцна годівниця вийде з металевого листа та лози. Вологостійкий матеріал підходить для годування курей вологими кормами, наприклад, мешанкой. Вагомою перевагою стане простота в догляді – мити посудину буде легко і швидко.
Пластик. Підійдуть будь-які заготовки. Це може бути пластикова пляшка або навіть каналізаційна труба. Такий варіант більш економічний і простий у виконанні. Крім іншого, варто відзначити загальну легкість всієї конструкції, що теж спрощує побут заводчика.
Автоматична годівниця
Такий спосіб годування домашніх птахів перевершує традиційні, адже фермер може бути спокійний за регулярність і своєчасність надходження корму в лоток. Найпростіше виготовити таку годівницю з пластикових труб.
- Два коліна кріпляться до труби з нижньої сторони.
- Конструкція кріпиться до стіни цвяхами.
- Зверху в трубу засипається сухий корм.
Якщо настінна годівниця з якихось причин не підходить, автоматичну конструкцію можна отримати зі звичайної пластикової 2 літрової пляшки і залізної миски.
- Дно пляшки і шийку обрізаються.
- Шийка ставиться кришкою вгору, зверху надівається перевернута догори дном середня частина пляшки.
- Вирізаються отвори в нижньому краї пляшки – через них буде висипатися корм.
- У дно миски протягується довгий шуруп, яким скріплюється вся конструкція.
Необхідно брати до уваги частоту годування бройлерів і їх кількість. Залежно від цього вибирається величина підставки для корму і ємність з запасними зернами. В середньому, невеликий пляшки вистачає курчатам на весь день.
При виготовленні саморобної годівниці для курей, необхідно орієнтуватися не тільки на зовнішні естетичні якості, але і на практичне зручність. При бажанні можна і потрібно поєднувати різні види матеріалів для отримання найбільш оптимального варіанту.