Орхідеї – дивовижно красиві квіти, але досить примхливі у догляді. Вони вимагають певних умов утримання. Необхідний їм і особливий грунт, який можна придбати в квітковому магазині в готовому вигляді. Але відповідний для рослин субстрат цілком реально приготувати і своїми руками, хоч це може виявитися і кілька клопіткою заняттям.
Який грунт підходить для орхідей
У змісті і відході ці квіти кардинально відрізняються від інших кімнатних рослин. Звичайна садова земля їм не підходить. У такому грунті вони досить швидко гинуть. Потрібен спеціальний грунт для орхідей. Його можна зробити самостійно, підготувавши і змішавши певні інгредієнти. Але щоб живильне середовище оптимально підходила рослині, необхідно точно знати, до якого різновиду відноситься орхідея.
Склад відповідного грунту для орхідей буде залежати від того, до якої саме з двох груп відноситься та чи інша рослина:
- квіти, які в природі ростуть на деревах – їх повітряні коріння не вимагають багатою живильного середовища, але грунт повинен бути рихлим і добре пропускає вологу;
- орхідеї, що ростуть в землі – хоч їх коренева система і розташовується в грунті, але за складом вона досить сильно відрізняється від грунту, використовуваного для посадки інших кімнатних квітів.
У кімнатному квітникарстві частіше зустрічаються різновиди орхідей з зростаючих на деревах. Субстрат для них можна взяти покупної, вже повністю готовий для посадки рослини, або частково змінити його в залежності від потреб квітки. Але щоб бути точно впевненим у безпеці грунту для орхідей, зробити його можна і самостійно.
Що входить до складу субстрату
Основу грунту для цих квітів складають:
- Кора – частіше використовується соснова або дубова кора. Але вона може бути взята також з модрини або осики. Кору не потрібно зрізати з дерева, вона повинна легко відділятися від стовбура, бути сухою і без ознак плісняви. І краще знімати її з впав не менше року назад дерева.
Увага! Свіжу кору для субстрату не використовують, так як разом з нею можна занести будь-яке захворювання.
- Деревне вугілля – його можна взяти від згорілого стовбура берези, дуба або бука. А щоб бути впевненим у відсутності сторонніх домішок, які можуть бути шкідливими для рослини, спалювати відповідне поліно краще самостійно.
- Мох – найкраще підійде сфагнум, його можна купити або принести з лісу.
- Керамзит, пемза, шматочки пінопласту – використовуються для дренажу при посадці орхідеї.
При складанні грунту для орхідей використовуються і інші частини. У субстрат додають шкурки горіхів, волокна кокосів, лушпиння насіння соняшнику – це хороший розпушувач органічного походження. Можна додати також шматочки кореня папороті, викопавши влітку здоровий і досить великий екземпляр цієї рослини.
А для захисту квітки від розвитку грибкових захворювань і для розпушення субстрату вносять невеликі шматочки таких мінералів, як перліт або вермикуліт.
При підготовці грунту використовується також пісок (білий річковий або великий кварцовий), торф і листова земля, які в теплий період цілком можна заготовити самостійно. Вони використовуються для субстрату певних різновидів орхідних. Опале листя теж додають не для всіх видів.
Порада. Опале листя беруть від таких дерев, як дуб, осика, яблуня. А щоб захистити субстрат від появи цвілі, добре додавати в нього листочки персика.
Обробка компонентів для грунту
Всі складові частини субстрату, заготовлені в лісі або на болоті, обов’язково повинні бути відповідним чином оброблені перед використанням. Всі компоненти потрібно добре промити в чистій воді, а потім просушити. Кору і мох необхідно ще і прокип’ятити або прожарити в духовій шафі, після чого підсушити, а через кілька днів повторити цю процедуру.
Інших компонентів теж бажана обробка окропом. А мох багато квітникарі радять додатково обробити ще й інсектицидами. Після таких обробок кору, мох і все інше можна безпечно використовувати для приготування грунту під посадку рослин.
Приготування грунту
Найпростіший рецепт грунту може складатися тільки з 5 частин кори і 1 частини деревного вугілля. Але його не можна назвати кращим варіантом для рослин. Оптимально для більшості орхідей буде, якщо до складу грунту увійдуть також мох (1 або 2 частини) і керамзит або подрібнена пемза для дренажу.
пересадка орхідеї
Інші компоненти можна використовувати для субстрату в залежності від потреб квітки, додаючи їх в грунт при необхідності. Важливо, щоб всі частини були продезінфіковані, добре просушені і ретельно перемішані. Потрібно також продезінфікувати і ємність для посадки рослини.
Орхідею можна назвати звичайним кімнатною квіткою, адже вона вимагає особливого підходу при вирощуванні. Грунт для неї теж потрібно готувати дуже ретельно. І хоч така процедура кілька клопітна, багато квітникарі завжди вважають за краще самостійно готувати субстрат. Тим же, хто робить це вперше, краще спочатку подивитися весь процес підготовки покроково на відео або фото.