Санберрі – досить незвичайна ягода для наших країв. Багатьом садівникам про неї поки мало що відомо крім того, щоб вона схожа на чорницю за зовнішнім виглядом і відрізняється специфічним смаком. Але останнім часом ця рослина стало завойовувати популярність серед любителів вирощувати ягоди. І сьогодні ви дізнаєтеся, з яких причин це сталося. Ви познайомитеся з корисними властивостями ягоди і протипоказаннями до її застосування, а також зможете додати в свою кулінарну скарбничку кращі рецепти приготування санберрі на зиму (варення, джем, компот). Також додається детальна фото інструкція з приготування ягоди.
Санберрі: характеристика ягоди, застосування
Про цю ягоді на наших просторах поки що мало відомо. Санберрі вважається однорічної чорницею, але відрізняється від неї більш високим зростанням (близько 1,5 м) і ягодою великого розміру (деякі екземпляри досягають розмірів стиглої вишні). Дуже часто санберрі називають «канадської ягодою» з огляду на масового поширення на території Канади і США. Дана ягода відрізняється високою врожайністю і невибагливістю у догляді. За відгуками деяких садівників, санберрі – дуже «вигідна» ягода, оскільки, на відміну від нашої рідної чорниці, яка дає з куща близько 200 г ягід, c куща санберрі можна зібрати більше 5 кг ягід. Крім того, санберрі відмінно витримує середні по силі морози і не боїться посухи.
Порада. Ягоду в чистому так би мовити, вигляді, рідко вживають зважаючи на наявність в ній чималої кількості дубильних речовин. І, хоча, деякі люблять їсти ягоди пригорщами прямо з куща, фахівці не радять проробляти це з санберрі. Її краще використовувати в якості компонента для зимових заготовок: варення, джему та ін.
Оскільки плоди рослини дуже корисні, їх часто застосовують в народній медицині, іноді – як зовнішній лікувальний засіб. Так, наприклад, санберрі відома своїми загоюючими властивостями, тому її застосовують для лікування опіків, а також зволоження сухої шкіри.
Ягода, як і будь-яка інша, багата на вітамін С, який дуже важливий для підтримки імунітету, стабілізації роботи нервової і ендокринної систем. У санберрі міститься також чимала кількість каротину, що очищає від всіляких токсинів.
Ягоди санберрі застосовуються в народній медицині
Санберрі містить в чималій кількості залізо, калій, магній, а також більш рідкісні елементи, такі як цинк (підтримує роботу гіпофіза), мідь (нормалізує рівень гемоглобіну), марганець (покращує імунітет), срібло (надає антибактеріальний ефект) і ін. Крім того , в санберрі міститься чимала кількість фруктози і галактози).
Корисні властивості і протипоказання до вживання ягоди
Санберрі надає на організм неймовірний ефект і досить часто використовується при лікуванні різних захворювань в якості приємної на смак «пігулки». Санберрі застосовують в таких випадках:
- Для усунення загострень шлунково-кишкових захворювань, таких як коліт, запор, гастрит і ін.
- При ниркових хворобах санберрі допомагає усунути набряклість органу і покращує сечовипускання.
- Ягідна настоянка допомагає впоратися з хронічними головними болями.
- Ягода є ефективним протимікробним засобом, завдяки якому (а також вітаміну С) часто використовується при лікуванні простудних захворювань.
- Ягода значно покращує стан крові і кровотворення, а також підвищує еластичність судин, тому її можна сміливо використовувати для лікування серцево-судинних захворювань.
- Завдяки наявності чималої кількості каротину санберрі буде вельми корисна для тих, хто страждає від очних хвороб.
- Санберрі чарівним чином впливає на шкірні покриви. Так, наприклад, розтертої ягодою можна обробляти місця, де з шкірою спостерігаються дерматологічні проблеми. Досить часто санберрі застосовується для лікування опіків, ран та ін.
Перед вживанням ягід в їжу, зверніть увагу на протипоказання
Але крім позитивних, володіє ягода і негативними якостями. Правда, їх не так вже й багато. Серед тих, кому протипоказано вживання ягоди, можна відзначити лише вагітних жінок (санберрі може викликати скорочення матки), автомобілістів (ягода може викликати сонливість), осіб, які страждають шлунковими хворобами (у великій кількості може викликати розлад шлунка) і алергіків (при вживанні в великому кількості санберрі може викликати алергію).
Кращі рецепти на зиму
З санберрі можна приготувати чудові заготовки на зиму: варення, джем і навіть незвичайний компот. Вашій увазі кращі рецепти зимових заготовок ягоди.
Рецепт № 1. Ягідне варення з імбиром. Даний рецепт вважається найбільш оптимальним за своїм смаком і складності приготування. До речі, в результаті виходить чудовий варення, а ягідки у великій кількості зберігаються цілими. Отже, для приготування варення знадобиться:
- ягоди – 1 кг;
- цукровий пісок – 1 кг;
- імбир – 2 ст. ложки.
Варення з ягід санберрі
Перш за все, необхідно належним чином підготувати ягоди: ретельно вимити і перебрати (обов’язково прибирайте все недостиглі і пошкоджені).
Увага! Під час приготування солодких зимових заготовок з санберрі важливо враховувати, що шкірка у неї досить щільна, тому навіть при тривалій тепловій обробці вона може залишитися цілою. З цієї причини важливо ягідки злегка проколювати хоча б в одному місці.
Отже, ягоди вимиті і перебрані. Тепер акуратно проколіть кожну пару раз. Можна зайнятися сиропом: Для цього знадобиться цукор і склянку води. Постарайтеся максимально уварити сироп, оскільки ягода дасть багато рідини при варінні.
Ягоди акуратно висипте в киплячий сироп. Нехай постоять на вогні хвилин 15. Потім залиште напівготову масу на 5-6 годин. Після знову поставте її на вогонь на кілька хвилин, знову дайте масі «відпочити» кілька годин. І знову нехай покипить кілька хвилин. Готовність варення визначити досить просто: шкірка на ягодах повинна луснути. При бажанні можна додати в варення дрібно натертий імбир.
Готову масу пересипте в підготовлені банки і закатати. Залиште в теплі. Після відкриття банки з варенням дайте йому постояти пару днів (щоб пішла невелика гіркота), після чого можете насолоджуватися смакотою.
Рецепт № 2. Ягідний джем з лимоном. З санберрі можна приготувати не менш смачний джем. Для цього вам будуть потрібні:
- свіжі ягоди – 1 кг;
- цукор – 0,8-1 кг;
- лимон – 1 шт .;
- кілька листочків м’яти.
З ягід санберрі можна зробити компот
Ягоди необхідно ретельно вимити, відокремити їх від гілочок, потім обдати окропом. Після чого пропустіть їх разом з лимоном і м’ятою через м’ясорубку або перемішайте компоненти в блендері. У ягідну масу висипте цукор, перемішайте її і поставте на невеликий вогонь. Джем слід варити близько півгодини (стільки необхідно тримати ягоди на вогні після закипання). Готовий джем розкладіть в простерилізовані банки і закрийте кришками.
Рецепт № 3. Ягідний компот на зиму. Оскільки санберрі відрізняється специфічним смаком, до приготування компоту необхідно підходити дуже серйозно. Для його приготування потрібні лише ягоди (близько 1 кг), цукор (1 кг) і близько 2 л води.
Насамперед слід вибрати лише повністю дозрілі плоди, оскільки недозрілі можуть дати специфічний присмак, характерний для пасльонових культур. Ягоди потрібно вимити і ретельно обсушити.
Щоб нейтралізувати специфічний присмак, обдайте ягоди окропом кілька разів, не забуваючи кожного разу зливати воду. Тепер можна приступати до приготування компоту. Кожну ягоду проткніть хоча б раз і додайте до ягодам цукор. Санберрі слід залишити на пару годин, щоб пішов сік. Після чого залийте їх окропом, перемішайте, процідіть, а злитий цукровий сироп з соком доведіть до кипіння і тримайте на вогні близько 15 хвилин. Ягоди перекладіть в стерилізовані банки і залийте сиропом. Після чого закатати. Компот готовий!
Сьогодні ви познайомилися з досить незвичайною і ще нової для наших країв ягодою – санберрі. Ви дізналися про її корисні властивості, а також рецепти приготування смачних заготовок. Успіхів!