«Цариці» і «королівни» саду, садові троянди, не залишають нікого байдужими. Вони чарівні, гламурні і шалено смачно пахнуть! Їх чашоподібна форма, багаті відтінки змушують садівників-любителів замислюватися про щеплення на шипшина, адже виростити безліч кущів троянд самих по собі – складне завдання, а кущ шипшини цілком пристосований до місцевих земель і погодних умов. Докладну інструкцію і навіть відео процесу кожен знайде тут і зрозуміє, що це можливо зробити самостійно!
Щеплення троянди на шипшину, або поняття про привої і підщепі
Самостійне вирощування рожевого куща – завдання складне. Красуня вимоглива до складу грунту – обожнює поживні грунти, повні перегною, до температурного режиму – не переносить заморозків, до тривалості світлового дня – НЕ дарує багатого цвітіння там, де мало сонця. А кущ шипшини немов бур’ян: зростає на всяких грунтах, відчуває себе прекрасно, радує рясним цвітінням рожевих бутонів і урожаєм ягід. Саме тому його і вибирають в якості основи, на який буде робити щеплення троянда. І шипшина в цьому випадку називається підщепою, а троянда – привоєм.
Вимоги до підщепи і прищепити. важливі особливості
В якості підщепи використовують кущ шипшини не молодше 3-х років і той, який не був висаджений з держака. Щеплення троянди виробляють на сильні, здорові паростки маточного куща, які мають в діаметрі не менше 10 мм. Кора на шипшині повинна бути гладкою, однорідною, без пошкоджень.
Троянди, щеплені на шипшина, більш витривалі і сильні
Прищепа вибирають з культурних сортів і краще – місцевої селекції. Це гарантує кращу приживлюваність рослини, меншу схильність до захворювань. Для щепи з стебла нарізають живці з добре вираженою сплячою брунькою, інші – прищипують. Всі сили для розвитку прищепи повинні бути зосереджені на зростанні стебла, а не на розвиток нирок.
Увага! Підготовлені живці троянди з нирками можна загорнути у вологу
ганчірку і зберігати в холодильнику – в крайньому випадку. Але не більше 7 днів! Оптимальний варіант – свіжонарізаних живці для щеплення.
Нова троянда на старому шипшині, або ще «дідівський» спосіб щеплення
Окуліровка в кореневу шийку – найкращий спосіб щеплення, для якого характерна 90% приживлюваність і нескладний догляд. І вже з щеплених черешків (навесні цього року) на наступний рік восени можна буде отримати невеликі самостійні рослини. Ті, які через кілька років вразять рясним цвітінням!
А зараз – точна і повна інструкція по щепленню троянди на шипшину. Це – захід, що вимагає дотримання правил з тим, щоб ви залишилися задоволені результатом. Почати потрібно з гарного настрою, достатньої кількості вільного часу і перевірки наявності необхідних інструментів. З тим щоб в найвідповідальніший момент під рукою був і прищепний ніж, і секатор, і поліетиленова плівка, і скотч, і лопата.
підготовка прищепи
Етапи процесу:
- Підготовка прищепи, яка полягає в нарізці з раніше відібраних, сильних і здорових, живців троянд нирок прищепи разом зі щитком (довжина останнього – 2 см).
- Підготовка підщепи: необхідно виділити кущі шипшини, очистити від бур’янів і грунту шийку куща, обтерти вологою ганчіркою від землі.
- Зробити Т-подібний надріз на північній стороні шийки куща. Це забезпечить максимальний захист від вітрів і сонячних променів, що буде сприяти якнайшвидшому приживанню.
- Вставити підготовлений щепу в Т-подібний розріз, акуратно відігнувши кору. Закрити верхню і нижню частини підщепи плівкою, притиснути (але не передавити) щільно, замотати скотчем або ганчіркою.
- Засипати привиту нирку вологим ґрунтом.
Увага! Багато садівники-любителі витримують живці троянди, з яких будуть нарізати нирки для щепи, в спеціальних складах-укоренітеля. Так держак запасає необхідні поживні речовини, мікро-, макро-елементи, і у нього з’являється більше шансів прижитися на «новому місці».
Щеплення троянди на шипшину виконана, однак про результати говорити рано. Попереду – копітка робота по догляду за привоєм, від якої і залежить кінцевий результат!
Щеплення потрібно захистити від вітру і холоду
Грамотний догляд за шипшиною-трояндою, або майбутнє рожевого куща
Нарізати живців, знайти підщепу і прищепити кілька нирок на нову рослину – тільки половина справи. Друга – забезпечити найкращі умови для приживлюваності прищепи. Якщо все пройде правильно, то вже до осені троянда на шипшині сформує свої власні пагони. А на наступну весну вже можна буде починати формування майбутнього рожевого куща.
А поки тільки праця по догляду за шиєю куща шипшини. У перші дні після щеплення потрібно не забувати про:
- постійної вологості грунту. Вода не тільки буде сприяти кращому харчуванню рослини, доносячи корисні речовини, але і зможе сприяти швидкому приживанню, легкому і простому;
- чистоті землі. Не можна допускати заростання бур’янами місця у шийки куща, адже прополка зможе зашкодити щеплення і троянда не приживеться. Потрібно буде починати все заново;
паростки троянди
- пухкому грунті, крізь яку з легкістю буде надходити вода і кисень, збагачуючи підщепу і допомагаючи розвинутися правильно.
При правильно проведеній процедурі, восени троянда на шипшині дасть паростки. З ними нічого робити не потрібно, залишається тільки укутати кущ, захистивши від морозів, і чекати до весни.
Навесні наступного року, коли зовсім потеплішає, варто розкопати шийку куща і звільнити нирку, яка перетворилася на втечу, від поліетиленової плівки. Шипшина підрізати, а також почати формування майбутнього рожевого куща. Восени цього року можна пересадити троянду на її постійне місце. Радіючи успіхам, знову задуматися про щеплення сорту!