У XXI столітті на ринках і на виноградниках зустрічається велика кількість різних сортів винограду. У такій ситуації важливо вміти розрізняти виноград за основними ознаками. Важливою складовою виноградного рослини є грона і плоди, через них він такий популярний і затребуваний.
Різноманітність форм і кольорів ягід приголомшливе
Кожен сорт має ряд характерних ознак, поєднання які робить його унікальним і неповторним. Одним з основних характерних ознак служить форма ягід.
Важливість зовнішнього вигляду плодів обумовлена не тільки тим, що їх особливості дозволяють розрізняти сорти. Форма винограду в поєднанні з розміром і кольором робить його таким привабливим і досконалим, з естетичної точки зору. Виходячи з важливості питання форми ягід, варто детально підійти до його розгляду: визначити які виділяють види, способи їх визначення і їх значення.
Форма ягоди як елемент сортової приналежності
Плоди винограду мають різноманітні класифікаційні відмінності. Ягоди певних сортів розрізняються за розміром, формою і забарвленням.
Форма – стійкий ознака плодів, який визначається співвідношенням довжини і ширини, знаходженням розширеної частини, загальними обрисами бічних сторін і пупка плода.
Формові, розмірні і колірні ознаки ягід є основою при виділенні великих природних груп сортів по географічній і екологічної градації. Подовжені, великі, светлоокрашенние плоди характерні для групи сортів з переважним походженням зі східних регіонів. Для групи західних регіонів характерні округлі чорні плоди невеликого або середнього розміру.
Класифікація ягід винограду: 1 – сплюснута; 2 – округла, 3 – овальна; 4 – яйцеподібна; 5 – довгаста; 6 – довга; 7 – з перехопленням; 8 – притуплена; 9 – соскоподібні; 10 – загострена, 11 – вигнута
При знайомстві із загальною характеристикою будь-якого виноградного сорту обов’язковим параметром плодів є їх форма. Вона, в поєднанні з іншими ознаками, допомагає виноградарям і досвідченим покупцям, визначити сортову приналежність. Форма ягід сильно впливає на загальну привабливість винограду, на її зручність вживання в їжу.
З цієї причини ця ознака, поряд з розміром, вагою і смаком, важливий в селекції, при виведенні нових гібридних сортів.
Селекціонери намагаються домогтися правильних і гармонійних обрисів плодів винограду.
Круглі ягоди – сорт Совіньон
Класифікації ягід за формою
Відмінності ягід за зовнішнім виглядом і контурах стали підставою створення досить великої кількості різноманітних класифікаційних списків. Вони є в найбільших працях вчених-селекціонерів, їх включають в загальні нормативні документи по виноградарству, виноградарі-аматори створюють і використовують їх в спрощеному і зручному для побутового використання вигляді.
Сьогодні в світі не існує уніфікованої і єдиної класифікації ягід винограду по формовим ознаками.
Округла форма ягід – сорт кишмиш Юпітер
Незважаючи на це, виділяються основні загальноприйняті форми, до яких можуть додаватися додаткові види в різних класифікаціях.
Найпоширенішими видами ягід за цією ознакою можна назвати наступні:
- Круглі, округлі (Аліготе, Каберне Савиньон).
- Майже круглі (Іршаі Олівер).
- Овальні (Восторг, Сенсо, Королева виноградників).
- Яйцеподібні (Кишмиш №342, Аркадія, Карабурну).
Овальна форма ягід – сорт Кармакод
Багато авторитетні фахівці в області виноградарства і досвідчені селекціонери пропонують і використовують свої класифікації. Так можна відзначити загальновизнане в Росії поділ на формові види ягід по М.А. Лазаревському (відомий радянський учений, селекціонер і біолог винограду). Його класифікація поділяє плоди на наступні види:
- Сплюснуті (Копчак).
- Округлі.
- Овальні (Страшенский, Талісман, Лора; Елегант сверхранний – овально-сосковидного форма).
- Довгасті (Кодрянка, Плевен).
- Довгі (Дамські пальчики).
- Яйцеподібні і обернено (Хусейна білий – оберненояйцевидна форма).
- З гострим кінчиком і зі слабо притупленим кінчиком (Красуня – з гострим кінчиком, Німранг – плоский кінчик).
- З перехопленням.
- Слабо і сильно вигнуті (Диво – серповидна форма).
Довгаста форма ягід – сорт Ювілей Новочеркаська
Часто в цю класифікацію додається ряд інших обрисів:
- з опуклими сторонами;
- циліндрична;
- соскоподібні;
- загострена;
- притуплена;
- правильної форми;
- серповидная;
- одностороння.
Загострена форма ягід – сорт Мускат річний
У кожній країні існують свої стандарти, в яких описані всі основні поняття і характеристики в області виноградарства. У стандартах ряду країн наводиться класифікація за формою. Так, ситуація з Державним стандартом України, в якому виділяються такі види ягід винограду по формовому ознакою:
- Сплющені.
- Злегка сплющені.
- Округлі.
- Злегка овальні.
- Яйцеподібні, яйцеподібні з тупим кінчиком і обернено.
- Подовжені (циліндричні).
- Подовжено-овальні.
- Асиметричні.
Притуплена форма ягід – сорт Аркадія
Якість ягід і сорт рослини визначається встановленням форми в поєднанні з розмірними характеристиками.
За розмірами виділяють наступні види ягід винограду:
- Дрібні – до 13 мм (Сапераві Північний, Альбільо кримський).
- Середні – від 13 до 18 мм (Шасла, Матяш Янош).
- Великі – від 18 до 23 мм (Сенсо).
- Надмірно великі – від 23 мм (Карабурну, Кардинал).
Яйцеподібна форма ягід – сорт Монарх
З точки зору споживчої цінності, інтерес представляють тільки великі за розміром плоди (35-40 мм).
Доведено, що споживач і покупець не оцінює і не набуває ягоди розміром менше 30 мм.
Правила визначення форми
При визначенні форми ягід застосовуються розмірні характеристики. Так, найпростіше визначаються округлі параметри, у них довжина від подушечки на ніжці до пупка і ширина в частині з найбільшою шириною рівні між собою. У витягнутих ягід довжина значно перевищує ширину.
Довгі ягоди винограду Юліан
Овальними вважаються плоди з наступними пропорціями форми – довжина помітно, але незначно перевищує ширину.
Довгасті ягоди, як і витягнуті, в довжину значно перевищують ширину. У довгих плодів довжина в кілька разів перевищує ширину. У сплюснених ягід довжина трохи менше ширини.
При овальних, круглих, довгастих і інших близьких формах, ягода має розширення в центральній частині. Якщо максимальне розширення «зрушено» в бік кінчика або ніжки, ягода відноситься до яйцевидної в першому випадку або до оберненояйцевидної в другому випадку. Характеристика «яйцеподібні» часто змішується з параметрами округлості (яйцеподібна з перехопленням, довгасто-оберненояйцеподібні і т. Д.). Таким способом вдається максимально точно описати форму.
Дуже довгі ягоди – сорт Фінгер манікюр
Плоди з перехопленням мають овальну форму з невеликим звуженням – нагадує талію, перехоплену поясом – в районі центру плода. Однобокі і серповидні форми ягід визначаються, коли одна зі сторін плода розвинена набагато сильніше інший (однобокі) або навіть утворюється увігнутість (серповидна). Простіше визначити приналежність зі специфічними формовий ознаками.
Форма ягід у одного і того ж сорту винограду може сильно варіюватися.
Ягоди з перехопленням сорт оригінал
З цієї причини в точних описах робляться «розмиті» формулювання: ягода округла з відхиленням до сплюснених. Для того щоб визначити обриси плодів конкретного куща необхідно взяти кілька грон і на око визначити, ягід якої форми більше в кількісному відношенні.
Форма винограду на кущі часто залежить від того, яка кількість насіння зав’язалося: якщо 1-2, то ягоди вийдуть овальними або довгастими; 3-4, то округлі.
Дуже довгі вигнуті ягоди – сорт Журавушка
Широкий розвиток аматорської селекції і зростання популярності вирощування гібридних сортів, які раніше були маловідомі, призводить до виникнення великої кількості складнощів і спірних ситуацій. У таких випадках велику роль відіграють встановлені властивості і ознаки, до яких відноситься і форма плодів.