Що таке арахіс

Хоч арахіс і називають земляним горіхом, але він є бобової травою. Він родом з Південної Америки, де в природних умовах до цих пір ростуть його дикі предки. В Європу земляний горіх був завезений іспанськими конкістадорами. Зараз цю культуру вирощують в промислових масштабах. Арахіс не тільки вживають в їжу (яскравий приклад – арахісова паста), але використовують у косметичній промисловості, виробництві натуральних харчових барвників і мила.

арахіс

Арахіс – популярний продукт харчування

Опис арахісу

Арахіс культурний можна зустріти у багатьох дачників. Підібрати якісний посадковий матеріал і добре удобрити грунт – найважливіше для вирощування арахісу. Арахіс є однорічним трав’янистою рослиною. Його пагони досягають висоти 70 сантиметрів і сильно розгалужені. Його легко відрізнити за зовнішніми ознаками:

  •     листя розташовані по черзі, довжиною 5-10 сантиметрів, покриті білястим пушком;
  •     прямостоячі стебла з граненим стеблом;
  •     бічні пагони стеляться по землі;
  •     квітки жовтого або бежевого кольору, мають несиметричну форму;
  •     плоди мають витягнуту форму з 3-4 бобами всередині стручка.

Плоди спочатку знаходяться над землею, але з часом, під вагою вже дозрілих бобів, пагони опускаються до грунту. Занурюючись в неї, арахіс залишається там до вересня, поки не дозріє. Настання холодів ранньої осені може перервати цей процес.

Зовні пагони дуже схожі на квасолю, але мають характерний пушок на стеблах і листках. Свою назву земляний горіх отримав завдяки схожості його плодів з ядрами горіхів. У них міститься велика кількість калію, фосфору і магнію. Ці боби багаті фітостероли, які борються з холестерином.

арахіс росте

Зростаючий арахіс зовні нагадує квасолю

Посадка

Земляний горіх воліє теплий клімат, тому краще він росте в південних регіонах. У місцях з більш холодним кліматом практикують посадку арахісу розсадним способом. Для цього на початку квітня паростки бобових висаджують в ящики. Необхідно контролювати вологість грунту, щоб молоді пагони добре росли. Розсаду висаджують у відкритий грунт, коли мине загроза нічних заморозків.

Висадку в лунки виробляють не раніше середини травня. Боби попередньо замочують у воді кімнатної температури на добу. Коли вони набухнуть, то їх висаджують в неглибокі лунки на відстані 7-10 сантиметрів один від одного. При загущених посадках рослина дає мізерний урожай.

Бажано садити арахіс в грунт, де до цього росли огірки, картопля, помідори або капуста.

Не рекомендується проводити посадку після квасолі, бобів, гороху, сочевиці і вігни. Ці рослини виснажують грунт, і урожай арахісу буде малий. До того ж вони мають спільних шкідників і піддаються однаковим хворобам.

Оптимальною землею для вирощування арахісу є родючий чорнозем або супіщаних грунт з нейтральним або лужним Ph. Землю готують з осені. Для цього при осінній перекопуванні вносять 3 кілограми перегною на 1 квадратний метр. Навесні грядки удобрюються нітрофоскою за тиждень до висадки арахісу.

арахіс посадка

Посадка арахісу проводиться в лунки

Полив

Після посадки горішки потрібно рясно полити з лійки або шланги з розсікачем. Важливо контролювати натиск подачі води, щоб не вимити посадковий матеріал з землі. Арахіс дуже любить вологу, але перелив може привести до загибелі рослин. Після кожного поливу рекомендується розпушувати землю, але робити це дуже акуратно, щоб не пошкодити коріння.

Повторно поливати рослини потрібно лише після висихання верхнього шару грунту. Бажано використовувати теплу воду. Для цього її заготовляють в бочках, каністрах або інших ємностях.

Правила поливу:

  1. Потрібно рясно поливати кущики під час цвітіння.
  2. Якщо йде дощ, щоб уникнути надмірного намокання врожаю арахіс накривають зверху плівкою.
  3. Не можна поливати рослину в пригрів і давати воді потрапляти на поверхню листя.

Т. к. Арахіс потребує підгортання, з боків лунок залишаються борозни, по яких поливають земляний горіх. Робиться це для того, щоб не розмити кореневище і опустилося в землю стручки з бобами. За сезон боби поливають 5-6 разів. В посушливе літо ця кількість збільшується, а в дощову – скорочується.

поле арахісу

Уздовж кущів арахісу прокладаються борозенки для поливу

Збір і зберігання врожаю

Кінець вегетативного періоду у бобових настає з приходом холодів: в кінці вересня – початку жовтня. До цього часу арахіс дозріє, а навколоплідної оболонка стане твердою. Вона виглядає як щільна шкірка з сітчастим візерунком. Перед збиранням врожаю необхідно підкопати 1-2 куща і перевірити плоди на стиглість. Іноді доводиться відкласти викопування на 3-4 дні.

Урожай прибирають в суху погоду, інакше боби загинє під час зберігання. Урожай розкладають в тіні для просушування. Недорозвинені і дрібні плоди відбраковують. Вони стануть відмінним кормом для сільськогосподарських тварин. З арахісових відходів можна виготовити добриво для помідорів, картоплі і капусти.

Матеріал для посадки відбирають відразу і зберігають його в темному сухому місці полотняних мішечках. Відвологлі і плісняві плоди посадці не підлягають. Боби зберігають свою схожість протягом двох років.

збір арахісу

Збір арахісу проходить в суху погоду

Хвороби і шкідники

Арахіс схильний сірої гнилі та борошнистої роси. Ці хвороби пошкоджують плоди, які стають непридатними для вживання в їжу або посадки. Збудники хвороби можуть бути занесені в землю з неякісним посадковим матеріалом або добривом. Поширенню сірої гнилі та борошнистої роси сприяє надмірно вологе літо.

Дачникам, які займаються вирощуванням арахісу, не з чуток відомо, що таке фузаріоз. Це захворювання вражає стебла і листя рослини, провокуючи їх в’янення. Зовні арахіс виглядає так, ніби потребує поливу. Згодом він гине.

Для боротьби з хворобами використовують протигрибкові препарати:

  • «Браво»;
  • «Топаз»;
  • «Світс»;
  • «Хорус»;
  • «Ридомил».

Ці препарати ефективно знищують збудників хвороби і їх спори в землі. Але після хімічної обробки хворі рослини потрібно видаляти і спалювати за територією дачі.

Найчастіше соковитою зеленню рослини люблять поласувати попелиці і гусениці, а плоди за смаком польовим гризунам. Для боротьби з шкідниками арахісу використовують інсектициди широкого спектра дії.